Riječani među četiri škole

Mala škola mentalne higijene. Osnovci iz OŠ Eugen Kumičić ušli u projekt Hrabrog telefona

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Riječka škola jedna je od četiri hrvatske škole u projektu. Riječ je o besplatnoj radionici, a prednost pri odabiru imale su škole koje nemaju stalno zaposlenog stručnog suradnika psihologa



RIJEKA – Osnovna škola »Eugen Kumičić« jedna je od četiri hrvatske škole koju je tim Hrabrog telefona izabrao za provedbu projekta »Mala škola mentalne higijene«.


Stvarna potreba


Riječ je o besplatnoj radionici mentalnog zadravlja za osnovce, a u prijavi svake škole bilo je moguće prepoznati stvarnu potrebu za stručnom pomoći kod rješavanja problema s mentalnim zdravljem djece pa su prednost pri odabiru imale škole koje nemaju stalno zaposlenog stručnog suradnika psihologa.


Voditelji radionice, stručnjaci Hrabrog telefona, upoznat će djecu s pojmom mentalne higijene i načinima njenog svakodnevnog održavanja. Kroz neobavezni zadatak, učenici će dobiti priliku kreativno se izraziti, a svoje će radove moći prijaviti i na nagradni natječaj. Tako će, uz nova znanja i vještine, moći osvojiti i vrijedne i zanimljive nagrade.




U Hrvatskoj gotovo 12 posto djece i mladih od 10 do 19 godina, odnosno njih gotovo 50 tisuća, ima probleme s mentalnim zdravljem. Dodatno, istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije pokazuje kako skoro 80 posto mladih ne dobiva potrebnu pomoć te se suočavaju s osuđivanjem i neprepoznavanjem problema s mentalnim zdravljem. Glavni razlozi su njihove vlastite nesigurnosti, nedostatak informacija i podcjenjivanje važnosti brige o mislima i osjećajima.


Podaci »telefona«


U prilog ovoj negativnoj statistici govore i podaci Hrabrog telefona. Prošle godine njihove savjetodavne linije zaprimile su ukupno 4.351 upita od strane djece, roditelja ili drugih odraslih osoba zabrinutih za dobrobit djece. Upiti su se najčešće odnosili na mentalno zdravlje djece i mladih, što je kategorija koja od 2019. bilježi kontinuiran i ubrzan rast. No posebnu zabrinutost budi značajno povećanje teških slučajeva – tijekom 2022. zaprimljeno je čak 244 upita s temom suicidalnosti, što je u odnosu na 2021. porast od čak 53 posto te 184 upita na temu samoozljeđivanja koje bilježi rast od 43 posto.