Predstavljeni rezultati

LAG-ovi doprinose ruralnom razvoju, evo kako

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

U poljoprivredu te malu komunalnu i društvenu infrastrukturu putem četiri LAG-a dosad je uloženo 5,4 milijuna eura, a u idućem četverogodišnjem razdoblju na raspolaganju će biti 6,6 milijuna eura



LAG-ovi ili Lokalne akcijske grupe predstavljaju partnerstvo tri različita sektora – gospodarskog, civilnog i javnog sektora, s osnovnom zadaćom promicanja ukupnog ruralnog područja te unapređenja inicijativa i interesa od važnosti za teritorijalno područje na kojem djeluju, s naglaskom na mogućnost korištenja sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.


U Hrvatskoj su registrirana 54 LAG-a, a na području Primorsko-goranske županije djeluju četiri – LAG Gorski kotar, LAG Kvarnerski otoci, LAG Terra Liburna i LAG Vinodol, koji su od 2018. godine raspisali ukupno osamnaest natječaja putem kojih je odobreno 128 projekata.


LAG-ovi su dali veliki doprinos razvoju područja PGŽ-a, kroz ukupno objavljenih 27 natječaja, na kojima je odobreno 240 projekata, ukupne vrijednosti 5,4 milijuna eura, za programsko razdoblje od 2014. do 2020. godine.




U razvoj poljoprivrede uloženo je 2,6 milijuna eura, a u malu komunalnu i društvenu infrastrukturu 2,8 milijuna eura, rekla je prilikom predstavljanja rezultata rada LAG-ova i Strategije za programsko razdoblje 2023. – 2027. u Kašetici primorsko-goranskoj pročelnica Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ-a Alessandra Ban.


Bespovratna sredstva


Dodala je kako je Županija, koja podupire LAG-ove od 2016. godine, samo u ovoj godini uložila više od osamdeset tisuća eura u LAG-ove, a još dvadeset tisuća eura bit će uloženo u sklopu posljednjeg ovogodišnjeg natječaja.


Očekuje se da će u novom programskom razdoblju, od 2023. do 2027. godine, LAG-ovima s područja PGŽ-a biti na raspolaganju oko 6,6 milijuna eura, namijenjenih za raspisivanje novih natječaja i rad LAG-ova, čime se može zaključiti da će LAG-ovi i u budućnosti doprinositi razvoju cjelokupnog područja Primorsko-goranske županije, istaknula je Ban.


Prva Lokalna akcijska grupa u Hrvatskoj osnovana je 2008. godine, a bio je to LAG Gorski kotar, najstariji hrvatski LAG.


– LAG Gorski kotar od svoga je osnutka pomogao radu OPG-ova u ostvarivanju njihovih prava i boljem pozicioniranju na tržištu. U sklopu programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje od 2014. do 2020. godine LAG-u Gorski kotar na raspolaganju su bila dva milijuna eura za provedbu projekata te je objavljeno šest natječaja za mala poljoprivredna gospodarstva i jedinice lokalne samouprave.


Tako su projekti malih poljoprivrednih gospodarstava sufinancirani s po petnaest tisuća eura, a jedinice lokalne samouprave s po pedeset tisuća eura. Bespovratna sredstva dodijeljena malim poljoprivrednim gospodarstvima trošila su se za nabavku opreme i strojeva, uglavnom traktora, kao i nabavku životinja i trajnih nasada, a dosta potpora išlo je i pčelarima, dok je kod malih infrastrukturnih projekata sufinancirana izgradnja i opremanje dječjih igrališta, vatrogasnih domova, kulturnih centara, javnih zelenih površina, tržnica, pješačkih staza i drugo, rekla je predsjednica LAG-a Gorski kotar Sanja Čop.


Produžena ruka


U razdoblju od 2014. do 2020. godine LAG Vinodol imao je na raspolaganju bespovratna sredstva u iznosu od 1,3 milijuna eura, koja su, prema riječima predsjednika Ivice Jerčinovića, utrošena za trideset projekata za male i jedno veliko poljoprivredno gospodarstvo (480 tisuća eura) te za 21 mali komunalni projekt jedinica lokalne samouprave (820 tisuća eura), što je doprinjelo tome da se zadrže postojeća mala poljoprivredna gospodarstva, ali i pokrene nekoliko novih projekata.


– Ove grupe teško bi osnovale i financirale prve strategije da nije bilo Županije. U početnoj fazi smo dobili vrlo jaku podršku Županije i to u vremenu kada nitko nije ni znao što su LAG-ovi. Pokazalo se da su oni značajan faktor ruralnog razvoja u Republici Hrvatskoj i prepoznati smo kao produžena ruka Agencije na terenu, zaključio je Jerčinović, dodajući kako u LAG-ovima rade mladi i stručni ljudi, što je najjača snaga LAG-ova na ovom području.