Nova mjera

I u riječkim školama bilo je roditelja koji su odbili samotestiranje: ‘Asimptomatski slučajevi otkriveni u skoro svakom razredu’

Ingrid Šestan Kučić, Mladen Trinajstić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Ravnatelj riječke Medicinske škole kaže da se zamalo jedan cijeli razred nije samotestirao zbog jedne majke koja je vršila pritisak na ostale roditelje



Samotestiranje učenika brzim antigenskim testovima koje je jučer uvedeno u sve škole kao nova epidemiološka mjera koja je ukinula mjeru samoizolacije pokazalo je da je u svakoj školi u prosjeku bilo desetak učenika koji su bili pozitivni na COVID-19, a da to nisu znali.


Da nije uvedeno dobrovoljno testiranje učenika, kaže predsjednica Udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević, ti bi učenici bili na nastavi. Umjesto odlaska u školu, asimptomatski školarci upućeni su da se jave liječniku i obave PCR testiranje, a u školskim su klupama jučer u velikoj većini sjedili učenici koji su imali negativan test. Izuzetak su bili oni čiji roditelji na samotestiranje nisu pristali, a takvih je, kaže Mirosavljević, bilo malo.


Pritisci pojedinaca


– Manje od jedan posto učenika jučer je u školu došao s izjavom roditelja da odbijaju samotestiranje. U prosjeku se radi o pet do šest učenika po školi, a sve ovisi o veličini škole. U stalnom sam kontaktu s ravnateljima i povratne su informacije jako dobre. U uvođenju samotestiranja učenika išlo se na povjerenje i pokazalo se da su roditelji to ozbiljno shvatili. Već u nedjelju navečer nastavnicima i razrednicima stizale su povratne informacije roditelja. Pokazalo se da žele da su djeca na nastavi. Bilo je dosta situacija i da su se roditelji prošli tjedan protivili samotestiranju, a onda su se tijekom vikenda predomislili, jer shvaćaju da dijete ukoliko se ne testira, u slučaju kontakta s virusom mora u samoizolaciju. To znači ne samo nemogućnost dolaska na nastavu, već i prekid svih drugih aktivnosti. Nema više slobodnih aktivnosti, nema proslava rođendana i svih sličnih situacija. Zadovoljni smo kako je sve prošlo. Svima nam je u interesu da su djeca u školama i da nema više onih dugotrajnih samoizolacija u kojima zdrava djeca sjede zatvorena kod kuće. Roditelji su shvatili da je to za dobrobit njihove djece, kaže Mirosavljević.




Međutim, nisu svi roditelji shvatili da se radi o dobrobiti djece, jer ravnatelji su već danima, pa tako i jučer, pod pritiskom pojedinaca koji se protive epidemiološkoj mjeri samotestiranja učenika. Mirosavljević kaže da je to njihovo legitimno pravo, ali i da potrebe za pritiscima nema, jer samotrestiranje nije obvezujuće, već dobrovoljno, a učitelji i ravnatelji su kriva adresa za takve pritiske.


– Na školama je već dugo veliki teret i ne treba im još i taj teret. Učitelji i ravnatelji su krive adrese, jer oni odluke nisu donijeli, ističe Mirosavljević.


Kako je to nositi se sa stalnim pritiscima, zna i ravnatelj riječke Medicinske škole Alen Vukelić u kojoj se jučer zamalo jedan cijeli razred nije samotestirao zbog jedne majke koja je vršila pritisak na ostale roditelje.


– U tom su razredu 24 učenika i na kraju je njih sedmero odbilo samotestiranje, a među učenicima koji su se ipak testirali bio je učenik koji je imao pozitivan test. Imamo 31 razred i gotovo u svakom razredu nađeni su asimptomatski učenici. Negdje je jedan učenik, a negdje više. Ovo je jedna od najboljih preventivnih mjera koje smo imali u školama, jer da jučer nije bilo samotestiranja, svi bi ti učenici bili na nastavi i virus bi se širio, kaže Vukelić.


Od 755 učenika te škole samotestiranje je, dodaje, odbilo samo dvoje roditelja, a jedno od njih je majka koja vrši pritisak na cijeli razred.


– Ponudio sam joj razgovor, ali je odbila. Ti roditelji se pozivaju na slobodu, ali nisu svjesni da sloboda povlači i odgovornost.


Otpor razrednice


Prošli tjedan sam imao slučaj da jedna razrednica nije željela učenicima podijeliti brze antigenske testove jer je osobno protiv toga i završilo je tako da sam ja podijelio testove učenicima, iznosi Vukelić.


Za razliku od te najveće primorsko-goranske srednje škole, u najvećoj riječkoj osnovnoj školi, OŠ Srdoči, jučer nije bilo problema. Ravnatelj Ivan Vukić kaže da je od 770 učenika njih svega 2 do 3 posto na nastavu došlo bez obavljenog samotestiranja i s potpisanom izjavom roditelja da testiranje odbijaju.


– Radi se o svega 10 do 15 učenika. Bilo je roditelja koji su se tijekom vikenda predomislili. Prošli su tjedan odbijali testiranje, a onda su ipak testirali djecu. Ima roditelja koji se ne slažu, ali to je njihovo pravo. Za sada nema ni djece koja su asimptomatska, kaže Vukić.
I u OŠ »Nikola Tesla«, kaže ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić, prvo masovno testiranje učenika prošlo je glatko.


– Imamo 559 učenika, a manje od 10 posto roditelja odbilo je provesti samotestiranje, kaže ravnateljica.


Svi oni koji su jučer u školu došli bez negativnog testa, u slučaju da dođu u kontakt s virusom, morat će u samoizolaciju, dok će učenici čiji su se roditelji odazvali novoj mjeri regularnog testiranja iduće masovno testiranje odraditi 28. veljače, kada završi drugi dio zimskih praznika.


Iznimka će biti razredi u kojima se eventualno ovaj tjedan pojavi zaraženi učenik, jer oni će morati ponoviti samotestiranje, a prema najavama Ministarstva znanosti i obrazovanja, tijekom zimskih praznika školama će biti dostavljeno još dva milijuna testova koji će učenicima biti podijeljeni nakon praznika.


U krčkim školama masovna podrška novim mjerama


Uz suglasje velike većine roditelja koji su prihvatili kućno praćenje epidemiološke slike svojih mališana, jučer je u krčkoj matičnoj školi, ali i svim njenim područnim školskim jedinicama, učenicima ukupno razdijeljeno 1,7 tisuća testova, kazao je ravnatelj Osnovne škole »Fran Krsto Frankopan« Serđo Samblić. Napomenuo je da škola broji 853 učenika, ali i da se do sad svega osam roditelja »načelno« očitovalo da ne želi preuzeti testove, nit svoju djecu podvrgavati takvom načinu kontrole njihova zdravlja.


– Razdijeljeni testovi omogućit će nam nesmetani nastavak rada u ostaku ovog tjedna. S obzirom na to da su idući tjedan praznici te da u školama neće biti učenika, onaj drugi test koji su učenici dobili iskoristit će se tek tijekom posljednje nedjelje u veljači, zbog čega možemo reći da smo na ovaj način »pokriveni« sve do početka ožujka, kaže Samblić, te dodaje da je malo roditelja koji se nisu usuglasili s ovakvim načinom »borbe za normalnu nastavu« i da se oni za sve dodatne informacije oko mogućih nuspojava provođenja testnih postupaka obrate svom izabranom liječniku obiteljske medicine ili pak specijalistu pedijatrije. Osim s blizu stopostotnim »prihvatom« novouvedenog modela testiranja učenika na COVID-19, ravnatelj krčke škole pohvalio nam se i razmjerno dobrom trenutnom epidemiološkom slikom tog otočnog obrazovnog kolektiva unutar kojeg je početkom ovog tjedna »izvan stroja« bilo svega 16 učenika.


Slične smo impresije jučer čuli i od Đurđice Cvitkušić, ravnateljice krčke Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir.


– Podjela testova izvršena je, kao i podjela obrazaca koje će nam, ukoliko se učenik sa svojim roditeljima dogovori da ne pristaje na takvu vrstu epidemiološkog »samopregleda«, učenici idućeg dana potpisanog dostaviti. Prema dosadašnjim spoznajama za koje držim da su poprilično pouzdane i bazirane na obavijesti koje su proteklog vikenda svi razrednici odaslali roditeljima njihovih učenika, dobili smo samo dvije najave negativnih izjava, rekla nam je jučer Cvitkušić koja apelira na savjesnost i zdravstvenu discipliniranost koja će biti ključna za provedbu čim sigurnije i izostancima nesmetanije nastave »po modelu uživo«.