Odvoz otpada

Kostrenjani već preko godinu dana kod kuće imaju zelene spremnike za smeće koje ne koriste. Sad je donijeta važna odluka

Barbara Čalušić

Tu se čeka i tehnologija poluukopanih spremnika koja će donijeti cjelovit sustav, a bez toga imali biste kažin na vašim ulicama i divlje deponije na mikrolokacijama, kazala je direktorica KD-a Čistoća Jasna Kukuljan



KOSTRENA – Kostrenski vijećnici na svojoj posljednjoj sjednici jednoglasno su usvojili odluku o pružanju javne usluge prikupljanja komunalnog otpada.


Odluka je donesena zbog usklađivanja s novim zakonom o gospodarenju otpadom, no činjenica je, a to je dio vijećnika više puta spomenuo u raspravi u kojoj je sudjelovala i direktorica KD-a Čistoća Jasna Kukuljan, da Kostrenjani već više od godinu dana kod kuće imaju zelene spremnike za mještoviti otpad koje ne koriste, kao ni žute i zelene spremnike koje su dobili prošle godine.


Gradnja sustava


– Krajem srpnja prošle godine na snagu je stupio novi zakon o gospodarenju otpadom kako bi se uskladio s novim odredbama EU-a. Rok za usklađivanje je 31. siječnja ove godine. Prijedlogom odluke određena je jedinstvena cijena za sve jedinice lokalne samouprave koje se nalaze u sustavu KD-a Čistoća, rekao je Dario Modrić, pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav u Općini Kostrena. Podsjetio je da je priprema za odvojeno prikupljanje otpada krenula podjelom spremnika i otvaranjem reciklažnog dvorišta, a u tijeku je nabava poluukopanih spremnika za pojedine lokacije gdje se ne može obavljati odvojeno prikupljanje otpada, kao i za višestambene zgrade. Ponude se otvaraju danas, lokacija poluukopanih spremnika bit će 17, a kao definitivne lokalcije navedena su naselja Ive Šodića i Paveki, ali i Žurkovo koje nije višestambeno, ali je problematično što se tiče pristupa vozila Čistoće. Modrić je kazao da bi, ako ne bude žalbi, ovi spremnici trebali biti ugrađeni do jeseni.




HDZ-ovog Darka Tonkovića zanimalo je kada će krenuti pojedinačno prikupljanje otpada u Kostreni.


– Naime, ako ja imam 200 litara otpada, želim plaćati za 200, no možda jedan mjesec imam 20 litara otpada, ali ja po ovom modelu koji sada imamo i dalje plaćam 200 – komentirao je Tonković.


Prema riječima Jasne Kukuljan, sustav individualnog prikupljanja otpada intenzivno se gradi, a veliki jaz u implementaciji dogodio se kada Fond nije isporučio spremnike.


– Sustav će se aktivirati kada bude cjelovit i stvore se svi uvjeti. Tu se čeka i tehnologija poluukopanih spremnika koja će donijeti cjelovit sustav, a bez toga imali biste kažin na vašim ulicama i divlje deponije na mikrolokacijama. Kontinuirano se koordiniramo, ovaj sustav je živ i usklađaje se. Najbitnija je svijest građana koji će koristiti ovaj sustav – istaknula je Kukuljan. Inače, u Kostreni 428 korisnika nije preuzelo spremnike za reciklažu, a njih 300 nije preuzelo zelene spremnike.


Brušenje odluke


Na pitanje Dražena Soldana, predsjednika Vijeća s nezavisne liste Bolja Kostrena, je li KD Čistoća uopće spremna krenuti sa sustavom odvojenog prikupljanja otpada, Kukuljan kaže da je on već krenuo u Klani, a u ožujku kreće na Jelenju i Čavlima.


– Siguran sam da ćemo do kraja godine ovu odluku još brusiti i sve one stvari koje se budu pojavljivale u praksi vjerujem da ćemo ugraditi u odluku na zadovljstvo korisnika i davatelja usluge. Vjerujem da će se ići na to da se dodatno nagrade i oni koji koriste taj sustav u nekom varijabilnom dijelu – poručio je načelnik Dražen Vranić, a stimulacija odvojenog prikupljanja otpada osobito je zanimala vijećnike.
Kukuljan je kazala kako je izrazito teško odrediti takav kriterij prema kojem bi se nekome obračunao popust.


– S druge strane, ako marljivo razdvajate i odnosite u reciklažno dvorište, vi imate jako malo otpada u mješovitoj zelenoj kanti i to se prati na varijabilnom dijelu, rekla je Kukuljan, dodajući kako sustav isto tako omogućava komociju korisnicima pa oni mogu svoj otpad u potpunosti odlagati u zelenu kantu, ako su to voljni plaćati.


Čipirane kante


Čistoća će tolerirati 60 dana koliko ne treba predati zeleni spremnik. Sve su kante čipirane i nakon dva mjeseca aktivira se sustav koji propisuje kaznu koja iznosi 12 obaveznih mjesečnih cijena usluge. To se isključivo odnosi na aktivne korisnike, dok vlasnici nekretnine koju trajno ne koriste plaćaju varijabilni dio samo kad su prisutni.


Nešto malo smanjena populacija divljih svinja


Na aktualnom satu Davor Willheim iz Unije Kvarnera naveo je primjer Grada Rovinja koji je angažiranjem lovaca koji imaju dopuštenje u određeno doba dana u naseljenim mjestima ustrijeliti divlju životinju, smanjio populaciju divljih svinja, te ga je zanimalo može li i Kostrena razmišljati o takvoj opciji.


– Isto što je napravio Rovinj, napravili smo i mi, a mi smo u proračunu za ovu godinu osigurali još dodatna sredstva da se proba s bilo kojom ovlaštenom osobom osigurati akciju lova na divljač. Zadnje vrijeme rekao bih da je nešto manje divljači, a lovci su na našem području odstrijelili više od 20 svinja, rekao je Vranić.