Važan datum

50. obljetnica prve transplantacije bubrega: Iskorak koji je Rijeku stavio na svjetsku bolničku mapu

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Informativnu ploču o ovom važnom jubileju na Klinici za urologiju otkrili su rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija i državni tajnik MInistarstva zdravstva Željko Plazonić



RIJEKA – Prije točno pedeset godina također je bilo subotnje jutro kada se dogodio jedan povijesni događaj za ovu ustanovu, a to je bila prva uspješna transplantacija bubrega. Zahvalio bih se svima koji su silno radili u pripremi toga događaja kako bi on bio moguć i zahvaliti se svima koji su do danas zadržali program transplantacije bubrega kao jednu od prepoznatljivosti KBC-a Rijeka koja ima izrazito velik utjecaj na unaprijeđenje zdravlja, ali na smanjenje broja dijalitičkih postupaka koje rezultira produljenjem života naših bolesnika i povećanjem njegove kvalitete, kazao je jučer ravantelj Kiničkog bolničkog centra Rijeka prof. dr. Alen Ružić prilikom otkrivanja informativne ploče o ovom važnom jubileju na Klinici za urologiju na Sušaku.


Ružić je podsjetio da transplantacija bubrega prije 50 godina, ali i svi takvi pothvati, predstavlja motor razvoja institucije, promjenu paradigme razmišljanja i uvođenje novih spoznaja te razvoja temeljenog na znanju.
– Transplantacija bubrega prije 50 godina transformirala je KBC Rijeka i učinila ustanovu koja donosi vrhunske rezultate, koja se bavi znanošću i na temelju svih ti znanja liječi bolesnike na najbolji način, dodao je Ružić.


Svjedoci vremena


Informativnu ploču na Klinici za urologiju otkrili su rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Snježana Prijić Samaržija i državni tajnik Ministarstva zdravstva i predsjednik bolničkog Upravnog vijeća dr. Željko Plazonić.
Prema riječima rektorice, ploča simbolizira jedan sjajan događaj i pokazuje riječku povijest, ali i želju za bliskom suradnjom Sveučilišta, KBC-a Rijeka i Medicinskog fakulteta.




– Integracija i sinergija u današnje vrijeme nemaju alternative, a pokazao nam je to prof. dr. Vinko Frančišković i njegov uvaženi tim. Naša riječka povijest obiluje nizom važnih prvih događaja u povjesti klinike i bolnice, ustvrdila je Prijić Samaržija.


Plazonić je pojasnio kako jubilej prve riječke transplantacije ne predstavlja samo prvo takvo dostignuće u Hrvatskoj i tadašnjoj Jugoslaviji, nego u cijeloj jugoistočnoj Europi.


– Posebno bih pozdravio prof. dr. Petra Orlića i prof. dr. Antona Šepića jer oni su danas praktički jedini svjedoci tog vremena i moram im se zahvaliti na svemu onom što su tijekom rada dali riječkoj medicini i našim bolesnicima, istaknuo je Plazonić dodajući da je Hrvatska danas kad je riječ o transplantaciji jedna od najboljih zemalja u Europi, a po pitanju donorstva vodeća je u svijetu.


– Jedna od tema Hrvatskog predsjedanja Europskom unijom bila je i transplantacijska medicina gdje smo intezivno našim kolegama u Europi prenosili naša iskustva i spoznaje. Osobno, moram iskreno priznati da sam oduvijek bio ponosan gdje god bih se našao u svijetu da sam iz Rijeke, iz grada u kojem je izvršena prva transplanatcija bubrega u ovom dijelu Europe, poručio je Plazonić.



Multidisciplinarni tim

Multidisciplinarni tim koji je pod vodstvom prof. dr. Vinka Frančiškovića izveo prvu transplantaciju bubrega na području bivše Jugoslavije činilo su:Petar Orlić, Ksenija Vujaklija-Stipanović, Šime Vlahović, Tomislav Tićac, Jerko Zec, Giampaolo Velčić, Miomir Zelić, Damir Dimec, Nikola Gržalja, Daniel Rukavina, Anton Šepić, Alenka Suzanić, Vjerislav Peterković, Duje Vukas, Marija Rakiđija, Branimir Budisavljević, Andrej Gudović, Vlasta Strižić i Davor Smokvina.

Paralela s cijepljenjem


Dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. Goran Hauser ponovio je da je transplantacija bubrega prije 50 godina bila iskorak koji je KBC Rijeka stavio na svjetsku mapu značajnih bolničkih centara i medicinskih fakulteta.
– To nam je omogućilo bolju skrb za pacijente, ali bolju edukaciju za naše studente i značajan razvoj temeljnih medicinskih znanosti koje su bile pomoć i pratnja ovom velikom postupku, rekao je Hauser ističući i dimenziju transplantacije koja omogućava suradnju svih struka. Povukao je i paralelu sa cijepljenjem.


– Transplantacija je sad već povijesni postupak koji se u svijetu obavlja 60-ak godina, a otprilike isti broj godina u svijetu postoji još jedan medicinski postupak koji je u rangu transplantacije, a to je cijepljenje. Danas ga neki propituju, no uz transplanatciju, cijepljenje je spasilo toliko života da je važna tekovina života kao i transplantacija, zaključio je Hauser.


Godišnje oko 30 transplantacija

Za razliku od vremena prvih transplantacija u Rijeci koje su se odvijale pod kapom Klinike za kirurgiju, one se danas obavljaju usklopu redovne djelatnosti Klinike za urolgiju koja je ujedno Referentni centar Ministarstva zdravstva za transplantaciju bubrega. Na Klinici danas radi 15 liječnika među kojima su njih četvorica subspecijalisti iz područja transplantacije bubrega.


– Klinika za urologiju danas obavi u prosjeku oko 30 transplantacija godišnje. Naravno da možemo napraviti i više te bi naši kapaciteti mogli pokriti do 60 transplantacija godišnje, a naš cilj je kroz godine koje dolaze povećati broj transplantacija koje se obave u našem centru, rekao je predstojnik Klinike za urologiju prof. dr. Josip Španjol.

 


Foto: S. DRECHSLER