AŽURAN RAD

Skraćene liste čekanja u KBC-u Rijeka, evo koliko se sada čeka na magnetsku rezonancu, holter ili CT

Sanja Gašpert

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

Radi se o pacijentima koji nisu hitni, koji su kronični, pa oni sada na pregled magnetske rezonance kralježnice čekaju 89 dana, na holter šezdeset dana, CT trbuha pedeset, te UTZ srca 35 dana



RIJEKA – U Kliničkom bolničkom centru Rijeka srpanj je zabilježen kao prvi mjesec u kojem je postignut limit s HZZO-om, što se tiče pregleda, a koji je dostignut nakon »lockdowna« izazvanog tijekom ožujka i travnja zbog epidemije koronavirusa. Liječnici i drugo medicinsko osoblje radili su punom parom kako bi se smanjile liste čekanja, pa se sada, primjerice, na pregled magnetske rezonance kralježnice čeka 89 dana, holter šezdeset dana, CT trbuha pedeset te UTZ srca 35 dana.


Izazovna situacija


– To su liste čekanja za pacijente koji nisu hitni, koji su kronični bolesnici koji idu na redovite kontrole planirane za šest mjeseci ili godinu dana, i koji trenutno nisu za operaciju. Dakle, svi takvi pacijenti stavljaju se na liste čekanja. Ovdje je važno istaknuti kako se svi hitni ili onkološki bolesnici rješavaju po hitnim terminima, ne čekaju redovite termine naručivanja, a tako je uglavnom bilo i tijekom »lockdowna«.


Inače, ovo je sada puno izazovnija situacija nego ona koju smo imali tijekom ožujka i travnja, jer imamo i COVID pacijente, kao i naše redovite pacijente. Iako, i tijekom »lockdowna« pokušavali smo obavljati što više pregleda hitnih i onkoloških bolesnika, a na čekanju je bio hladni pogon, kaže prof. dr. Alen Ružić, ravnatelj KBC-a Rijeka. Ističe kako je velikim zalaganjem svog medicinskog osoblja učinjeno puno toga da se sve točke koje je COVID-19 ugasio ili ugrozio ponovno aktiviraju.




– Od rujna ćemo ponovno raditi dijagnostičke pretrage koje HZZO plaća izvan limita. Dakle, radit ćemo ponovo u smjenama, ujutro i poslijepodne, ali i subotom, kada će se raditi i MR i CT pretrage, ali i ultrazvuk srca, gastroskopija te operacije katarakte, odnosno očne (sive) mrene, a sve s ciljem kako bismo još smanjili liste čekanja, ističe dr. Ružić.


Laboratorij non-stop


Što se tiče laboratorijskih pretraga, kaže, za njih lista čekanja nema, provode se non-stop i barem zasad nema potrebe da se one provode i subotom. Naime, tijekom svibnja Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku KBC-a Rijeka vađenje krvi i laboratorijske pretrage obavljao je od ponedjeljka do subote. Ukoliko se pokaže potreba, ponovno će se vratiti privremeno radno vrijeme za vađenje krvi i subotom, međutim, kaže dr. Ružić, zasada za tim nema potrebe.


Također, razmišlja se da se od jeseni na ulaze u bolnicu dovedu studenti medicine, koji bi pomagali pacijentima u lakšem snalaženju po bolničkim odjelima, ali i pridonijeli boljoj protočnosti pacijenata.