Općinsko vijeće

Nije Prvi april: Čistoća najavila da od 1. travnja u Čavlima kreće kažnjavati pogrešno odvajanje otpada

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Fotografirat ćemo spremnik s krivo odvojenim otpadom, a vlasnik će u sklopu računa dobiti ugovorenu kaznu, rekao je Edhem Subašić iz KD Čistoća



Općinsko vijeće Čavle jednoglasno je prihvatilo izvješće o radu Komunalnog društva Čistoća d.o.o. za održavanje čistoće i gospodarenje otpadom za 2022. godinu, kao davatelja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada te usluga povezanih s javnom uslugom na području općine Čavle za 2022. godinu.


Od 1. ožujka prošle godine na području Općine Čavle započelo je korištenje dodijeljenih individualnih plavih i žutih spremnika za reciklabilni komunalni otpad, odnosno sustav prikupljanja otpada “od vrata do vrata”.


Na javnim površinama se nalaze zajednički spremnici za prikupljanje otpadnog stakla i tekstila. Sav ostali kućni otpad može se zbrinuti u reciklažnom dvorištu, a glomazni i zeleni otpad besplatnim prikupljanjem na adresama zainteresiranih mještana.


Podijeljeno 30 kompostera




Kako je vijećnike izvjestio voditelj razvojno-tehničke službe KD Čistoća Edhem Subašić, javnom uslugom su obuhvaćeni svi stanovnici općine Čavle, ukupno 7.059 stanovnika.


– Ukupan broj obračunskih mjesta (adresa) korisnika javne usluge u općini Čavle je 2.522. Na području općine Čavle se trajno ne koristi 95 nekretnina.


Za obavljanje javne usluge u općini Čavle se koristi ukupno 65 vozila, odnosno svaki tjedan na čavjanskom je području šest vozila Čistoće.


U 2022. godini nisu dijeljeni komposteri za kućno kompostiranje, a ukupan broj podijeljenih kompostera za kućno kompostiranje do kraja 2022. godine iznosi trideset.


Tijekom 2022. godine ukupno su na našu adresu stigla dva prigovora i reklamacija korisnika javne usluge, a postotak izjavljenih prigovora i reklamacija i broja korisnika javne usluge je 0,08 posto.


Općina Čavle nema vlastito reciklažno dvorište, ali je mještanima na raspolaganju sedam fiksnih i tri mobilna reciklažna dvorišta s područja riječkog prstena, među kojima su im najbliža ona u Podhumu i Mihaćevoj Dragi, rekao je Subašić.


Neki još nemaju ni kantu ispred kuće


U raspravi su vijećnici izrazili zadovoljstvo uslugom KD Čistoća, a dio vijećničkih pitanja odnosio se na podjelu kompostera, povećanje broja odvoza, povećanje cijena usluga, odnosno da li je u planu i koliko te kada, kao i kazne za krivo odvajanje otpada.


Gorana Mavrinca iz Akcije mladih zanimalo je što je s nekretninama koje se rijetko ili gotovo nikada ne koriste, HDZ-ovca Stanislava Žeželića postoji li mogućnost povećanja broja odvoza papira i plastike, s obzirom da se baje za takvu vrstu otpada brzo napune, a Đurđicu Fućak iz PGS-a hoće li doći do korekcije cijena i kada će Općina Čavle dijeliti kompostere.


Mirko Vukelić iz SDP-a pitao je kako je moguće da neki mještani još uvijek nemaju kante za optad ispred svojih kuća, a žive na čavjanskom području već dvije godine, dok je njegov stranački kolega Alen Knežević pitao da li se kažnjavaju oni koji krivo odvajaju otpad.


Subašić: Krećemo s kaznama


– U Čistoću treba dostaviti dokaz da se nekretnina ne koristi ili u kojem se razdoblju koristi. Primjerice, na području Kraljevice imamo dosta nekretnina koje se koriste najviše i isključivo tijekom ljeta.


Što se tiče povećanja broja odvoza, tempo je dogovoren programom odvoza, moguće ga je korigirati, ali onda dolazi i do korekcije cijena.


Mještani mogu zatražiti veći spremnik primjerice za papir i plastiku ili višak otpada odvesti u reciklažno dvorište u blizini.


Što se tiče korekcije cijena usluge za mještane, pretpostavljam da će do nje uskoro doći, ali neće biti znatnije povećanja, a što se tiče kompostera, treba pratiti natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te iskazati interes.


Od siječnja ove godine na spremnike smo lijepili naljepnice upozorenja u obliku opomena za pogrešno odvajanje otpada, međutim, od 1. travnja krećemo s kaznama.


Fotografirat ćemo spremnik s krivo odvojenim otpadom, a vlasnik će u sklopu računa dobiti ugovorenu kaznu, rekao je Subašić.


O radu DVD-a Čavle


Sjednici je nazočio i predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čavle Perica Prpić, kako bi izvijestio vijećnike o radu Društva koje djeluje od 1981. godine, trenutno ima 51 člana, među kojima 28 operativnih i 23 podupirajuća.


– U srpnju prošle godine u DVD-u je obavljen inspekcijski nadzor Hrvatske vatrogasno zajednice, kojim su utvrđene potrebe za nabavkom novih vatrogasnih odijela.


Kupili smo dva nova odijela, treba nam još osamnaest, za što nam je potrebno ukupno blizu 40 tisuća eura. Kreće i ljetna sezona i trebat ćemo sezonske vatrogasce.


Otplaćujemo leasing za novo vatrogasno vozilo koje smo kupili prije četiri godine, a kada ga za godinu dana otplatimo, u planu je nabavka još jednog.


Zahvalni smo Općini Čavle za kapitalnom donacijom, a i inače nam Općina “uskače” kada može, kazao je Prpić, ističući nužnost izgradnje vatrogasnog doma, posebice iz razloga što je vozni park na otvorenom, pa se nerijetko dogode štete na vozilima.


Kao najnoviju lokaciju za budući vatrogasni dom, Prpić je predložio općinski prostor iza boćališta Krenovac, gdje je veliki dolac, a objekt bi, kada bude sagrađen, mogao na jednom mjestu okupiti i DVD, civilnu zaštitu i Crveni križ.


Čavjanski su vijećnici pohvalili rad Društva, a načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić rekla je da bi rješenje u realizaciji projekta izgradnje vatrogasnog doma moglo biti da se DVD Čavle profesionalizira, jer je projekt koji “puno košta”.