Stella Dumenčić

Mladu Riječanku kineski “Huawei” odabrao u svoj program, a ona je odlučila ostati: ‘Meni je najbolje ovdje, na Tehničkom fakultetu’

Edi Prodan

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Stella Dumenčić studentica je računarstva, s osam hrvatskih kolega sudjelovala je u edukacijskom programu Huaweija »Seeds for the Future«, koji zbog pandemije nije održan u Kini, već u virtualnom okruženju. No, ona nam kaže da joj nije žao



RIJEKA – Naravno da iza ovakvog uspjeha stoji mnogo rada, odricanja i naprosto želje za učenjem, stjecanjem novih znanja u dijelu znanosti, informatici koja me oduvijek, još od osnovnoškolskih dana privlačila. Ali mogu vam reći i to da bi bez vrhunske kvalitete fakulteta koji pohađam, profesora i tehničkih mogućnosti koje pruža sve to bilo nemoguće.


Jako sam zadovoljna odabirom fakulteta, baš kao i činjenicom da sam ostala u Rijeci. Sve što bih drugdje mogla dobiti, dobila sam i u svom gradu – govori nam Stella Dumenčić, studentica prve diplomske godine studija računarstva na Tehničkom fakultetu u Rijeci.


Skupina odabranih


Nakon završene gimnazije odlučila se baš za ovu kombinaciju jer je u njoj sadržano upravo ono što ju je privlačilo i prigodom njezinog prvog, srednjoškolskog formativnog razdoblja. Ono što ju uz izvrsna postignuća u svladavanju gradiva na fakultetu izdvaja činjenica je da je nedavno bila jedna od svega osam odabranica i odabranika u trećem izdanju edukacijskog programa moćne kineske kompanije Huawei »Seeds for the Future«. Zahvaljujući svom znanju, kao i motivaciji za stalnim učenjem ušla je u malu skupinu odabranih koji su prošli osmodnevni sustav učenja o naprednim tehnologijama kao što su 5G, umjetna inteligencija i računarstvo u oblaku, u čemu je istaknuta kineska kompanija jedan od svjetskih lidera.


STELLA DUMENČIĆ
SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER




– Uz naš, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, u programu su sudjelovali još i studenti s Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek i Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu. Priliku za prijavu dobivaju provjerene visokoškolske institucije, kao i pojedini studenti na njima. Mislim da je najvažniji dio prijave onaj koji se odnosi na motivaciju, jer upravo je spremnost na usavršavanje i stalno usvajanje novih znanja preduvjet rada u zoni informatike – pojašnjava nam Stella s kojom smo razgovarali na Tehničkom fakultetu.


Nemam ništa protiv ostanka

– I kad baš moram odgovoriti na ono nama iz tehničkih struka tako često postavljano pitanje – gdje nakon studija, pa ne bih imala baš ništa protiv ostanka upravo ovdje, na Tehničkom fakultetu, zaključila je Stella Dumenčić, jedna od najdarovitijih studentica riječkog Sveučilišta. Ali oprez – s njom nakon participacije u njihovom obrazovnom postupku i Kina – najozbiljnije računa.

Koliko je važna izobrazba provedena s Huaweijevim stručnjacima govori i podatak da ta kompanija i Hrvatska imaju vrlo opsežnu suradnju koja se temelji na dva memoranduma o razumijevanju koji je s hrvatske strane sklopljen sa Središnjim državnim uredom za razvoj digitalnog društva. Izrazite riječi pohvale za upravo ovakav model suradnje imaju svi, od Hrvatske vlade, čelnih ljudi Huaweija pa sve do veleposlaničkih razina. No, u tom se dijelu kriju i moguće zamke. Hrvatska je, naime, poznata po obrazovanju vrhunskih talenata i njihovom formiranju u stručnjake, ali pritom ima ne baš veliki utjecaj na njihov ostanak u Hrvatskoj.


Virtualno poslovanje


– Da, jedno od prvih pitanja koji mi mnogi postavljaju je čak i ne hoćeš li, nego kad ćeš – napustiti Hrvatsku. Posebno to pitanje dolazi od nešto starijih generacija. Moj je odgovor dakako neodređen jer moja generacija ne razmišlja na takav način. U informatici nije uopće toliko bitno gdje se nalazite jer se velik dio procesa učenja ili izrade pojedinih programa odvija digitalnim, virtualnim putem. Posebno je to došlo do izražaja u ove dvije godine pandemije. Nije vam po tome Hrvatska posebno ni pogodna, ni nepodesna, pojašnjava nam Stella.


– Poslovati se može s bilo kojeg mjesta koje ima kvalitetnu internetsku vezu, ali ono što je također jako važno, postoje ipak sredine u kojima se brže dolazi do znanja, koje generiraju nove vrijednosti. Jedna od njih je svakako i riječki Tehnički fakultet, tako da ne da se iz Rijeke treba seliti, već suprotno- Rijeka je zahvaljujući svojoj sveučilišnoj komponenti pogodna za uspostavljanje određenih razvojnih centara u koje bi dolazili mladi nadareni ljudi.


Te upravo ovdje produbljivali znanja i participirali u suradnji s najznačajnijim svjetskim kompanijama kao što je to i Huawei, objašnjava nam Stella.
​Ono što je bio njezin i peh njezine Huawei generacije je činjenica da se lani i ove godine nije u cijelosti mogao ispuniti kao što je to bilo s prvom generacijom.


– Ulazak u »Seeds for the Future« program podrazumijeva i odlazak u Kinu, u samu kompaniju te učenje kineskog jezika. Zbog pandemije već se dvije godine taj dio ne ispunjava. I koliko god da bi bilo lijepo vidjeti Kinu i upoznati se s radom u samom Huaweiju, nije mi žao. Bit će valjda prilike. Meni je ipak ovdje, na mom fakultetu najbolje, zadovoljna sam sa svojim razvojem, u svakom pogledu. Uostalom, to je potvrdio i moj prolazak u program o kojem razgovaramo – kaže nam Stella.