Prezentirani rezultati

‘Arca Adriatica’: Milijuni eura za očuvanje pomorske baštine

Ljiljana Hlača

Važno je dokumentirati našu povijest / Foto S.DRECHSLER

Važno je dokumentirati našu povijest / Foto S.DRECHSLER

Ovo je treći projekt takve vrste u kojem sudjeluje i Pomorski fakultet u Rijeci, a zadatak nam je prikupljanje podataka, a kasnije unos podataka u bazu pomorske baštine, rekao je profesor Pomorskog fakulteta u Rijeci Robert Mohović



RIJEKA  Zgrade lučke ispostave, stare tvornice za preradu ribe, riblja burza, lansirna rampa torpedo ili ribarske kućice – sve je to popisano i dokumentirano zahvaljujući projektu Arca Adriatica: »Zaštita, promocija i turistička valorizacija jadranske pomorske baštine«.


Projekt je započeo lani, financira se sredstvima Europske unije, a danas su na konferenciji za novinare njegovi sudionici Pomorski fakultet u Rijeci, PGŽ, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, predstavili ono što je do sada učinjeno.



Arca Adriatica, vrijedna je preko 3 milijuna eura, a zapravo je nastavak uspješnog projekta Mala barka 2. Kako smo saznali, glavni cilj je razvoj zajedničkog turističkog proizvoda prezentirajući bogatu pomorsku baštinu ovog područja.




– Ovo je treći projekt takve vrste u kojem sudjeluje i Pomorski fakultet u Rijeci, a zadatak nam je prikupljanje podataka, a kasnije unos podataka u bazu pomorske baštine, rekao je profesor Pomorskog fakulteta u Rijeci Robert Mohović.


– Važno je dokumentirati našu povijest kako bi se ona na adekvatni način kasnije mogla interpretirati i očuvati. Uzor u tomu trebala bi nam biti Italija, Engleska, ali i skandinavske zemlje koje ulažu godišnje milijune kako bi se tradicija očuvala. Zahvaljujući Adriatici trenutačno se obnavlja osam tradicijskih barki, rekao je Mohović. Kada je riječ o bazi, to jest popisu – očekivanja su da će u taj dokument biti uneseno preko 250 dobara – kako materijalnih tako nematerijalnih.


Savjetnica pri Upravnom odjelu za turizam i poduzetništvo pri PGŽ-u Iris Bruketa Milić dodala je da će se katalogiziranjem pomorske baštine ona učiniti dostupna svima, a ne samo stručnjacima te će potaknuti izgradnju Interpretacijskog centra u Malinskoj. Planiramo u suradnji s Italijom ovaj jadranski prostor učiniti na taj način prepoznatljivim, dodala je Bruketa Milić.


Ravnateljica Pomorskog muzeja Nikolina Radić Štivić pozvala je građane da se putem njihove web stranice uključe u ovo istraživanje tako da oni budu ti koji će predlagati što je po njima pomorska baština. Tako će i građani sudjelovati u prikupljanju podataka i dati neki svoj doprinos ovom projektu, zaključila je ravnateljica.