Razgovor

Marko Filipović o riječkom turizmu: Budućnost je u razvoju zdravstvenog i kongresnog turizma

Alenka Juričić Bukarica

Marko Filipović / Snimio SERGEJ DRECHSLER

Marko Filipović / Snimio SERGEJ DRECHSLER

U ovim granama turizma Rijeka bi ojačala status cjelogodišnje turističke destinacija, a istovremeno očuvala svoj identitet



Riječki gradonačelnik Marko Filipović, osvrćući se na turističku sadašnjost Rijeke, kazao je da je Rijeka je definitivno u posljednjih desetak godina doživjela značajne promjene u turističkom smislu i postala atraktivna turistička destinacija.


– Iza tog rezultata je i više od deset godina intenzivnog rada na stvaranju uvjeta, turističkih proizvoda, ali i promociji i vidljivosti Rijeke na turističkoj karti. Rijeka je u posljednje tri godine intenzivirala ulaganja u urbane projekte i infrastrukturu, a njihov će završetak, direktno i indirektno, imati utjecaj i na turističku sliku grada. Tu prije svega mislim na veliki projekt poboljšanja vodovodne infrastrukture koji provodi KD ViK, a koji će budućim generacijama osigurati čisto more, čiste riječke plaže i čistu pitku vodu koji su i danas važni turistički aduti Rijeke.


Rijeka je dobila novi Hilton, u najavi su ulaganja Marriotta, tu je i projekt ACI marine Rijeka… Što ti projekti znače za budućnost Rijeke kao destinacije?


– Novi hoteli visoke kategorije, poput Hiltona, donose veći broj smještajnih jedinica i podižu ukupni standard smještaja u gradu. Također, otvaranje luksuznih hotela, koji su atraktivni i izvan ljetne sezone, dodatno približava Rijeku poziciji cjelogodišnje turističke destinacije. Hoteli visoke kategorije privlače zahtjevnije goste koji traže i visoku razinu usluge što posljedično za sobom povlači razvoj pratećih sadržaja koje gosti traže, ali i povezanost s lokalnom zajednicom i potencijalno nova ulaganja. Projekt ACI marine Rijeka, moderne nautičke luke, definitivno je velik iskorak Rijeke i prilika za daljnji rast turističkih rezultata. Svi ovi projekti otvaraju brojne mogućnost i prilike za razvoj, no upravo je zbog toga iznimno važno kroz dugoročna planiranja voditi računa o tome da u turizam u Rijeci u svakom trenutku mora biti održiv.


Kad govorimo o održivosti, najveći rast kapaciteta vidljiv je u privatnom smještaju. Jesmo li došli do neke granice ili ima prostora za daljnji rast?




– Rast privatnog smještaja je pozitivan trend, ali važno je da se taj rast odvija na održiv način i da se povećanje kapaciteta kombinira s povećanjem kvalitete usluge i razvojem novih proizvoda. U protivnom, a toga smo svjedoci, dolazi do besmislene apartmanizacije koja dugoročno može imati samo negativne posljedice i za turizam i za stanovnike. U tom kontekstu, neophodno je uvesti adekvatnu regulaciju tržišta kako bi se osigurali jednaki uvjeti za sve iznajmljivače i zaštitili interesi lokalnog stanovništva. Treba imati na umu da je Rijeka prvenstveno gospodarsko, lučko, zdravstveno i administrativno središte cijele županije, sveučilišni grad koji svoj razvoj temelji i planira na znanju i novim tehnologijama. Zbog toga turistički razvoj Rijeke, kao što sam već rekao, mora biti planiran i održiv, odnosno niti u jednom trenutku ne smije ugroziti okoliš i kvalitetu života Riječanki i Riječana.


Što je po Vama u turističkom smislu, najveća prednost Rijeke i u kojem smjeru bi se grad kao destinacija trebao razvijati?


– Rijeka je grad koji je uspješno povezao svoju bogatu povijest, nove trendove i modernu kulturu i to je sigurno jedan od osnovnih razloga rasta Rijeke kao turističke destinacije koja je dostupna i prometno povezana cestovnim, zračnim, morskim, a nadam se u dogledno vrijeme u još većoj mjeri i željezničkim putem. Rijeka je grad u kojem imamo na raspolaganju 21 uređenu plažu i more izvrsne kakvoće.


Rijeka je Prijestolnica europske kulture čije se nasljeđe vidi i u današnjem Art kvartu u kojem su, kroz europske projekte revitalizacije industrijske baštine, uređeni i opremljeni Muzej grada Rijeke, Dječja kuća i zgrada Gradske knjižnice Rijeka.


Tu su i prvi hrvatski muzej starih računala i informatičke tehnologije Peek&Poke ili JGL Muzej farmacije koji su svojim sadržajem i aktivnostima iznimno atraktivni posjetiteljima Rijeke svih generacija. Filmske produkcije, domaće i strane, sve češće biraju Rijeku za realizaciju svojih projekata što sigurno ima utjecaj i na turizam i na vidljivost Rijeke na turističkim kartama. Brojni projekti koji se provode i planiraju posvećeni su razvoju turizma ili obuhvaćaju elemente važne u kontekstu turističke valorizacije.


Što se budućnosti tiče, držim da Rijeka ima prostora i treba ići u smjeru razvoja zdravstvenog i kongresnog turizma čime bi ojačala status cjelogodišnje turističke destinacija, a istovremeno očuvala svoj identitet.