PRI-MJER

Na riječkom Građevinskom fakultetu predstavljen projekt koji se bavi klizištima. Posebno je važan za PGŽ

Bruna Matičić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Klizišta su najveća svjetska nepogoda, istaknuto je, a projektom je utvrđeno a na oko 12% područja PGŽ mogu nastati klizišta



Na riječkom Građevinskom fakultetu danas su široj javnosti i nositeljima gradske, lokalne i regionalne vlasti predstavljeni rezultati projekta PRI-MJER “Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika” za područje Primorsko-goranske županije.


Riječ je o projektu vrijednom 3,5 milijuna kuna što ga je u posljednje tri godine provodio Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Građevinskim fakultetom iz Rijeke i brojnim stručnim suradnicima, a kojim su razvijene osnove za strateško pristupanje upravljanju opasnostima i rizicima klizišta.


Karta podložnosti


U projektu je, između ostalog, izrađena i Karta podložnosti na klizanje za našu županiju temeljem koje je utvrđeno da na oko 12 posto područja županije mogu nastati klizišta s obzirom na prirodne preduvjete i gdje se ta područja nalaze.





Ove informacije važne su za prostorno planiranje i sustav civilne zaštite, a tijekom prezentacije projekta PRI-MJER uručene su predstavnicima Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Općine Jelenje, Vinodolske općine i Općine Čavle kako bi znali za koja područja moraju napraviti detaljnije karte postojećih klizišta i područja u kojima mogu nastati klizišta.


– Mnogi to ne znaju, ali kad govorimo o broju stradalih i ekonomskim posljedicama, klizišta su druga najveća svjetska nepogoda, odmah nakon poplava, a prije suša, vulkana i požara.


U posljednjih 20 godina prosječan broj stradalih od klizišta je 10 tisuća godišnje, a ekonomske štete veće su od 10 milijardi dolara.



Jasno je onda da se i znanstvena, ali o ostala zajednica počela boriti s time, posebno jer su problemi sve veći, a kao posljedicu klimatskih promjena možemo ih očekivati sve više, istaknuo je danas Željko Arbanas, potpredsjednik Međunarodnog konzorcija za klizišta ističući kako se, za razliku od potresa, klizišta mogu predvidjeti, a ako postoji monitoring na klizištu, čak i prognozirati kada će se dogoditi u točnosti od jednog sata.


Dodao je da je projektom prvi put u Republici Hrvatskoj razvijena metodologija za učinkovitu te vremenski i financijski racionalnu izradu karata klizišta za Republiku Hrvatsku, što je izazov stručnjacima već više od 60 godina.


Razvijena metodologija


– Kroz projekt napravljene karte postojećih klizišta, razvijena je metodologija kako se takve karte izrađuju te smjernice za njihovo korištenje, ali i prognostičke karte kojima se predviđa gdje se može pojaviti klizište i koje bi posljedice imalo. Sve to, zaključuje Arbanas imat će značajan odjek u znanstvenoj zajednici i šire te bi moglo utjecati na smanjenje rizika od klizišta.


Prisutnima se uvodnim riječima obratio i Mladen Bulić, dekan Građevinskog fakulteta u Rijeci koji je, želeći ukazati na važnost projekta, rekao kako se klizišta događaju tiho, ali su raširena i izrazito česta.



– Ovim projektom zapravo su uvedene i mjere za ublažavanje rizika od klizišta koje će se uručiti Županiji, Gradu Rijeci i općinama na daljnje korištenje za buduće planiranje i zaštitu.


U tom dijelu ponosan sam da ono što radimo koristi lokalnoj zajednici i gospodarstvu, istaknuo je Bulić.


Isto je naglasio i Saša Zelenika, prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci, govoreći da je projekt primjer kako je moguće znanje koje se razvija na Sveučilištu uspješno primijeniti za dobrobit zajednice u kojoj živimo.


Prisutnima se obratio zamjenik župana Petar Mamula koji se zahvalio na doprinosu u kvaliteti prostornog planiranja sigurnosti u budućim kriznim situacijama te ističući da će dobivene karte klizišta itekako dobro koristiti županijskom Zavodu za prostorno uređenje te prostornim planerima.