Pomoć starijima

Klana i Viškovo nastavljaju s projektom “Zaželi – Ruke pomažu”, kojim se osigurava skrb za starije mještane

Sanja Gašpert

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

U trećoj fazi planira se zapošljavanje dvanaest osoba, šest na području Viškova i šest na području Klane, koje će pružati potporu i podršku u svakodnevnom životu za 72 korisnika



KLANA – Općina Klana dobila je odluku o bespovratnom financiranju projekta »Zaželi – Ruke pomažu«, faza III. Riječ je o projektu u kojem je nositelj Općina Viškovo, a partner Općina Klana, ukupne vrijednosti 540 tisuća eura. Odluku o financiranju donijelo je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, nakon što je Općina Viškovo uspješno prijavila projektni prijedlog »Zaželi – prevencija institucionalizacije«, na javni poziv koji je objavljen u rujnu prošle godine. To znači da će stariji mještani na području Viškova i Klane ponovo dobiti pomoć u kući, oko kuhanja, spremanja, odlaska u dućan, ljekarnu, kod liječnika i slično.


– Veseli nas što smo ponovo uključeni u ovaj hvalevrijedan projekt koji ima dvostruku vrijednost – s jedne strane pomaže svakodnevni život naših starijih, bolesnih, nemoćnih i usamljenih mještana, a a druge strane omogućuje zapošljavanje žena, gerontodomaćica, koje su starije od pedeset godina i koje teško dobivaju posao u tim godinama. Posebno nas veseli što će treća faza ovog projekta potrajati čak trideset mjeseci, s obzirom da su protekle dvije faze trajale znatno kraće, jer će biti lakše i korisnicima, koji će duže imati svakodnevnu brigu i skrb, ali i ženama koje se budu zaposlile putem ovog projekta, kaže načelnica Općine Klana Željka Šarčević Grgić.


Dodaje kako je ovo jako bitan projekt za Općinu Klana koja je »raštrkana« na pet naselja, u kojima ima dosta staračkog stanovništva, a većina od njih niti nema auto ili više nije u stanju samostalno voziti.




– Kroz ovaj projekt, koji je za općine Klana i Viškovo u cijelosti besplatan, odnosno sufinanciran u stopostotonom iznosu, gerontodomaćice će mještanima, kao i u prethodnim fazama, pomagati u dostavi namirnica i lijekova, nabavci kućansko-higijenskih potrepština, pripremi obroka, održavanju čistoće prostora, brizi o higijeni. Prva faza ovog projekta krenula je 2019. godine, ubrzo je počela epidemija koronavirusa, kad je upravo ovaj projekt posebno olakšao život određenoj kategoriji naših sumještana, a tu govorimo o starijima, bolesnima, onima koji žive sami. Gerontodomaćice su tad, uz sve navedene usluge, pomogle i u socijalnoj integraciji, što je mnogim korisnicima bilo izuzetno važno. Za korisnike su bili osigurani i paketi kućansko-higijenskih potrepština na mjesečnoj razini. Slične aktivnosti provodit će se i u trećoj fazi projekta Ruke pomažu, ali ovog puta za osobe starije od 65 godina i osobe s invaliditetom, ističe Šarčević Grgić.


Podsjeća kako je tijekom protekle dvije faze ovim projektom na klanjskom području obuhvaćeno devedesetak osoba, s kojima je radilo po šest gerontodomaćica u svakoj fazi. I u ovoj trećoj fazi planira se zapošljavanje ukupno dvanaest osoba, po šest na području Viškova i na području Klane, na rok od 30 mjeseci, koje će pružati potporu i podršku u svakodnevnom životu za 72 korisnika. Ciljna skupina su osobe starije od 65 godina i osobe s invaliditetom koje žive u samačkom ili dvočlanom kućanstvu ili višečlanom kućanstvu u kojem su svi članovi kućanstva pripadnici ciljnih skupina, kaže Šarčević Grgić.