Uputnice i pretrage

Pročešljali smo liste čekanja u KBC Rijeka, za ove preglede i operacije morat ćete imati puno strpljenja

Barbara Čalušić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Najdulje liste čekanja u KBC-u Rijeka su za kirurške zahvate koji se vode kao tzv. hladni pogon.



Kad je riječ o utjecaju pandemije COVID-19 na liste čekanja, ona se u Kliničkom bolničkom centru Rijeka najviše odrazila na elektivne zahvate, odnosno one koji nisu hitni.


Kako objašnjavaju u riječkoj bolnici od početka epidemije pojavila se nužnost angažmana dijela anesteziologa u respiratornim centrima, što se neminovno reflektiralo na elektivni kirurški program, zbog čega je provedena preraspodjela termina određenih zahvata iz ove kategorije.


Najdulje liste čekanja u KBC-u Rijeka su za kirurške zahvate koji se vode kao tzv. hladni pogon i čija odgoda ne utječe na tijek bolesti.




To su primjerice nekomplicirane preponske hernije (kile) i asimptomatski žučni kamenci. Na ove se operacije čeka oko 300 dana, no smirivanjem pandemije, iz bolnice poručuju kako čine sve napore i smanjuju liste čekanja i u ovim segmentima.


Hitne uputnice


Kad je riječ o dijagnostičkim postupacima poput magnetske rezonancije, ultrazvučnih pregleda ili CT-a, pacijenti s akutnim dijagnozama ili oni kod kojih postoji sumnja da bi odgoda pružene usluge mogla izazvati ozbiljne posljedice ili pogoršanje zdravlja, prioritetno se rješavaju te kroz sustav hitnih uputnica obavljaju prvi pregled i ukupnu potrebnu obradu unutar sedam dana i ne uključuju se na liste čekanja.


Također, kako pojašnjavaju u KBC-u Rijeka, svi pacijenti s hitnim stanjima i onkološki bolesnici, u cijelom dijagnostičkom i operativnom sustavu obavljaju se odmah i bez čekanja.


Slično je i s jednostavnim radiološkim pretragama poput rendgena srca i pluća koji se također mogu učiniti bez čekanja, i to u istom danu.


Proceduralno kompleksnije i nehitne rendgenske pretrage, na koje se prije čekalo 60-ak dana, sada je čekanje u prosjeku smanjeno na 24 dana.


Snimanja najtraženijim dijagnostičkim uređajem, magnetskom rezonancijom, obavljaju se od sada do 22 sata, kao i vikendom.


– Za kontrolne preglede i kronična stanja prema službenim podacima iz CEZIH-a na najtraženije dijagnostičke postupke čeka se manje od šest mjeseci.


Primjerice, na MR abdomena čeka se 70 dana, na MR mozga 111 dana, dok se na UZV dojke čeka 56 dana, a na UZV abdomena 50 dana. CT abdomena se čeka 62 dana, a CT mozga 62 dana.


Na RTG pretrage nema čekanja, ističu u riječkom KBC-u, dodajući kako povremeno dolazi do odstupanja od ovih podataka zbog posebnih okolnosti uvjetovanih kvarovima uređaja u našoj ustanovi ili suradnim ustanovama u regiji.


Naruče se, pa onda ne dođu


Duljinu lista čekanja ponekad uzrokuju i pacijenti koji su naručeni, ali se ne odazivaju na pretrage.


KBC Rijeka vodi evidenciju o pacijentima koji ne dolaze na zakazane termine i riječ je o 17,9 posto naručenih pacijenata u 2022. godini, odnosno 18 posto u 2021. godini koji nisu došli u zakazanom terminu, što se negativno reflektiralo na liste čekanja.


Pandemija COVID-a, unatoč povremenim zaustavljanjima cijelog sustva, kako se ističe u riječkoj bolnici, nije bitno utjecala na liste čekanja.


– Liste čekanja su na razini 2021. godine i u prvom dijelu 2022. za većinu usluga koje pruža KBC Rijeka su se načelno smanjile, što je rezultat trajnih napora i sustavnog unapređenja organizacije na razini cijele ustanove uz specifičnosti modifikacije organizacije pojedinih radilišta, a prema potrebi i mogućnostima produljenja radnog vremena ambulanti za prihvat i obradu pacijenta.


Unatoč pandemiji, KBC Rijeka je održao većinu hladnog kirurškog programa, obavljeni su svi hitni i onkološki bolesnici bez odgađanja, a drugi redoviti programi odvijali su se u maksimalnom opsegu s obzirom na to da je dio osoblja bio raspoređen u COVID-odjele, odgovorili su iz KBC-a Rijeka.