Očišćena pročelja

Novi sjaj kamene fasade u ulici Slaviše Vajnera Čiče: Pročelja u centru očišćena – sodom bikarbonom

Ljiljana Hlača

Foto V. Karuza

Foto V. Karuza

 Riječ je o neinvazivnoj ekološki prihvatljivoj metodi, što ju je izvela  riječka tvrtka Eneos. Soda bikarbona se usmjerava prema zaprljanoj površini od kamena, opeke ili stakla pod pritiskom od tri bara, što je dovoljno za prljavštinu, ali u isto vrijeme nježno za tretirani dio



RIJEKA Mogu li riječke fasade dobiti novi sjaj? Vlasnici novopečene riječke tvrtke Eneos, David i Indira Ceranić, vele da mogu i to samo ako se očiste sodom bikarbonom. Riječ je o neinvazivnoj, ekološki prihvatljivoj metodi koja se može primjenjivati i na zaštićenim zgradama. Soda se usmjerava prema površini pod pritiskom od tri bara, što je dovoljno za prljavštinu, ali u isto vrijeme nježno za tretirani dio.


Metoda je primjenjiva za kamena pročelja, za zgrade koje nemaju izrazito uništenu fasadu  već im je ona zbog pozicije u gradu s vremenom »pocrnila«, za fasade od opeke ili za staklena pročelja. A kako izgledaju njezini rezultati, dovoljno je pogledati kameni dio pročelja u Ulici Slaviše Vajnera Čiče na brojevima 10, 8 i 6, koja su nakon stotinjak godina od izgradnje prvi puta –  »profi oprana«.


– Bio je to svojevrsni domino-efekt. Najprije smo krenuli sa zgradom Slaviše Vajnera Čiče 10, na inicijativu Nataše Volarić koja živi u njoj. Onda, kada su stanari drugih susjednih ulaza 8 i 6 vidjeli rezultat, počeli su se raspitivati kod nas o metodi i izrazili želju da bi i oni željeli tako nešto. Do sada smo očistili pet fasada, a sada je interes pokazala i zgrada u susjedstvu u Ulici Slaviše Vajnera Čiče 22, rekli su nam David i Indira Ceranić.


Naši sugovornici otkrivaju da suvlasnici na broju 6 nisu imali dovoljno sredstava u pričuvi za taj zahvat, no Eneos im je omogućio obročno plaćanje. Sada mjesečno izdvajaju 1.000 kuna za obavljenu uslugu, dok je čišćenje njihovog dijela iznosilo 16.000 kuna. – Okvirna cijena naše usluge je 70 kuna (plus PDV) po metru četvornome. No, za svaki slučaj izlazimo na teren i sve dosta ovisi o stupnju zaprljanja, ali i o kvadraturi površine koja se želi očistiti. No, uvijek pokušavamo izaći ususret suvlasnicima, pogotovo ako je riječ o načinima financiranja, govore naši sugovornici. Dodaju da iako kamen izgleda možda neuništivo, ipak nije ga dobro »prati« na svoju ruku, a osobito ne kemikalijama. To ostavlja tragove pa se na njemu počinju pojavljivati zeleni tragovi.

Nataša Volarić kaže da sada nema prolaznika koji se ne osvrne na njihovu zgradu, ovim zahvatom podignuta je vrijednost stanova u ovom objektu, a uskoro će tim iz Eneosa angažirati da im očiste i drvena  vrata. 


– Htjeli smo da nam zgrada bude lijepa, kameni dio je bio dosta prljav, više nego cigla koja čini drugi dio naše fasade. Zgrada je jako kvalitetno napravljena, stoga smo svojem domu  mogli i na ovaj neinvazivni način dati novo ruho – rekla nam je Volarić.