Domaća književnost za mlade u središtu pažnje

Konvencija fantastike Rikon: Žene vodeća snaga hrvatskog fandoma

Andrej Petrak

Temi književnosti za mlade posvećeno je i posebno izdanje »Eridana«, fanzina udruge 3. Zmaj, promovirano na riječkoj konvenciji fantastike



RIJEKA Niz zanimljivih predavanja i panela iz književnosti, znanosti, filma i popularne kulture, uz prezentacije knjiga, časopisa i igara, razne kreativne radionice, izložbe i igraonice, te kvizove znanja obilježilo je i ovogodišnje, 16. izdanje riječke Konvencije fantastike Rikon, što se proteklog vikenda održavala na Filozofskom fakultetu.


Konvenciju fantastike, što se u Rijeci održava od 1997. godine, već devetu godinu zaredom organizira Udruga 3. Zmaj, s ciljem promoviranja fantastike u književnosti, filmskoj i likovnoj umjetnosti, te upoznavanja posjetitelja s temama vezanim ili bliskim poljima znanstvene fantastike, fantasyja, horora i najnovijih dostignuća u znanosti. 


  Glavna tema Rikona ove je godine bila posvećena domaćoj književnosti za mlade u žanrovima fantastike, znanstvene fantastike i horora. Predavanje Vesne Kurilić tako se osvrnulo na trenutačno najpopularnije naslove za mlade u Hrvatskoj, kako prijevode, tako i domaću produkciju, a na Rikonu je bilo mjesta i za nostalgičnu tribinu posvećenu fantastici »uz koju smo odrastali.«




Milena Benini, Mihaela Marija Perković i Davor Šišović, uz moderiranje Ivane Delač, prisjetili su se Eka Eka, Bakrenog Petra i avantura na Ljubičastom planetu, letećeg Martina i njegovih Marsovaca, ali i Bonga i strašnog bića iz svemira. 



David Kelečić i Danijel Bogdanović ovogodišnji su dobitnici književne nagrade Artefakt Udruge 3. Zmaj za najbolja ostvarenja žanrovske književnosti u protekloj godini. Kelečićeva »Imago Ultima« osvojila je nagradu u srednjoj kategoriji, dok je u kratkoj kategoriji nagradu osvojila Bogdanovićeva priča »Permafrost«. Udruga 3. Zmaj nagrade Artefakt dodjeljuje na Rikonu od 2010. godine. Nakon ceremonije dodjele nagrada organizatori Rikona minutom šutnje i dojmljivom izvedbom pjesme »Hallelujah« Leonarda Cohena prisjetili su se prerano preminulog Borisa Švela, dugogodišnjegg glavnog i odgovornog urednika SFerinog fanzina »Parsek« i jednog od omiljenih predavača na hrvatskim SF konvencijama.



 


Panel o e-izdavaštvu


Temi književnosti za mlade posvećeno je i posebno izdanje »Eridana«, nagrađivanog fanzina udruge 3. Zmaj, promovirano na riječkoj konvenciji fantastike. Novi broj Eridana donosi niz kratkih priča za mlade domaćih autora.


Prvi puta na Rikonu sudjelovala je Gradska knjižnica Rijeka koja se svojim programima pridružila slavljenju domaće fantastike i književnosti za mlade. Članovi mlađih čitateljskih krugova diskutirali su o knjizi »Hekatina škola«, a održan je i panel o e-izdavaštvu u Rijeci. 


  Posjetitelji Rikona imali su čast poslušati dr. sc. Davora Horvatića, nezaobilaznog profesora fizike, čija razumljiva i zabavna predavanja imaju kultni status u domaćem SF fandomu.


Horvatić je objasnio »što se to kuhalo s Velikim praskom« u protekloj godini, izuzetno plodnoj na poljima tamne energije i tamne materije, u kojoj su se pojavile i nove ideje nekih od najpriznatijih fizičara današnjice, koji se poigravaju s činjenicom da je Veliki prasak samo privid.


Kako to bioarheolozi i forenzički antropolozi »tragaju« za vampirima i drugim legendarnim bićima pojasnila je Anja Petaros, korz saznanja suvremenih forenzičkih disciplina, dok je Nela Dunato na predavanju o »Magiji kristala«, govorila o najpoznatijim mitovima i legendama o kristalima te njihovoj ulozi u brojnim djelima književnosti, filma, stripa i igara. 


 One dobro pišu


Ove godine dio programa bio je i feministički pa je nagrađivana riječka autorica Antonija Mežnarić govorila o tome kakve se sve prezentacije ženskih likova mogu pronaći u žanrovskim filmovima, stripovima i knjigama. Na panelu Žene u fandomu popričalo se o tome kakve su sličnosti i razlike između položaja žena u hrvatskoj i međunarodnoj spekulativnoj fikciji.


Milena Benini predstavila je rezultate svog istraživanja, prema kojem se u Hrvatskoj, za razliku od anglosaksonskih zemalja žene u fandomu nisu susrele s diskriminacijom. Dok u inozemstvu na žene u fandomu znaju gledati negativno pa ih nazivati i »lažnim geekovima«, prema riječima urednika AdAstre žene su tiha snaga hrvatskog SF-a.


 Em pišu dobre priče, em su aktivne u fandomu, a kako je otkrila Mihaela Marija Perković, drže i sve čelne pozicije u organizaciji SFerakona, najstarije i najveće hrvatske SF konvencije, gdje je žena čak na čelu redarske službe, sastavljene isključivo od muškaraca. 


  Na Rikonu je gostovala i Irena Krčelić, scenaristica i dramaturginja, koja je posjetiteljima objasnila kako je nastala nova domaća hit serija za djecu »Laboratorij na kraju svemira«, dok je na predavanju »Transmedia i SF« govorila o tehnikama izlaganja priča kroz različite formate.


Održano je cosplay natjecanje za najbolje kostime, i to u tri kategorije: pojedinačno, parovi te kategorija likova iz romana Terryja Prachetta.