Dražen Vranić

Načelnik Kostrene: Nažalost, onečišćenje iz INA-e je konstantno i prisutno još od veljače

Barbara Čalušić

Dražen Vranić / Foto Vedran Karuza

Dražen Vranić / Foto Vedran Karuza

I tako će na žalost biti još neko vrijeme, sve dok INA ne provede geolokacijska istraživanja kako bi se utvrdili uzroci i izvori onečišćenja i ne započne sanacija, istaknuo je Dražen Vranić



Učestala onečišćenja okoliša u Kostreni bila su središnja tema posljednje sjednice kostrenskog Općinskog vijeća. Vendi Nastić s nezavisne liste Bolja Kostrena na aktualnom satu postavila je pitanje kako se na društvenim mrežama stalno se pojavljuju pitanja o onečišćenjima mora te ju je zanimalo jesu li to nova onečišćenja kako se spekulira ili je pak riječ o već zabilježenim zgađenjima.


Novih onečišćenja nije bilo, ali…


Odgovarajući na njezino pitanje kostrenski načelnik Dražen Vranić naglasio je da novih onečišćenja iz INA-e nije bilo, a spekulacije na društvenim mrežama povezao s početkom političke kampanje.


– Na društvenim mrežama se prošli tjedan ponovno pojavile priča o onečišćenju, kao da se radi o nekakvom novom događaju, iako nekog posebnog novog onečišćenja nije bilo.




Nažalost, onečišćenje iz INA-e je konstantno i ono je prisutno još od veljače ove godine, od kada je počelo intenzivno curenje raznih tekućina iz podzemlja rafinerije u more ispred rafinerije.


I tako će na žalost biti još neko vrijeme, sve dok INA ne provede geolokacijska istraživanja kako bi se utvrdili uzroci i izvori onečišćenja i ne započne sanacija, istaknuo je Vranić, izrazivši žaljenje što pojedinci koriste ovu situaciju koja je sama po sebi već dovoljno teška za neke samo njima znane ciljeve, pokušavajući u sve uvesti i politiku i politikanstvo, iako ova situacija pogađa svih isto i s politikom nema veze, niti bi trebala imati bilo kakve veze.


– Neslaganje s općinskom vlasti, vođenje kampanje i promoviranje svojih političkih ideja je legitimno i osobno nema ništa protiv toga, no smatram da ova situacija s onečišćenjem koje je vrlo ozbiljno i čije je rješavanje vrlo složeno i kompleksno, zasigurno nije ni tema, niti je trenutak koji bismo trebali iskorištavati za bilo koji drugi cilj osim zajedničke borbe da se ovakvi događaji više ne događaju u našem okruženju.


Umjesto iznošenja dezinformacija na društvenim mrežama, ovo je situacija kada bismo se zajedničkim snagama trebali boriti za svoje pravo na zdrav i siguran okoliš, u mjestu koje je naš dom, jer svi smo mještani Kostrena i u tom pogledu bi nam svima trebao biti zajednički cilj, a to je zaštita zdravlja našim mještana, svih ljudi te čist okoliš i plaže, smatra Vranić.


Odlučni u namjeri rješavanja problema


Prema njegovim riječima Općina Kostrena i on kao načelnik odlučni su u namjeri rješavanja problema svih vrsta onečišćenja u Kostreni.


– Upravo stoga, iako je u ovom slučaju onečišćivač poznat, Općina Kostrena je naručila dodatnu analizu mora koja se svaki tjedan provodi na četiri lokacije, kako bi zaštitila zdravlje mještana te da bi se utvrdila prisutnost štetnih kemijskih spojeva, na lokacijama na kojima je prisutno curenje, a samim time i jasnije percipirali razmjeri i utjecaj onečišćenja.


Standardni postupak analize mora inače uključuje samo analizu mikrobioloških pokazatelja koja i dalje pokazuje izvrsnu kvalitetu ili u najgorem slučaju zadovoljavajuću kvalitetu mora, što je daleko od stvarne situacije.


Ovom dodatnom analizom mora na prisustvo ugljikovodika, te drugih štetnih kemijskih spojeva, utvrđena je prisutnost štetnih kemijskih spojeva zbog čega se na dvije plaže u neposrednoj blizini rafinerijskog postrojenja na Urinju – Podkvarovo i Klančić ne preporuča kupanje, dok je na svim drugim lokacijama i našim plažama, prema dosada učinjenim analizama, more podobno za kupanje i bez ikakvih štetnih utjecaja na zdravlje ljudi, istaknuo je Vranić dodajući kako neće odustati od iznalaženja trajnog rješenja ovog problema jer ovdje nije više riječ samo o INA-i, jer se već sutra može pojaviti neki drugi onečišćivač.


Monitoring kvalitete zraka


Vijećnicima su predstavljeni i rezultati monitoringa kvalitete zraka na području Kostrene koje provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


Goran Crvelin voditelj Odsjeka za zrak i radni okoliš u Zavodu podsjetio je kako su rezultati kvalitet zraka dobiveni na tri mjerne postaje u Kostreni i jedna na Krasici.


Sumarni rezultati na postaji u Urinju u 2022. godini zabilježili su 35 prekoračenja satne vrijednosti sumporovodika, a važećom uredbom je dozvoljeno 24 prekoračenja zbog čega je Urinj svrstan u drugu kategoriju.


Postaja Paveki zabilježila je osam prekoračenja sumporovodika dok je na Martinšćici kvaliteta zraka konstatno prve kategorije s niskim vrijednostima onečišćenja.


– U Urinju i Pavekima najviše zagađenja je bilo u prosincu što za Urinj nije iznenađujuće, ali je izneđujuće za Paveke gdje je tada zabilježeno šest od ukupno osam prekoračenja.


Analizom rezultata došli smo do zaključka da s obzirom da u prosincu INA nije ni radila jer je bila u remontu zagađenje možda povezano s probnim radom Termoelektrane u Urinju, rekao je Crvelin.