POVRATAK ŠKOLSKIH PUTOVANJA

Nakon pune dvije godine relaksirane mjere za učeničke izlete. Na put samo s – negativnim covid testom

Ingrid Šestan Kučić

Djeca već dugo nisu putovala, a prije pandemije to je bilo sastavni dio školovanja. Željni su putovanja. Imamo dvije generacije koje su zakinute. Trenutno je za maturalna putovanja preporuka da to bude unutar hrvatskih granica, ističe Boris Žgomba iz Udruge hrvatskih putničkih agencija



RIJEKA – Više od dvije godine hrvatski učenici nisu putovali i to uglavnom zbog epidemioloških pravila koja su otežavala organizaciju putovanja. Novim preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo to se promijenilo, jer sada se višednevni izleti i ekskurzije mogu izvoditi bez ograničenja, ali uz preporuku da se takva vrsta nastave organizira u Hrvatskoj. Međutim, ipak postoji jedan uvjet, a to je da se na izlet bez negativnog COVID-testa neće moći ići. Prema preporukama Zavoda, svi učenici i djelatnici koji idu na izlet trebaju se samotestirati unutar 48 sati prije kretanja na put. U uputama stoji da test za ovu svrhu učenici i djelatnici dobivaju u školi, a može se uzeti u obzir negativan rezultat BAT testa unutar 48 sati ili PCR testa unutar 72 sata u osobnom aranžmanu, odnosno u druge svrhe.


Nedovoljno viška


Međutim, iako su škole dobile BAT testove, oni su već podijeljeni učenicima za potrebe provedbe masovnih testiranja te se svi ravnatelji slažu da je viška testova u školama nedovoljno i za provedbu ove nove epidemiološke mjere, a dodatne upute Ministarstva znanosti i obrazovanja u škole nisu stigle. No, na naš upit iz Ministarstva odgovaraju da škole mogu zatražiti dodatne testove. Relaksirane mjere za organizaciju učeničkih putovanja dio su škola potaknule na promptno djelovanje vezano uz pripremu putovanja, a to potvrđuje i predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija Boris Žgomba.


– Bilježimo veći interes škola i roditelja za organizaciju raznih putovanja. Djeca već dugo nisu putovala, a prije pandemije to je bilo sastavni dio školovanja. Željni su putovanja. Imamo dvije generacije koje su zakinute. Trenutno je za maturalna putovanja preporuka da to bude unutar hrvatskih granica, ali pretpostavka je da će u nekom trenutku, kako epidemija bude jenjavala, doći do vraćanja organizacije maturalnih putovanja u okvire kakvi su bili nekada, ističe Žgomba.


Realizacije odgoda




Činjenicu da su učenici željni putovanja potvrđuju i ravnatelji, jer kako navodi ravnateljica Prve riječke hrvatske gimnazije Jane Sclaunich, posljednji put učenici su putovali 2019. godine.
– Započinjemo s jednodnevnim izletima i terenskom nastavom po Hrvatskoj. Maturalna putovanja u inozemstvo još nemaju zeleno svjetlo i očekujemo da će Ministarstvo izdati detaljne i jedinstvene upute, a ne da se škole same suočavaju s problemima. Djeca su željna putovanja. U posljednje tri godine svega im je premalo. Naša škola ima grupu učenika koji će za proljetne praznike otputovati u Rim, a riječ je o putovanju koje su roditelji platili još 2019. godine i ostali su pri opciji da se izlet organizira umjesto da im se novac vrati, kaže Sclaunich.


Dosadašnji termin »maturalaca«
u hrvatskoj turističkoj špici

Ne dobiju li maturanti zeleno svjetlo za realizaciju svojih putovanja izvan hrvatskih granica i krenu li masovno putovati po hrvatskim destinacijama u terminima kao do sada, moglo bi doći do problema. Naime, Udruga hrvatskih putničkih agencija već godinama upozorava na lošu praksu obrazovnog sustava prema kojoj se sva maturalna putovanja realiziraju u posljednjem tjednu kolovoza ili prvom tjednu rujna. Riječ je o periodu hrvatske turističke špice, bukiranih smještaja i visokih cijena, a prema mišljenju Žgombe to je jedan od razloga zbog kojeg maturanti odlaze u inozemstvo gdje su u tom terminu cijene pristupačnije.
– Ostane li i dalje preporuka da se ne putuje izvan Hrvatske, može nastati problem ako svi žele na maturalno putovanje u istom terminu, jer nema toliko smještajnih kapaciteta, i cijene su tada još visoke. Nije pritisak samo na hotele, nego i na autobuse, turističke vodiče. Upravo zato stalno predlažemo da se ta praksa promijeni, ističe Žgomba.

Ujedno dodaje da se u trenutnoj situaciji i otkazivanje putovanja treba jače garantirati, jer više nije prihvatljivo da nema mogućnosti otkazivanja putovanja. Kroz Erasmus kontakte, kaže, vidi da i u drugim zemljama organizacija učeničkih putovanja ide teže.
– Puno je tu pitanja koja treba riješiti jer u inozemstvu se traže različite COVID-potvrde, a naša učenička populacija nije baš cijepljena. Krenut ćemo s jednodnevnim izletima, a onda ćemo vidjeti što dalje, kaže ravnateljica.


Što će biti s maturalnim putovanjima, ovog trenutka ne znaju ni u Gimnaziji Andrije Mohorovičića, a i ta škola, kaže ravnatelj Henry Ponte, ima nerealizirana ranije uplaćena putovanja.
– Imamo dva razreda koja za proljetne praznike namjeravaju otići u Dalmaciju, a riječ je o putovanjima koja su dogovorena još prošle godine. Do sada nije bilo baš upita maturanata za putovanja pa još ne znamo kako će se realizirati, navodi ravnatelj.


Proljeće vrijeme za izlete


Za razliku od maturalaca čija sezona planiranja kreće sada, a realizacija je s početkom nove školske godine, osnovnoškolska putovanja bit će realizirana u idućih nekoliko mjeseci, a pripreme u školama već su započele. Tako ravnatelj OŠ Pehlin Željko Šimunić kaže da se u školi obavljaju razgovori vezano za višednevnu školu u prirodi i završni izlet osmaša.
– Do sada putovanja nismo provodili zbog epidemioloških mjera. Žao nam je da djeca ne idu te smo započeli s razgovorima, najavljuje Šimunić.
Najveća riječka škola, OŠ Srdoči, kaže ravnatelj Ivan Vukić, započela je s prikupljanjem ponuda.
– Ne samo da nije bilo putovanja već gotovo tri godine, nego ni izleta, i to zbog cijene. Zbog epidemiološke mjere nemiješanja učenika dvaju razrednih odjela cijena izleta je znatno viša i iz tog razloga nismo ni pokušavali organizirati putovanja. Sada planiramo višednevni izlet za četvrtaše i osmaše u svibnju ili lipnju, zaključuje Vukić.