Dramatična utrka

Noć je odnijela mandat. Darijo Vasilić ostao bez Sabora za samo 32 glasa, a Butković je u jednom trenutku bio blizu – neuspjeha

Damir Cupać

Snimio Vedran Karuza

Snimio Vedran Karuza

Rezultati u 8. izbornoj jedinici su gotovo pa identični onima od prije četiri godine



Jutro će promijeniti sve. Dobro, nije jutro promijenilo sve, ali je promijenilo dva ključna naglaska izbornih rezultata u 8. izbornoj jedinici.


Negdje oko ponoći 17. travnja 2024. godine koalicija IDS-PGS bila je na neki način pobjednik izbora s tri osvojena mandata, što je značilo da u Sabor ulazi i predsjednik PGS-a Darijo Vasilić.


Što je veliki uspjeh jer je ova regionalna stranka tako vratila parlamentarni status. Izbornim gubitnikom mogao se proglasiti HDZ jer je u isto vrijeme imao tri mandata, jedan manje nego prije četiri godine, iako su u kampanji HDZ-ovci nabrajali brojne kapitalne projekte, od Istarskog ipsilona, preko druge cijevi tunela Učka pa do nove bolnice u Rijeci, kontejnerskog terminala na Zagrebačkoj obali, nove bolnice na Sušaku…




S obzirom na to da je uložen golemi državni i europski novac, tri mandata, inače uobičajena u 8. izbornoj jedinici, ipak bi se mogla ocijeniti kao podbačaj.


Pohvalan odaziv


No, jutro 18. travnja 2024. godine donijelo je glavobolju PGS-u koji opet za dlaku nije dobio saborski mandat, a vratilo osmijeh na lice Jadranskom trgu 1 s obzirom na to da HDZ s četiri mandata može i te kako biti zadovoljan. Što se tiče ostalih kandidacijskih lista, relativno zadovoljni mogu biti u SDP-u jer je Rijeka pravde u 8. izbornoj jedinici osvojila šest mandata, s brojem glasova mogu biti zadovoljni i u Možemo!, iako su oni rezultirali jednim mandatom i bili su blizu drugoga, dok je posljednji mandat osvojio Mostovac Marin Miletić koji je još jednom potvrdio da ima stabilno biračko tijelo koje glasa za njega, dok su rezultati Mosta u 8. izbornoj jedinici stagnirajući i ta stranka nije napravila nikakav iskorak u četiri godine.


Razočarani mogu biti u Radničkoj fronti budući da Katarina Peović nije ponovila uspjeh od prije četiri godine kada je ušla u Sabor, a loše je prošla i koalicija Domovinskog pokreta i Prava i pravde pa je eurozastupnik koji je bio nositelj liste Ivan Vilibor Sinčić ostao ispod praga. Ostale kandidacijske liste, a bilo ih je ukupno 14, ostvarile su rezultate na razini statističke pogreške. Svakako valja naglasiti da je i u 8. izbornoj jedinici hvale vrijedan odaziv birača na ovim izborima koji je pokazao da je zaustavljen negativni trend povećanja demokratskog deficita jer je izborna participacija iznosila gotovo 60 posto. Statistički gledano izborni pobjednik 8. izborne jedinice je SDP-ova koalicija Rijeke pravde koja je osvojila 33,6 posto, 68.574 glasa, što je rezultiralo sa šest mandata.


To znači da će u saborske klupe sjesti Peđa Grbin, Mirela Ahmetović, Zlatko Komadina, Sanja Radolović, Saša Đujić i Ana Puž Kukuljan. Mandatu se nadao i posljednje plasirani na listi Željko Jovanović, ali nije dobio dovoljno preferencijskih glasova. Trebalo mu je 10 posto, a njegovo su ime zaokružila 2.172 birača što je nedostatnih 3,16 posto.


Slijedi HDZ-ova lista koja je osvojila 21,28 posto, 43.742 glasa, što im je omogućilo četiri saborska mandata koja su osvojili Oleg Butković, Anton Kliman, Josip Ostrogović i Tomislav Klarić.


Valja pojasniti da bi u Sabor mogli ući i neki drugi ljudi s prvoplasirane ili drugoplasirane liste, a što će zavisiti od toga tko će formirati vladu i hoće li netko od saborskih zastupnika ući u državnu izvršnu vlast. Treći rezultat ostvarila je koalicija IDS-PGS-Unija Kvarnera- Socijaldemokrati-Reformisti-Demokrati-Laburisti koja je osvojila 15,92 posto, 32.727 glasova, i dva mandata koja pripadaju IDS-ovcima, predsjedniku te stranke Daliboru Pausu i Lorisu Peršuriću koji je preskočio PGS-ovca Darija Vasilića zahvaljujući preferencijskim glasovima.


Ono što je zaista prava nesreća kada je Vasilić u pitanju je činjenica da su preko 10 posto preferencijskih glasova osvojila sva trojica, najviše Paus, njih 16,32 posto, a između predsjednika PGS-a i Peršurića se vodila mrtva trka jer su imali i jedan i drugi preko 12 posto glasova.


Na kraju je Peršurić dobio 4.065 preferencijskih glasova, a Vasilić 4.033, što znači da je PGS ostao bez parlamentarnog statusa za 32 glasa. Kada te neće, neće te.


Četvrta lista je ona političke platforme Možemo koja je osvojila 10,24 posto, 21.058 glasova, i jedan saborski mandat koji pripada Dušici Radojčić.


Izborni prag prošla je i lista Mosta koja je osvojila 5,71 posto, 11.753 glasa, što je rezultiralo još jednim saborskim mandatom Marinu Miletiću.


Stabilni trendovi


Kada se rezultati s ovih parlamentarnih izbora kompariraju s onima od prije četiri godine, jasno je zašto su u izbornoj noći svi koji su prešli izborni prag bili relativno zadovoljni i relativno nezadovoljni. Gotovo se ništa nije promijenilo u raspodjeli mandata, iako je izlaznost iznosila respektabilnih 60 posto.


Prije četiri godine SDP-ova koalicija u kojoj su bili IDS i PGS osvojia osam mandata, što je identično rezultatima na ovim izborima kada se zbroji njihov rezultat, HDZ četiri mandata, a po jedan Most i tadašnja koalicija u kojoj su bili Radnička fronta i Možemo.


Da bi promjene počele iz Rijeke, trebalo je u Rijeci potegnuti značajno jače nego što se dogodilo. No, tako je kako je, sada valja odraditi euroizbore, pa predsjedničke i na kraju one najvažnije, kada je riječ o stranačkim ograncima, lokalne izbore koji će se održati za malo više od godinu dana. Startne pozicije nisu se puno promijenile kada je riječ o trendovima popularnosti stranaka, ali to ne znači da neće budući da su lokalni izbori ipak drugačiji u odnosu na parlamentarne jer na njima se priča o potpuno drugim temama i ocjenjuje četverogodišnji rad čelnika lokalnih izvršnih vlasti.