Općinsko vijeće

Jelenje će u 2023. raspolagati s proračunom od 6.118.000 eura, evo najznačajnijih projekata

Sanja Gašpert

Robert Marčelja / Foto Ana Križanec

Robert Marčelja / Foto Ana Križanec

Namjera je povećati standard predškolskog i školskog odgoja te socijalne skrbi, najavio je načelnik Robert Marčelja



Jelenjski su vijećnici većinom glasova usvojili proračun Općine Jelenje za 2023. godinu, koji je utvrđen u iznosu od 6.118.000 eura, odnosno 46.096.071 kuna, projekciju proračuna za 2024. godinu u iznosu od 3.921.479 eura (29.546.384 kuna) te projekciju za 2025. godinu u iznosu od 3.480.455 euta, odnosno 26.223.488 kuna.


Kako je u obrazloženju odluke rekao načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja, najznačajniji projekti su nastavak projekta proširenja zgrade Dječjeg vrtića Grobnički tići, ishodovanje projektne dokumentacije i izgradnja Doma za starije osobe “Prsten” u Klani, kao i Doma za starije osobe “Kućanska zajednica Jelenje”, izgradnja dječjeg igrališta Lukeži i šetnice Kalić, kao i rekonstrukcija društvenog doma Podkilavac.


Također, istaknuo je Marčelja, u planu je i izgradnja solarne elektrane u Dubini, izgradnja cikloparka Rastočine, nastavak proširenja groblja, kao i sufinanciranje obnove crkve sv. Mihovila.




– Općina Jelenje nastavlja i u sljedećoj, kao i 2024. godini s otplatom kredita za dogradnju zgrade OŠ Jelenje-Dražice u Dražicama i modernizaciju javne rasvjete u iznosu od 222.578 eura, da bi 2025. godine ona porasla na 269.254 eura na ime planirane otpočete otplate kredita za nove, naprijed spomenute kapitalne projekte.


Na pozicijama koji su od najvećeg interesa za naše mještane, a to su predškolski i školski odgoj, socijalni program, socijalna skrb, namjera je povećati standard u odnosu na tekuću godinu, kao i potpore projektima i aktivnostima udruga u oblasti socijalno humanitarne, kulture i sporta, istaknuo je Marčelja.


Protiv ovakvog prijedloga proračuna glasali su vijećnici Ivoslav Ban (HDZ), nezavisna Vanda Radetić Tomić i Danko Baćac iz Unije Kvarnera, dok su suzdržani bili nezavisni Fedor Dorčić i Marinko Grabar iz koalicije Grobnička stranka i Akcija mladih.


Ivoslav Ban dao je tri amandmana na prijedlog proračuna, u kojima je predložio smanjenje sredstava za Turističku zajednicu općine Jelenje i naknada za rad predstavničkog tijela, a povećanje sredstava za udruge u sportu i stipendiranje učenika i studenata.


Također, dao je prijedlog da se sredstva za proširenje zgrade vrtića u Podhumu u iznosu od 878.246 eura preusmjere u uređenje zgrade škole na Vodičajni za potrebe novog vrtića i srednje poljoprivredne škole.


– Dijelovi proračuna su u redu, ali, nažalost, neki se projekti ponavljaju i navode samo kako bi se dobila određena sredstva, a veliki dio njih neće biti realiziran. Primjerice, društveni dom u Podkilavcu planira se od 2020. godine.


Trebalo je u proračun uvrstiti i stavljanje u funkciju kuće pokojnog vlč. Josipa Šimca, koju je on ostavio u vlasništvo župe sv. Mihovila u Jelenju. Također, trebala su se osigurati barem simbolična sredstva za početak izgradnje čvora Soboli te tražiti dodatne izvore financiranja, rekao je Ban.


Danko Baćac istaknuo je kako su planovi i ciljevi koji se navode u obrazloženju proračuna lijepi, puno je projekata, ali dodao je, “kroz programe smo vidjeli da stagniramo i da nam standard pada”.


– Većina planiranih iznosa u programima novog proračuna identična je onima iz ove godine, jer projekti planirani za ovu godinu nisu realizirani, pa se ponavljaju. Prošle smo godine podigli komunalnu naknadu, ali ne vidimo boljitak niti rezultate toga.


Iznosi za neke stavke programa manji su nego ove godine, neki i za trideset posto. Žalosno je da se smanjuju sredstva u zdravstvu, a socijalni program ostaje na razini ovogodišnjeg, unatoč inflaciji. Općina Jelenje nema logopeda, pa roditelji tu uslugu za svoju djecu plaćaju privatno, rekao je Baćac.


Odgovarajući na kritike oporbenih vijećnika, načelnik Robert Marčelja rekao je kako je novi proračun razvojni te kako nije istina da su iznosi za programe smanjeni.


– Proračun je rađen na temelju realizacije iz 2022. godine i gdje se ukaže potreba može se mijenjati rebalansom. Nitko nije i neće biti zakinut. Što se tiče logopeda, u suradnji s Općinom Čavle osiguravamo tu uslugu, imali smo već dva natječaja i nitko se nije javio.


Na tržištu nema logopeda i to je problem s kojim se susreću i druge općine i gradovi. Što se tiče novog vrtića na Vodičajni, na toj zgradi nije u cijelosti riješeno vlasništvo, a srednje škole u nadležnosti su Županije.


Za proširenje vrtića u Podhumu već smo dobili bespovratna sredstva od države, projekti su gotovi i sve je spremno za realizaciju projekta, rekao je Marčelja, dodajući kako je iznos za Turističku zajednicu ovogodišnjeg, naknade vijećnicima korektne, a stipendije u iznosima sličnima onima u okruženju.