Konferencija o mentalnom zdravlju

Novi program u vrtićima: Predškolci će učiti kako se nositi s krizama i neuspjehom

Ingrid Šestan Kučić

Mirela Peić, Davorka Guštin, Darko Roviš i Ana Udovičić / Snimio VEDRAN KARUZA

Mirela Peić, Davorka Guštin, Darko Roviš i Ana Udovičić / Snimio VEDRAN KARUZA

Na konferenciji će se najaviti i novi programi koje pokreće Zavod za javno zdravstvo, a jedan od njih je i program "RESCUR: Na valovima", koji će se početi provoditi u Dječjem vrtiću Rijeka, Dječjem vrtiću Snjeguljica te Dječjem vrtiću Viškovo



RIJEKA – U zadnjih petnaestak godina imamo stopostotni porast broja depresivne i anksiozne problematike u tinejdžerskoj dobi, a nakon COVID-a imamo eksploziju i krizu mentalnog zdravlja. Imamo 300 posto porasta hospitalizacija zbog pokušaja suicida u jedinoj dječjoj psihijatrijskoj bolnici u Zagrebu, a u savjetovalištu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije imamo 30 do sto postotni porast dolazaka. Problemi su eskalirali – upozorio je na današnjoj konferenciji za novinare Darko Roviš iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Upravo će kriza mentalnog zdravlja djece i mladih, dodao je, biti tema dvodnevne međunarodne konferencije koja će se 9. i 10. listopada održati u Opatiji. Konferencija će okupiti više od 500 sudionika, stručnjaka različitih profila.


Snimio Vedran Karuza


– Cilj je utvrditi kako smo došli u ovu situaciju, koji su uzroci i koji čimbenici koji tome doprinose te da raspravimo koji su kadrovski kapaciteti, a sigurno je da sve više imamo problem sa stručnom radnom snagom. Cilj je vidjeti i koji su sljedeći koraci javnih politika, ali i svih nas koji radimo u praksi kako bismo ublažili teret mentalnog zdravlja. Prvi dan konferencije je tema mentalno zdravlje, a drugi dan nasilje. To su dva usko povezana problema. Imat ćemo priliku porazgovarati sa stručnjacima iz Slovenije, Srbije i Hrvatske, kazao je Roviš.


Na konferenciji će se najaviti i novi programi koje pokreće Zavod za javno zdravstvo, a jedan od njih je i program “RESCUR: Na valovima”, koji će se početi provoditi u Dječjem vrtiću Rijeka, Dječjem vrtiću Snjeguljica te Dječjem vrtiću Viškovo, čiji je cilj poučiti djecu kako da se nose s krizama i neuspjehom, kako uvažiti različitosti i biti empatičan. U okviru tog programa već idući tjedan za tridesetak odgajatelja održat će se dvodnevni stručni skup, a cilj je, kako je najavila ravnateljica Dječjeg vrtića Rijeka, Davorka Guštin, educirati odgajatelje i stručne suradnike za razvijanje potrebnih kompetencija kako bi se djeca od najranije dobi znala suočiti s izazovima.


Snimio Vedran Karuza




Dodajući da će se program provoditi u 15 odgojno-obrazovnih skupina Ana Udovičić iz Dječjeg vrtića Rijeka kazala je da će biti uključeno 250 do 300 djece predškolske dobi napomenuvši da će dugoročno zahvaljujući programu djeca ojačati svoje jake strane. Kroz program, prema riječima Mirele Peić iz Dječjeg vrtića Rijeka, odgajatelji će dobiti alate kojima će moći utjecati na razvoj kompetencija djece, a u program će biti uključeni i roditelji. Za roditelje će, najavio je Roviš, biti organizirane radionice na temu prekomjernog izlaganja djece digitalnim tehnologijama. Ujedno je najavio i da u školama kreće predstavljanje aplikacije “OnMyMind” koja sadržava informacije o tome kako održati mentalno zdravlje i graditi odnose s vršnjacima i roditeljima, a namijenjena je tinejdžerima.