Zajednica Talijana u Rijeci

Lučki grad kao laboratorij budućnosti: U Rijeci otvorena međunarodna ljetna škola o održivosti luka

Valentina Botica

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Otvorenje je zaokruženo predavanjem filozofa Srećka Horvata



U prostoru Circola – Zajednice Talijana u Rijeci svečano je otvorena međunarodna ljetna škola S+T+ARTS4WaterII: Shaping the Future of Ports. Program se održava od 13. do 16. svibnja, a organiziraju ga riječka udruga Drugo more i udruga PiNA iz Kopra. Škola okuplja stručnjake i umjetnike iz cijele Europe s ciljem osmišljavanja kreativnih i održivih rješenja za ekološke, društvene i infrastrukturne izazove koji oblikuju budućnost luka.


Na otvorenju su okupljene pozdravili predstavnici Grada, Lučke uprave i Zajednice Talijana, istaknuvši snažnu simboliku luke u identitetu Rijeke, kao i značaj ovakvih inicijativa za oblikovanje njezine budućnosti.


Foto galerija: Ljetna škola o održivosti luka Foto: Marko Gracin


Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović u svom se govoru osvrnuo na višeslojnu povijest grada koja je duboko isprepletena s razvojem luke:




„Ovo je grad vrlo slojevite i zanimljive povijesti. Da ste rođeni prije sto godina i živjeli sve do danas, promijenili biste sedam putovnica bez da ste se ikada odselili iz Rijeke. Sve je to oblikovalo Rijeku kao otvoren i tolerantan grad, a luka je neizostavni dio našeg identiteta.“


Riječka luka danas se, međutim, ne oslanja samo na povijest, već snažno gleda prema održivoj budućnosti. Na to se nadovezao Denis Vukorepa, ravnatelj Lučke uprave Rijeka, predstavivši ključne infrastrukturne iskorake: „Pritisak da se dekarbonizira pomorski prijevoz raste, što potiče razvoj alternativnih goriva i novih tehnologija. U riječkoj luci, sada kad je projekt izgradnje nove infrastrukture dovršen, krećemo s važnim iskorakom – sustavom napajanja brodova električnom energijom s kopna (on-shore power supply). Time ćemo, zajedno s novim kontejnerskim terminalom vrijednim 55 milijuna eura, značajno smanjiti emisije i buku – čime Rijeka postaje jedna od rijetkih luka u Europi, uz Barcelonu i Hamburg, koja uvodi ovu tehnologiju.“


Okupljenima se obratio i Enea Dessardo, predsjednik Zajednice Talijana u Rijeci, podcrtavši značenje lokacije na kojoj se škola otvara: „Ova se svečanost odvija u Palači Modello, zgradi koja je krajem 19. stoljeća izgrađena kao model za ostatak grada. Nadam se da će i vaš rad tijekom ljetne škole poslužiti kao model – ne samo Rijeci, već i ostatku Europe.“


Otvorenje je zaokruženo predavanjem filozofa Srećka Horvata, koji je u svom izlaganju otvorio šire filozofske i političke perspektive pitanja koja ljetna škola obrađuje. Horvat je posebno naglasio nužnost radikalne promjene u razumijevanju i upravljanju lučkim prostorima, nakon čega je uslijedio moderirani razgovor s publikom.