Zadnja sjednica Vijeća

‘Novi stadion mogao bi se izgraditi u sklopu Kampusa. Novi mandat čeka i šetnica od Kantride do Preluka’

Damir Cupać

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

'Bilo bi dobro da Teatro Fenice bude u gradskom vlasništvu, a hoće li se to riješiti u sljedeće četiri godine, to će odlučivati novi saziv Gradskog vijeća, kazao je Obersnel. Isto je i s projektom izgradnje šetnice od Kantride do Preluka, kao i izgradnje novog stadiona, pojasnivši da vjeruje da bi se novi stadion mogao izgraditi u sklopu Sveučilišnog kampusa



RIJEKA – Na posljednoj, 34. sjednici Gradskog vijeća, u aktualnom mandatu koja je održana u zametskoj dvorani zbog epidemioloških mjera odrađen je niz točaka dnevnog reda u revijalnom i oproštajnom tonu, a takav je bio i aktualni sat, uglavnom nekonfliktan, a harmoniju su poremetili jedino gradonačelnik Vojko Obersnel i gradski vijećnik Hrvoje Burić koji su dobili opomenu, i to za benigni prekršaj ako ga stavimo u kontekst nekadašnjih žestokih obračuna. Očito je da su vijećnici i gradonačelnik odlučili podvući crtu pod ovaj mandat, vijećnici od kojih mnogi više neće sjediti u gradskom parlamentu, a i Obersnel je nakon 20 godina na čelu Rijeke odlučio povući se i nekandidirati za još jedan mandat.


Vedran Sabljak (Laburisti) pitao je riječkoga gradonačelnika zna li što se događa trenutno u brodogradilištu »3. maj«.


– Iako to nije moja nadležnost, od samog početka sam bio uključen u problematiku svega onoga što se događalo. Bio sam u kontaktu s upravom »3. maja«, resornim ministrima i premijerom kada je trebalo rješavati krizu. Za sada je situacija stabilna, poslova ima, ima naznake da će se riješiti problemi nekoliko novogradnji, plaće se redovno isplaćuju. Veliki problem je činjenica da je »3. maj« još uvijek dio Uljanik grupe i to opterećuje poslovanje brodogradilišta. Naime, »3. maj« je dužan pojedinim tvrtkama iz grupacije, ali isto tako je činjenica da je iz »3. maja« pozajmicom izvučeno 500 milijuna kuna. Ali to se ne uzima u obzir u stečajnim postupcima koji su u tijeku. To je velika zavrzlama i što prije to treba razriješiti Vlada, ako treba i izmjenama zakona. Ako se to ne riješi, bojim se za budućnost »3.maja« koji još uvijek posluje kao dio Uljanik grupe jer ti odnosi nisu razriješeni u formalno-pravnom smislu. Da »3. maj« izađe iz Uljanik grupe, uopće ne bih sumnjao u uspješnost poslovanja riječkoga brodogradilišta, uvjeren je Obersnel.


Zatvaranje EPK




Marinko Koljanin (nezavisni) podsjetio je da je jedna od tema u ovom mandatu bio Teatro Fenice, odnosno propadanje tog riječkog spomenika kulture, pa je imao potrebu podsjetiti na taj slučaj i pitati što se s tim događa.


– Teatro Fenice je u privatnom vlasništvu, a to što smo mi svojevremeno donijeli zaključak Gradskog vijeća o ovoj tematici, je jako lijepo, ali i iziskuje određena financijska izdvajanja i aranžmane. Vlasnik je imao razgovore s Gradom Rijekom, ali cijena je bila previsoka, s tim da bi trebalo osigurati i 25 milijuna kuna najmanje za uređenje. Kroz stečajni postupak Rijeka kina zgrada je ponuđena na prodaju, ali nije bilo novca. Bilo bi dobro da Teatro Fenice bude u gradskom vlasništvu, a hoće li se to riješiti u sljedeće četiri godine, to će odlučivati novi saziv Gradskog vijeća, kazao je Obersnel. Dodao je i da je isto s projektom igradnje šetnice od Kantride do Preluka, kao i izgradnje novog stadiona, pojasnivši da vjeruje da bi se novi stadion mogao izgraditi u sklopu Sveučilišnog kampusa.


Aleksandra Buloga (SDP) zanimalo je na koji način će se obilježiti zatvaranje projekta Europske prijestolnice kulture.


– Nakon spektakularnog svečanog otvorenja u riječkoj luci, nažalost je nastupila pandemija koronavirusa zbog koje smo morali smanjiti programe koje smo planirali. Nadali smo se boljoj 2021. godini, ali virus je opet bio jači. Za mjesec travanj ove godine predvidjeli smo niz događanja, a njihova realizacija zavisit će od epidemioloških mjera, pojasnio je Obersnel.


Nova nepravda


Gradski parlament raspravljao je o prijedlogu Liste za Rijeku da se ukine dvostruka naplata grobne naknade, ali zbog specifičnog načina održavanja sjednice koji podrazumijeva elektroničko glasanje koje je otvoreno danas do 24 sata, ne zna se hoće li ovaj prijedlog proći. Predsjednik Liste za Rijeku Danko Švorinić podsjetio je da je ovakav prijedlog bio tri puta na Gradskom vijeću, zadnji put prije tri godine kada nije prošao jer je omjer glasova za i protiv bio izjednačen.


– Zbog gospodarske krize koju je prouzročila pandemija koronavirusa, mišljenja smo da nepravdu treba ispraviti jer jedino u Rijeci građani kojima je istekao rok od 30 godina jednokratnu naplatu moraju platiti još jednom. Zato želimo da se izjednače svi naši građani koji koriste usluge Komunalnog društva Kozala, pojasnio je Švorinić.


Gradonačelnik Obersnel je rekao da bi se načelno mogao složiti s prijedlogom Liste za Rijeku, ali je dodao da bi se ispravljanjem nepravde učinila opet nepravda.


– Sve gradske odluke su u skladu sa zakonom, pa tako i ova. Mi smo odluku donijeli prije 1998. godine, a mnogi gradovi nakon 1998. godine i to je napravilo razliku. Do sada je 73 posto korisnika platilo jednokratnu naknadu, a ostalo je njih 27 posto. Kada bi se prihvatila ovakva odluka, bila bi učinjena nepravda prema 73 posto onih koji su to platili. Zato smo protiv ovakve odluke. Ali, ako ona ne prođe, predlažemo da se obveza plaćanja prebaci u 2022. godinu i da se poveća broj rata za plaćanje, a o čemu će se očitovati Nadzorni odbor Komunalnog društva Kozala, kazao je Obersnel.