SURADNJA

Kako su riječki studenti prepoznali društvenu važnost darivanja krvi

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Troje studenata, Ivana Grbac, Kristian Matijašić i Domagoj Starešina, za temu seminarskog rada odabralo je darivanje krvi, a ti će radovi biti koršteni za podizanje svijesti o ovoj važnoj temi



Prije točno četiri godine započetu suradnju s Veleučilištem u Rijeci, Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije nastavilo je i povodom ovogodišnjeg Svjetskog dana darivatelja krvi, koji se obilježava 14. lipnja.


Proteklog su mjeseca studenti stručnog diplomskog studija Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima, u okviru kolegija Izgradnja multimedijskih sustava, pod mentorstvom nositeljice kolegija Marine Rauker Koch, izrađivali projekte iz djelokruga rada Crvenog križa.


Troje studenata – Ivana Grbac, Kristian Matijašić i Domagoj Starešina za temu svog rada odabralo je darivanje krvi, a ti su radovi, kao i nastavak suradnje Veleučilišta u Rijeci i Društva Crvenog križa PGŽ-a predstavljeni na konferenciji za novinare.


Odagnati strahove




– Slogan ovogodišnje kampanje je “Daruj krv, daruj plazmu, dijeli život, čini to redovito”. Fokus je na pacijentima kojima je potrebna doživotna transfuzijska potpora, a naglasak na ulozi koju svaka osoba ima darivanjem dragocjenog dara krvi ili plazme.


Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije i Veleučilište u Rijeci surađuju već niz godina kroz različite aktivnosti. Ove su godine studenti stručnog diplomskog studija Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima jedan od svojih seminarskih radova izrađivali na temu Crvenog križa i njegovih osnovnih djelatnosti.


Kroz to su nastala i dva rada posvećena dobrovoljnom davanju krvi. Njihove radove koristit ćemo u animaciji mladih za darivanje krvi, a promocijom jednog od radova upravo u prostoru Veleučilišta danas smo obilježili Svjetski dan darivatelja krvi, rekla je ravnateljica Društva Crvenog križa PGŽ-a Vesna Čavar, dr. med.


Dodala je kako će tri spomenuta rada biti poslana na adrese svih deset gradskih društava Crvenog križa PGŽ-a, kako bi ih koristili za animaciju dobrovoljnog davalaštva krvi, ali i drugih aktivnosti Crvenog križa.


Predsjednica Društva doc. dr. sc. Karin Kuljanić istaknula je kako je ovo jedan od načina da se o dobrovoljnom davalaštvu krvi educiraju mladi, da im se približi darivanje krvi, kao i svijest o darivanju krvi.


– Tema je jako važna, postoje strahovi, najčešće je to strah od igle, strah od nepoznatog. Zbog toga nam je i želja približiti se posebno mladima. Ovo je primjenjivo, a mi trebamo biti primjenjivi u društvu, rekla je dr. Kuljanić.


Krizne situacije


U ime Veleučilišta u Rijeci govorila je Marina Rauker Koch koja je podsjetila kako je suradnja između Društva Crvenog križa PGŽ-a i Veleučilišta počela na današnji dan, prije četiri godine, 14. lipnja 2019., kada je predstavljen video rad jednog studenta.



– Četiri godine kasnije idemo u istom smjeru. Naši studenti napravili su multimedijalne sadržaje i kviz s temama Crvenog križa, koji će se koristiti u edukacijama. Trudimo se biti društveno odgovorni s temama koje obrađujemo, najčešće je to suradnja s Crvenim križom, ali i s drugim partnerima, rekla je prof. Rauker Koch.


Novinarima se obratio i Kristian Matijašić, student 1. godine stručnog diplomskog studija Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima, koji je za temu svoga rada izabrao davalaštvo krvi, jer mu se to učinilo najzanimljivijim.


– Puno mi je bolje kada su nam zadane teme, lakše se odlučiti, a ove su godine, uz darivanje krvi, teme bile vezane i uz službu spašavanja života na vodi, krizne situacije i prvu pomoć. Napravili smo radove za koje mislimo da bi mogli privući interes javnosti, ponajprije mladih, rekao je Matijašić.


Jedna doza krvi spašava tri života


Svjetski dana darivatelja krvi obilježili su i Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka i Klinički bolnički centar Rijeka – Klinički zavod za transfuzijsku medicinu, prigodnim programom održanim na riječkom Korzu.


Posjetitelji su imali prilike izmjeriti hemoglobin u krvi, tlak, razgovarati s liječnikom, razgovarati s članovima Kluba 100 kapi Rijeka, izraditi čestitke za darivatelje krvi, zaigrati kolo sreće s pitanjima, uz prigodne nagrade.


Članovi Kluba 100 kapi Rijeka svoje su iskustvo o darivanju krvi prenijeli na učenike Srednje škole Andrije Ljudevita Adamića i Prve riječke hrvatske gimnazije, koji su tom prigodom na štandu izrađivati čestitke s posebnim porukama za darivatelje krvi.


U čast i za zahvalnost dobrovoljnim darivateljima krvi, na njihov su dan dizalice na Molo longu zasvijetlile crvenom bojom, bojom ljubavi, krvi, bojom koja označava važnost krvi.


– Čestitam svim darivateljima krvi njihov dan, međutim, njihov dan nije samo 14. lipnja, nego je to svaki onaj dan kada daruju krv, jer s jednom dozom spase tri života.


Darivanje krvi neprocjenjivo je, jer krv nema zamjene, to je izrazito human čin. Ovakvim aktivnostima želimo zahvaliti našim darivateljima krvi na njihovoj humanosti, ali i privući i ostale građane, posebno mlade, da daruju krv, jer, osim što na taj način spašavaju ljudske živote, kontroliraju i svoje zdravlje, rekla je ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Rijeka Petra Šuljić.