Projekt pod lupom

Mrtvi kapital u Mihačevoj dragi. Moderna sortirnica još nije proradila, a kad će – na Korzu 16 ne znaju

Damir Cupać

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Gradske stručne službe ističu da je postupak za utvrđivanje modela odabira upravitelja sortirnice iznimno kompleksan



RIJEKA – Riječka sortirnica koja je u potpunosti izgrađena u Mihačevoj dragi pionirski je projekt kada je riječ o djelatnosti gospodarenja otpadom, ali umjesto da oni koji su zaslužni za njegovu realizaciju beru lovorike, mogu brati jedino kritike zbog toga što je projekt dobio pravosudni epilog, ali najviše zbog činjenice da on još uvijek nije u funkciji i ne zna se kada će proraditi.


Cijela priča još je tragičnija kada se zna da je projekt najvećim dijelom financiran europskim sredstvima pa se Grad Rijeka koji se voli hvaliti kvalitetnim europskim projektima mora crvenjeti pred istom tom Europom i zbog potencijalnih počinjenih kaznenih djela, a posebno je tragično da milijuni eura koji su potrošeni nisu rezultirali stavljanjem u funkciju pogona.


Ekonomske analize


Još u veljači 2021. godine tadašnji riječki gradonačelnik Vojko Obersnel i direktor tvrtke Tehnix d.o.o Đuro Horvat, u ime zajednice ponuditelja Tehnix d.o.o i GP-a Krk, potpisali su u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke Ugovor za izgradnju i opremanje postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada (sortirnice) u Mihačevoj dragi, vrijedan 33,6 milijuna kuna. Mjesec dana kasnije izvođač radova uveden je u posao, a godinu dana kasnije projekt je u potpunosti realiziran.




Godinu i pol dana nakon toga zna se da su pokrenute istražne radnje protiv bivše pročelnice Odjela gradske uprave za komunalni sustav Irene Miličević, njezinog suradnika Eddyja Ropca, bivše direktorice Čistoće Jasne Kukuljan, direktora međimurske tvrtke Tehnix Đure Horvata te Darka Žagara iz čakovečke tvrtke Žagar. Njihovim kaznenim progonom bavit će se Ured europskog javnog tužitelja i eventualno hrvatski sudovi. Kada su osumnjičeni privedeni i određen im istražni zatvor početkom travnja ove godine, u riječkoj gradskoj upravi su rekli da ne znaju kada će riječka sortirnica biti u funkciji. Provjerili smo je li se u međuvremenu što promijenilo i zna li se što o presijecanju svečane vrpce.


– Prethodno odabiru upravitelja sortirnice bilo je potrebno provesti niz radnji kako bi se formirali parametri natječaja, ponajprije analiza odredbi zakona kojim se uređuje javna nabava i zakona kojim se uređuju koncesije kako bi se mogao utvrditi model odabira, kao i provesti odgovarajuće ekonomske analize. Navedeni postupci su dovršeni, utvrđen je odgovarajući model odabira upravitelja sortirnice te je u tijeku završna izrada dokumentacije. Na sastancima održanim između stručnih službi Grada Rijeke u tijeku završne izrade dokumentacije postavljena su pitanja vezana uz tumačenje određenih parametara natječaja nužnih za dovršetak pripreme postupka nabave, a koji se odnose na pitanje takozvane »razumne dobiti« te u kojoj mjeri upravitelj može poslovati tržišno koristeći infrastrukturu koju je izgradila jedinica lokalne samouprave javnim sredstvima. Budući da je pravilno tumačenje navedenih parametara natječaja iznimno važno zbog obveze Grada Rijeke kao jedinice lokalne samouprave da odgovorno upravlja imovinom, ocijenjeno je nužnim da se s nadležnim tijelima usuglasi stajalište o navedenim pitanjima, tumače u Gradu Rijeci.


Čekanje tumačenja


Gradske stručne službe ističu da je postupak za utvrđivanje modela odabira upravitelja sortirnice, kao i sastavljanje natječajne dokumentacije, iznimno kompleksan, a da je tome tako, svjedoči i činjenica da i druge jedinice lokalne samouprave, Ogulin, Lošinj, Novalja i Bjelovar, koje su također izgradile sortirnice iz europskih sredstava, još nisu objavile natječaje za odabir upravitelja.


– Izrada natječajne dokumentacije je u visokom stupnju dovršenosti, a po ishodovanju odgovarajućih tumačenja nadležnih tijela ona će se na odgovarajući način ugraditi u natječajnu dokumentaciju. Važno je istaknuti da je sortirnica, kao jedan od važnijih dijelova sustava gospodarenja otpadom, izgrađena u rokovima na ukupnoj površini od 5.636 kvadratnih metara, kao prvo takvo postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada na području Republike Hrvatske. Na krovu hale sortirnice ugrađeni su i solarni paneli koji proizvode električnu energiju za potrebe sortirnice te na taj način doprinose očuvanju okoliša i ujedno smanjuju troškove pogona. Planirana količina prethodno odvojeno sakupljenog otpada koja dnevno ulazi u sortirnicu iznosi otprilike 50 tona, što zahtijeva kapacitet do sedam tona na sat predsortiranog komunalnog otpada koji ulazi u postrojenje, naveli su u Gradu Rijeci.


Žalbeni postupci


Na konkretno pitanje kada se očekuje da će nova sortirnica profunkcionirati, u Gradu Rijeci tumače da je postupak za utvrđivanje modela odabira upravitelja sortirnice, kao i sastavljanje natječajne dokumentacije, iznimno kompleksan.


– Također, sam postupak javne nabave podrazumijeva određene rokove propisane zakonom, kao i eventualne žalbene postupke čije trajanje nije moguće u ovom trenutku predvidjeti, pravdaju se u Gradu Rijeci.


Drugim riječima, nitko na Korzu 16 ne zna kada će profunkcionirati milijune eura vrijedan projekt, a ovaj put se nisu usudili ni ponoviti ono što su najavili u travnju ove godine – da bi do kraja 2023. moglo biti sve gotovo, a sortirnica stavljena u funkciju. Postavlja se pitanje je li to zbog istrage koju je pokrenuo Ured europskog javnog tužitelja, ali u Gradu Rijeci navode da je riječ o dva odvojena postupka koji nemaju utjecaj jedan na drugi.