Fešta i prosvjed

Morski prasac u podne: Dekonstrukcija dočeka s balonima na 116 metara i peticijom protiv nebodera “Nove Kantride”

Edi Prodan

Snimila Ana KRIŽANEC

Snimila Ana KRIŽANEC

Čekalo se u redu za kuhano vino, ali ipak se nije moglo, za veliku većinu prisutnih ni htjelo, odbaciti naglašeni okvir protestne akcije protiv izgradnje nebodera "nove Kantride", znatno manje zabavnog dočeka u podne koji je popratilo nekoliko stotina ljudi.



 


Nije nam namjera biti isključivima, ali u svakom slučaju želimo da čitavu ovu priču o izgradnji novog stadiona Kantrida i neboderima čiju smo visinu i doseg pokazali puštanjem u zrak balona na 116 metara dugom konopcu, preuzme struka. Da to učini Grad u ime svih nas, svojih građana, da se konačno čuje glas arhitekata i urbanista. Ne želimo da ovo bude jednosmjerna priča u kojoj je najvažniji investitor, a nikog se drugog ne pita ništa. Želimo naprosto da se čuje naš glas, glas ljudi koji ovdje žive stoga se zahvaljujemo Morskom prascu koji nam je u sklopu dočeka u podne omogućio potpisivanje peticije protiv realizacije predloženog plana, protiv nebodera od 35 katova, istaknula nam je to Loredana Varljen, predsjednica Građanske inicijative Kantrida, udruge koja već godinama volonterski skrbi o izgledu i funkcionalnosti pojedinih zajedničkih površina tog, po mnogima najljepšeg riječkog kvarta.

Foto galerija: Doček u podne na Kantridi Foto: Ana Križanec



Da, iako je u moru “dočeka u podne” naizgled djelovalo kako je jedan od njih i na Kantridi, na Morskom prascu, riječ je ipak bila o, gastronomskim rječnikom rečeno, dekonstrukciji takvih zabava. Je, bilo je glasno i sadržajno zahvaljujući DJ Grgi i prpošnom nastupu Pachamama Street Connectiona, djecu i odrasle su bombonima  i zajedničkim fotografijama razveselili Djed Mraz i njegova lijepa vilenjakinja, čekalo se u redu za kuhano vino, ali ipak se nije moglo, za veliku većinu prisutnih ni htjelo, odbaciti naglašeni okvir protestne akcije protiv izgradnje nebodera “nove Kantride”, znatno manje zabavnog dočeka u podne koji je popratilo nekoliko stotina ljudi.




Fotografije balona u visinama, koji su zbog kiše i vjetra mijenjali smjer, fotografirali su mnogi, najbolje su fotografije i nagrađene, da bi se na kraju štrik s balonima spustilo i rastegnulo na plaži kako bi se oko njega okupili članovi GIK-a i svi koji ih podržavaju, kako bi se napravila još jedna “milenijska” fotografija.


Koliko god da je ova akcija podigla tenzije, jer navijači Rijeke dakako žele da se stadion počne čim prije graditi te dio protivnike gradnje vide i kao pripadnike nekih drugih navijačkih skupina, sve je proteklo u najboljem redu. Na kraju krajeva, kako nam je istaknulo i nemalo prisutnih, mnogima je na tom događanju s balonima i peticijom ipak bilo stalo samo do zabave na Kantridi, mjestu gdje su proveli i doživjeli jedne od najljepših trenutaka u životu.


Vratimo li se riječima Loredane Varljen, uistinu bi bilo dobro da se maksimalno konstruktivnim rječnikom i to na podlozi pozitivnog urbanizma da odgovor što je to uopće grad, što je u tom smislu Rijeka, što njezini kvartovi pa tako i Kantrida. Svakako i što žele biti jer prezentacija nove Kantride je, koliko god ima i suprotstavljenih stavova, konačno otvorila pitanje urbanističke, sadržajne, gospodarske i naprosto – životne budućnosti Rijeke. Taj je događaj od 5. prosinca 2023. godine konačno izvukao naše glave iz pijeska, vrijeme je da i progledamo.