Obilazak plaža

Najveća kostrenska uvala Žurkovo mjesto je gdje svatko bez muke pronađe svoj komadić raja

Bruna Matičić

Foto Damir Škomrlj

Foto Damir Škomrlj

Danas je uvala Žurkovo sjedište mnogih udruga kao što su ŠRD Kostrena, Udruga tehničke kulture Žurkovo i Centar jedriličarstva i vaterpola



Obilazeći poznate plaže u regiji put nas je odveo u neposrednu blizinu Rijeke, u Kostrenu, mnogima omiljenu destinaciju za morske radosti u ljetnim mjesecima, ali i šetnju i opuštanje uz more.


Kostrena je staro primorsko mjesto koje se prvi put spominje početkom 15. stoljeća i danas se, s dvadesetak naselja, prostire od uvale Martinšćica do uvale Sršćica na ulazu u Bakarski zaljev.


Ne bismo li saznali lokacije popularnih plaža i uvala u Kostreni, prva postaja pri dolasku bila nam je Turistička zajednica općine Kostrena čiji nas je djelatnik David Stojaković uputio na kostrensku šetnicu Put mora duž koje su smještene predivne plaže i uvale koje tijekom ljeta posjećuje na tisuće kupača, a poseban naglasak stavio je na uvalu Žurkovo, plaže Smokvinovo, Svežanj, Spužvina, Podražica, Nova voda i Perilo.


Foto galerija: Plaža Žurkovo Foto: Damir Škomrlj




Kostrenska šetnica dugačka je oko tri kilometra te slovi za jednu od najljepših šetnica uz more i omiljeno mjesto svih ljubitelja dugih šetnji. Ipak, najposebniji doživljaj jest prošetati u predvečerje, kada je moguće doživjeti zalazak sunca koji oduzima dah.


Ljeti kada mnogo kupača pohrli na kostrenske plaže, ova šetnica posebno oživi, ali zbog velikog broja većih i manjih uvala i plaža lako je izbjeći gužvu i svatko bez puno muke pronađe svoj komadić raja.


Vjerni lokalci


Ovoga puta uputili smo se u uvalu Žurkovo, najveću uvalu u Kostreni s bogatom poviješću koja je značajno obilježila mjesto i njezino stanovništvo. Uvala Žurkovo trajno je nastanjena do današnjih dana, a zbog položaja bila je poznatim sjedištem mnogih ribara, pomoraca i kapetana i uz sam žal nalaze se primorske kuće u kojima su nekada živjeli.


Ovdje je rođen i jedan od najistaknutijih Kostrenjana, Erazmo Bernard Tićac, glavni projektant broda »Savannah«, prvog trgovačkog broda na atomski pogon. Osim toga, u Žurkovu je od kraja 19. stoljeća djelovalo i brodogradilište, odnosno »škver« u kojem Kostrenjani i danas popravljaju svoje barke i brodice.


Foto Damir Škomrlj


Danas je uvala Žurkovo sjedište mnogih udruga kao što su ŠRD Kostrena, Udruga tehničke kulture Žurkovo i Centar je jedriličarstva i vaterpola. Dolaskom u uvalu Žurkovo automobil smo ostavili na obližnjem parkingu i premda vrijeme nije bilo pravo ljetno, susreli smo nekolicinu vjernih kupača.


U lučici su se opuštale Gordana Ivošević i Ivanka Zec, vlasnica kultnog Caffe bara Val koji se nalazi u blizini.


– Najljepše mi je doći ovdje se okupati. Ovo mjesto uglavnom posjećuju domaći ljudi koji se godinama ovdje kupaju, kazala nam je Ivanka.


Za svakog ponešto


Žurnim korakom s nadom da izbjegnemo kišu produžili smo na najpoznatiju lokaciju za kupanje u uvali Žurkovo, plažu Veli jarak kod Jedriličarskog kluba Galeb. Plaža je idealna za starije i slabije pokretne kupače jer, osim što se u neposrednoj blizini nalazi parkiralište, pristup plaži nema stepenica, a postavljena je i rampa za direktan ulazak u more.


Na plaži se nalazi tuš koji se ne naplaćuje, a u blizini se smjestila i pametna klupa te Caffe bar Galeb, mjesto u kojem se kupači i šetači mogu osvježiti uz kavu po cijeni od 10 ili pivo po dvadesetak kuna.


Produžite li korak dalje, doći ćete do stijene Melić, prepoznatljivog kostrenskog motiva podno kojeg se nalazi Beach bar Metropolis i plaža s betonskim sunčalištem, ulazom u more i tušem, te igralištem za vaterpolo na kojem se tradicionalno organizira natjecanje Divlje lige.



Ljubitelji vodenih sportova i adrenalina ovdje mogu unajmiti i jet-ski po cijeni od 200 kuna za 10 minuta zabave ili po dogovoru ugovoriti dnevni najam i to svakoga dana od 10 do 19 sati, otkrio nam je vlasnik Matija Levar.


S druge strane Melića također se nalazi uređena betonska plaža, a iznad nje i simpatični Beach bar Kota koji posjetiteljima nudi osvježenje i okrjepu, i to od sendviča do sladoleda po cijeni od dvadesetak kuna, ali i ljetnih koktela po trideset kuna i svih ostalih osvježavajućih pića.


Vlasnica Anđelina Macan kazala nam je kako posjetitelji najviše vole uzeti koktel ili pivo za van i uživati tik uz more, a u razgovoru nam se požalila uz riječi:


– Korona je uzela svoje ovoga ljeta, trenutačno imam 60 posto manje prometa no prethodne godine, no posjetitelja ima, i to najviše Čeha koji su došli vlakom i domaćih turista.



Na kraju našega obilaska susreli smo Edija Gustina koji ovamo dolazi otkad zna za sebe i toga dana u ljetnim radostima uživao je sa svojim dečkima, Gabrielom i Noelom.


– Volim dolaziti na Žurkovo, more je čisto i toplo. Nekad sam ovdje dolazio kao dijete busom ili biciklom iz Rijeke, a danas dolazim s djecom, kazao nam je Edi te priznao da jedino što mu nedostaje jesu sadržaji za najmlađe kupače i nada se da će isti osvanuti ubrzo.


Mural »Put mora«


Naime, prilaz uvali Žurkovo već nekoliko godina uljepšava mural »Put mora«, umjetnički rad koji donosi priču o Kostreni i govori o povijesti pomorstva, a upravo je Edi Gustin taj koji je radove Ivana Penzeša Nadalova prenio na zid.


Edi je odnedavno postao pravim Kostrenjaninom i za kostrenske plaže vežu ga lijepa sjećanja iz osnovnoškolskih i srednjoškolskih dana, a kaže da je plaža i danas omiljena među mladima i obiteljima s djecom.


Nemamo druge nego vjerovati mu jer kako i narodna pjesma kaže: »Kostrena j’ veli grad, mesto kamenito; ako j’ kamenito, al’ je dragovito!«



Ocjene


Pristup plaži                                            10


Pristup moru                                             7


Plaže                                                            7


Ugostiteljska usluga                               10


Sadržaji                                                      6


Parkiralište                                                8


Čistoća                                                        8


Pridržavanje epidemioloških mjera     7



Jedriličarski klub Galeb


Uvala Žurkovo sjedište je i Jedriličarskog kluba Galeb, jednog od najtrofejnijih i najslavnijih jedriličarskih klubova na sjevernom Jadranu, s bogatom tradicijom i dugačkom poviješću koju su nam ukratko predstavili Milko Volarić, predsjednik jedriličarskog kluba, i Željko Perović, predsjednik nadzornog odbora.


Jedriličarski klub Galeb osnovan je 1933. godine na Sušaku, kao jedan od prvih jedriličarskih klubova na Jadranu koji je tijekom svoga djelovanja sudjelovao na mnogim domaćim i međunarodnim regatama i čiji su natjecatelji sudjelovali na pet Olimpijskih igara i više od četrdeset europskih i svjetskih prvenstava.


JK Galeb osnovan je u hotelu Jadran na Sušaku i privezište su imali u Martinšćici.


Klub se 1967. godine seli na današnju lokaciju, u bivši hangar Aerokluba za hidroavione, a ono što je zanimljivo, jest da je konstrukcija nekadašnje hale ostala ista, kazali su Volarić i Perović.