Svečana sjednica

Milanović: Rijeka je zadržala otvorenost, ljepotu, smisao za drugačije

Damir Cupać

Snimio Mateo LEVAK

Snimio Mateo LEVAK

Rijeku su 1945. godine oslobodili borci vojske koja se zvala narodnooslobodilačka. Pretežno su bili Hrvati, ali nisu tada na to gledali. Borili su se i preuzeli nešto što je njihovo. O tome treba govoriti, rekao je Milanović



 


Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, koji je sudjelovao na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, ocijenio je da je Rijeka hrvatski i svjetski grad.
– Ona je bila hrvatski grad po govoru ulice i po kulturi i u 18. stoljeću u predindustrijskoj Rijeci koju je opisao Alberto Fortis. To se mijenjalo u industrijalizaciji. Međutim, Hrvatska nije imala dovoljno snage i oružja da to uzme za sebe, to se dogodilo tek 1945. godine kada je Rijeka oslobođena, iz perspektive Slavena i Hrvata, a iz nečije druge perspektive je zauzeta. Rijeka je zadržala ono što je uvijek imala – otvorenost, ljepotu, smisao za drugačije i razumijevanje drugačijega. Rijeku su 1945. godine oslobodili borci vojske koja se zvala narodnooslobodilačka. Pretežno su bili Hrvati, ali nisu tada na to gledali. Borili su se i preuzeli nešto što je njihovo. O tome treba govoriti, ne toliko zbog antifašizma. I u njemu je bilo ljudi koji su se na spomen riječi demokracija hvatali za kundak. Ali za hrvatsku stvar i u tom vremenu NOB je bio važan, kazao je Milanović.


Dodao je da je danas Hrvatska u Europskoj uniji već deset godina.
– Opet bih bio za to u datim okolnostima. Da sam ushićen i oduševljen, nisam. Ne smijemo dopustiti da u toj velikoj zajednici kao mali narod budemo samo statistički podatak. Ta vrsta otuđenja nam ne treba. Apeliram na oprez i da budemo tradicionalno skeptični. Nisam religiozna osoba, jedno sam ja, a drugo je duh, kontekst i kompleks jednog vremena i prostora Europe. Prije 20 godina propao je projekt europskog ustava jer ga neke države nisu htjele ratificirati jer na to nije pristao narod. Prijepor je bio oko preambule jer je jedna strana predlagala da se navede da je europska kulturna baština kršćanska. Otpor tome je bio toliki i toliko ideologiziran, prije svega iz socijaldemokratskog kampa kojem sam i sam pripadao. Bože, koja zatucanost. To je Europa tada i danas. Mi smo jedna mala nacija u nečemu što je jako veliko. Ne treba se zanositi. Hrvatska država je stvorena, to je temeljac i glavno jelo za nas, uvjeren je Milanović.




Čestitao je svima blagdan Svetog Vida i pozdravio se po dalmatinski – zdravi i veseli bili.