Predškolski odgoj

Mijenjaju se pravila oko upisa u riječke vrtiće. Ovo će biti najvažnija promjena

Hina

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Prvenstvo pri upisu imala bi djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života



Grad Rijeka priprema izmjene vezane uz ostvarenje prednosti pri upisu u dječje vrtiće, a najvažnija je novost da bi se prva upisivala djeca s navršene četiri godine.


Prijedlog nove odluke o prednosti pri upisu nalazi se u javnom savjetovanju do 20. listopada, a temelji se na odredbama novog Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, koji je Hrvatski sabor donio u svibnju ove godine.


Prvenstvo pri upisu imala bi djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života.




“Ključno je da se predškolski odgoj i obrazovanje osigura ne samo godinu dana nego i više godina prije polaska u školu. Istraživanja su pokazala da djeca koja su išla u dječji vrtić imaju bolju startnu poziciju u školi“, izjavila je Hini pročelnica riječkoga Gradskog odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj.


Po dosadašnjim kriterijima, djeca u godini prije polaska u školu bila su tek na petom mjestu liste prvenstva za upis.


Prema prijedlogu nove odluke, nakon što se u vrtić upišu sva prijavljena djeca s navršene četiri godine na red bi došla mlađa djeca.


Prema rasporedu prvenstva, to su djeca roditelja invalida Domovinskog rata, zatim ona iz obitelji s troje i više djece, djeca s oba zaposlena roditelja, djeca s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima, djeca samohranih roditelja te ona iz jednoroditeljskih obitelji. Potom slijede djeca osoba s invaliditetom i djeca koja žive kod udomitelja.


Jednaka prava upisa i za djecu stranaca


U novoj odluci se predlaže izjednačavanje prava pri upisu djece roditelja stranih državljana, koji su se doselili u Rijeku s hrvatskim državljanima. Odnosi se to na strance s odobrenim najmanje privremenim boravkom ili međunarodnom zaštitom u Hrvatskoj te na azilante i strance pod supsidijarnom zaštitom s područja Rijeke.


Dosad su prednost pri upisu mogli ostvariti samo stranci sa stalnim boravkom u Rijeci.


“Budući da smo zemlja članica EU-a, stranci koji dolaze živjeti u Rijeku moraju imati jednaka prava u odgojno-obrazovnim ustanovama kao i građani Rijeke“, ističe Sušanj.


Kaže kako u riječkim dječjim vrtićima nema problema oko upisa djece od četiri do šest godina jer kapaciteti nisu u potpunosti popunjeni.


Grad Rijeka osnivač je triju ustanova predškolskog odgoja – dječjih vrtića Rijeka, More i Sušak. U ovoj pedagoškoj godini u njih je upisano 3021 dijete, među kojima je 713 novoupisanih.


Neupisano je, međutim, ostalo stotinjak djece jasličke dobi pa gradska vlast namjerava do kraja mandata pronaći kapacitete i za njihov smještaj, napominje Sušanj.


Ove pedagoške godine otvoreno je novih 40-tak mjesta u postojećim i novim vrtićima, a prošlog ljeta je uređenjem dodatnih prostora u postojećim objektima omogućeno otvaranje još stotinjak, prvenstveno jasličkih mjesta.


Cijene vrtića i jaslica za roditelje s prebivalištem u Rijeci iznosi od 550 do 720 kuna mjesečno, ovisno o primanjima, a razlika do ekonomske cijene vrtića podmiruje se iz gradskog proračuna.