Upozorili

Lista za Rijeku: Rijeci od Ine ostala samo devastirana rafinerija na Mlaki

Sanja Gašpert

Foto Sanja Gašpert

Foto Sanja Gašpert

Lista za Rijeku se osvrnula na pljačku naftne kompanije te predlaže da Vlada proda svoje udjele u ovoj tvrtki



Lista za Rijeku predlaže Vladi Republike Hrvatske da, osim odustajanja od kupnje udjela MOL-a u vlasništvu Ine, obavi prodaju svog udjela u vlasništvu, a financijska sredstva usmjeri u gospodarske aktivnosti koje, osim dobiti, donose i otvaranje novih radnih mjesta.


Naime, javna je tajna da je stvarna vrijednost dionica Ine ispod tržišne, jer je malo slobodnih dionica kojima se trguje na burzi i one drže cijenu.


Dobar poznavatelj prilika u Ini kaže da MOL-ov paket realno ne vrijedi ni onoliko koliko ga je MOL platio. Hrvatska nije u dobroj pregovaračkoj poziciji te nakon gubitka arbitraže MOL-ov paket vrijedi onoliko koliko MOL kaže da vrijedi, neovisno o svim drugim parametrima, kazao je član savjeta za gospodarstvo Liste za Rijeku Predrag Blečić na konferenciji za novinare sazvanoj s temom “Otkup Ine u režiji nestručnih savjetnika i naivne Vlade RH”.




Blečić je podsjetio kako je Rafinerija nafte Rijeka, kao jedan od temelja današnje Ine, osnovana u Rijeci prije točno 140 godina, daleke 1882. godine, a započela s radom 1883. godine kao tada najveći pogon za preradu nafte u Europi te je, zahvaljujući izgrađenom pogonu, Riječka rafinerija treća po starosti rafinerija na europskom kontinentu.


– Koruptivne aktivnosti su se počele događati kada je Ina sjedište iz Rijeke prebacila u Zagreb. Mi ne zaslužujemo ovakvu Inu. Što Rijeka danas ima od proizvodnje nafte i naftnih proizvoda, ulja i maziva?


Samo jednu ugašenu i devastiranu rafineriju na Mlaki i u Baračevoj ulici, ali i ugašenu stoljetnu tradiciju atraktivne proizvodnje, uloženog znanja generacija inovatora inženjera i zaposlenika koji su stvarali povijest na ponos našega grada i njenih stanovnika.


Stoga Lista za Rijeku pokreće program za jedan novi razvojni ciklus proizvodnje i pakovanja maziva i motornih ulja po licenci jednog poznatog europskog proizvođača s kojim smo u kontaktu, koji bi u startu zaposlio pedesetak zaposlenika, kazao je Blečić.