Nova kampanja

Moje mjesto pod suncem: Volontiranjem i doniranjem do djetinjstva jednakih mogućnosti

Portal Novi list

U fokusu su nam svakako mlade osobe u visokoobrazovnim institucijama Sveučilišta u Rijeci, kao najvažniji generatori promjena u društvu te ih kampanjom želimo potaknuti na aktivno participiranje u zajednici kojoj žive, rekla je Ana Karakaš



Na Sveučilištu u Rijeci održana je press konferencija na kojoj je predstavljena kampanja „Moje mjesto pod suncem“ utemeljena na rezultatima istraživanja „Izazov siromaštva socijalne isključenosti djece na području Rijeke i Gospića“, priopćeno je iz Centra za kulturu dijaloga.


“Predstavljeni su promotivni materijali koji pozivaju sugrađane da volontiranjem, doniranjem i besplatnim uslugama stvaraju mrežu usluga koje su potrebne za stvaranje djetinjstva jednakih mogućnosti.


Na press konferenciji, organizirane od strane Udruge Centar za kulturu dijaloga, sudjelovale su rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr.sc. Snježana Prijić – Samaržija, predstavnica istraživačkog tima Gordana Šimunković, prof.soc.ped. i voditeljica projekta „Moje mjesto pod suncem“ Ana Karakaš, prof.defektologije-smjer pup.




Sudionicima se prvo obratila Rektorica: „Ja sam ovdje da još jednom snažno podržim program Moje mjesto pod suncem. Od trenutka kada smo uočili da možemo kao sveučilište doprinijeti, prije svega, kroz infrastrukturu mi smo se naravno odmah uključili.


Moj zadatak ovdje je čuti stručnjake – koji su to programi, koje su to akcije, kako dalje pomoći, al ono što je možda još i važnije kako da Učiteljski fakultet, Sveučilište u Rijeci učini neki daljnji iskorak kako bi program Moje mjesto pod suncem mogli dalje nadograđivati. Naša želja je društvo jednakih mogućnosti, razvoj socijalnih politika i  donositi dobre i važne odluke za društvo temeljem empirijskih istraživanja.“


Gordana Šimunković rekla je  „Istraživanje je provedeno pod vodstvom Ekonomskog instituta u Zagrebu, odnosno pod vodstvom dr.sc. Paul Stubbsa. Preporuke su na neki način tu da bismo mogli zajednički razgovarati i preporuke su jednako tako i apel za kreatore politika da oni iskoriste svoju moć koju imaju za kreiranje okvira u kojima živi lokalna zajednica te da tu moć iskoriste za veće ulaganje u djecu.“


Voditeljica projekta Ana Karakaš komentirala je „ Kako su rezultati istraživanja potvrdili naša iskustva u direktnom radu s djecom i obiteljima lošijeg socioekonomskog statusa koji ukazuju na poteškoće u podmirivanju osnovnih životnih potreba odlučili smo s  ovom kampanjom  usmjeriti se ka osiguravanju  mreže besplatnih usluga. U fokusu su nam svakako mlade osobe u visokoobrazovnim institucijama Sveučilišta u Rijeci,  kao najvažniji  generatori promjena u društvu te ih kampanjom želimo  potaknuti  na aktivno participiranje  u zajednici kojoj žive,  kako bi svojim idejama, mladošću i inovativnošću doprinijeli  kreiranju toliko potrebnih promjena.“


Također je najavljena i konferencija koja će se održati 27. travnja u 10 sati u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, na kojoj će biti prezentirani rezultati istraživanja financiranog od strane Fonda za aktivno građanstvo Hrvatska”, navodi se u priopćenju.