Znanost

Leila Luttenberger Marić na FER-u obranila doktorski rad: ‘Ideja je saznanja iz industrije primijeniti u kućanstvima’

Ingrid Šestan Kučić

Dr. Luttenberger Marić radi u Končar Digitalu gdje se bavi međunarodnim projektima istraživanja i razvoja u područjima digitalizacije u energetskom sektoru



RIJEKA – Obranom doktorske disertacije »Modeliranje agregiranih energetskih ušteda kućanstva uz korištenje minimalnoga skupa potrebnih podataka« Leila Luttenberger Marić na Fakultetu elektrotehnike i računalstva Sveučilišta u Zagrebu stekla je akademsku stupanj doktorice znanosti iz područja tehničkih znanosti, znanstvenog polja elektrotehnike.


Procjena ušteda


Riječ je o diplomantici Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci koja radi u Končar Digitalu gdje se bavi međunarodnim projektima istraživanja i razvoja u područjima digitalizacije u energetskom sektoru, naprednih mreža i aktivacije krajnjih korisnika u elektroenergetskom sustavu. Autorica je i koautorica znanstvenih i stručnih radova iz područja naprednih mreža, energetske učinkovitosti i zaštite okoliša, a njen doktorski rad je dio istraživanja koji će omogućiti razvoj i upravljanje naprednim mrežama i energetskim tržištima te je tematski vezan na istraživačke projekte koje provodi Končar.


– U radu sam se bavila valorizacijom fleksibilnosti potrošnje kućanstva u cilju ostvarivanja ušteda u krajnjoj potrošnji energije. U tu svrhu razvijen je model koji s relativno malo prikupljenih podataka daje mogućnost učinka ocjene takvog programa. Razvijeni model prilagođen je tipičnim obrascima korištenja kućanstava u mediteranskim zemljama gdje je dostupnost daljinskog grijanja uobičajeno manjkava. Naime, tijekom istraživačkog rada razvijen je model agregiranja fleksibilnosti potrošača koji je valoriziran stvarnim podacima na skupu kućanstava na otoku Krku. Krk nema daljinski sustav grijanja, uglavnom se koriste toplinske pumpe i klima uređaji, kako za grijanje, tako i za hlađenje, a specifičan je jer se radi o otoku koji teži samoodrživosti. Razvijeni model, na temelju podataka o tome u koje vrijeme korisnici koriste koji uređaj, omogućava procjenu ušteda, objašnjava Luttenberger Marić.


Nastavak istraživanja




U radu su predloženi i indikatori koji bi u stvarnom okruženju mogli olakšati kvantifikaciju fleksibilnosti u sklopu standardiziranih procesa za praćenje i verifikaciju, a Luttenberger Marić kaže da je ideja saznanja iz industrije primijeniti na kućanstvima te da će s istraživanjima na tom području nastaviti. Njezin je doktorski rad ocijenjen ocjenom magna cum laude, a mentor pri izradi rada bio je prof. dr. Marko Delimar, dok su povjerenstvo za obranu rada činili izv. prof. dr. Tomislav Capuder, prof. dr. Nenad Debrecin i dr. Stjepan Sučić.