U.Z.O.R.

Mala tura Velikih žena: “Sedam žena i priča koje smo uključili u turu je stvarno i realno”

Bruna Matičić

snimio Vedran Karuza

snimio Vedran Karuza

To su priče žena s kojima smo radili u Udruzi, ali isto tako priče su dovoljno široke, životne i jednostavne da se u njima mogu prepoznati, rekla je Bobović.



RIJEKA – S ciljem podizanja svijesti o borbi protiv nasilja nad ženama te povodom obilježanja kampanje »16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja« riječka Udruga za zaštitu obiljelji U.Z.O.R. danas je organizirala Malu turu Velikih žena.


Riječ je o vođenoj turi, šetnji Korzom koja je započela na Jelačićevom, a završila na Jadranskom trgu te je obuhvatila sedam točaka u obliku sedam kartonskih ilustriranih ženskih likova, od kojih svaki predstavlja jednu snažnu ženu koja je doživjela obiteljsko nasilje i uspjela je izaći iz nasilne partnerske veze.


Vizija i misija


– Želimo prikazati koliko žena može napraviti, usprkos tome što je žrtva nasilja, kada dobije podršku i pomoć. Glavna vizija i misija djelovanja Udruge, kao organizacije civilnog društva, jest pružati podršku i pomoć žrtvama nasilja, između ostaloga i žrtvama obiteljskog nasilja, ženi i djeci. Ovom aktivnošću, odnosno vođenom turom, želimo građane i širu javnost informirati o obiteljskom nasilju s ciljem da ova tema prestane biti tabu tema u našem društvu, već da se o njoj govori kako bi se otvorila nova pitanja i teme te bi osobe koje su preživjele nasilje bez srama i stigme odlučile potražiti pomoć, kazala je Paula Bogović, predsjednica Udruge U.Z.O.R.




Riječ je o udruzi koja punih petnaest godina, na tajnoj adresi, organizira i provodi rad Skloništa i Savjetovališta za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja te im pruža siguran smještaj, savjetovanje i psihoterapiju. U sklopu »16 dana aktivizma«, odnosno od 25. studenoga, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. prosinca i Međunarodnog dana ljudskih prava, Udruga želi poručiti da društvo prema ženama koje su prekinule šutnju i progovorile o svojim iskustvima, ima odgovornost, a to je da ih se ne ostavi same, već da im se pomogne da se njihova prekinuta šutnja pretvori u društvenu i institucionalnu promjenu.


– Sedam žena i priča koje smo uključili u turu je stvarno i realno. To su priče žena s kojima smo radili u Udruzi, ali isto tako priče su dovoljno široke, životne i jednostavne da se u njima mogu prepoznati, rekla je Bogović. Jedna od žena koja je sudjelovala u jučerašnjoj turi je Paula Car koja je i sama prije nekoliko godina doživjela obiteljsko nasilje, kojem je odlučila stati na kraj te se uključila u rad udruge. Danas pruža podršku ženama koje doživljavaju ili su doživjele nasilje i prenosi im snažnu poruku.


Pomagati drugima


– Žene se moraju osnažiti da ne šute, već da se odupru nasilniku. Život u krugu nasilja nije normalan i ima izlaza te se može i mora potražiti pomoć. Treba znati reći stop i odmaknuti se od nasilja, što je jako teško, ali postoje osobe koje ženama pružaju pomoć i podršku. Iskustvo u Skloništu puno mi je pomoglo, posebno zbog podrške koju su pružili. Sada sam se i ja uključila u njihov rad te mi je drago što imam priliku pomagati drugima, zaključila je Paula Car.