Erasmus+

Gradska knjižnica Rijeka jača čitateljsku kulturu starijih ljudi

Ingrid Šestan Kučić

Foto Damir Škomrlj

Foto Damir Škomrlj

Glavni cilj projekta je povećanje dostupnosti novih komunikacijskih tehnologija za starije osobe i razvijanje kulture čitanja u građana *60



Gradska knjižnica Rijeka provodi Erasmus+ projekt (Treća) dob čitanja, za koji je od Europske komisije nedavno dobila 187 tisuća eura. Projekt će trajati dvije godine, a cilj mu je, kaže ravnatelj Niko Cvjetković, osnažiti čitateljsku kulturu uz korištenje novim komunikacijskim tehnologijama.


– Riječ je o programu olakšavanja, poticanja i ponovnog osmišljavanja načina čitanja za osobe treće životne dobi u 21. stoljeću.


Kompetencije knjižničara


Glavni cilj ovog projekta jest povećanje dostupnosti novih komunikacijskih tehnologija za starije osobe i razviti kulturu čitanja u građana starijih od 60 godina. Također je važno u ovom kontekstu razvijati kompetencije za edukatore i knjižničare koji rade sa starijim osobama kako bi prilagodili svoj rad potrebama polaznika ovog programa.




Polaznici edukativnih aktivnosti, animacijskih radionica i edukacija savladat će osnovne mogućnosti korištenja e-knjiga, vođenje i održavanje kreativnog mrežnog bloga te oblikovanje e-čitateljskog kluba, objašnjava ravnatelj.


Dodajući kako je cilj omogućiti osobama treće životne dobi da se uslugama knjižnice koriste od kuće bez fizičkog dolaska u same prostore knjižnice Cvjetković navodi da će projekt rezultirati izradom kurikula za provedbu tečaja, kao i izradom mrežne platforme jer je zamišljeno da se tečaj provodi dijelom uživo, a dijelom online, kao i priručnikom za edukatore.


– Dva osnovna cilja projekta su povećanje dostupnosti novih tehnologija te razvoj čitalačke kulture kod osoba treće životne dobi, kaže ravnatelj.


Transnacionalni projekt


Ovaj transnacionalni projekt provodi se u suorganizaciji više dionika u obliku strateškog partnerstva i to s Ustanovom za obrazovanje odraslih Dante iz Rijeke te europskim partnerima iz Češke, Bugarske, Latvije i Italije.


Riječ je o drugom ERASMUS+ projektu u koji se uključila Gradska knjižnica, jer se paralelno provodi i projekt ZELDA (Zelena i održiva knjižnica – edukacije i jačanje kapaciteta), koji se bavi zelenim i održivim temama kao i edukacijama i jačanjem kapaciteta djelatnika i lokalne zajednice.


Gradska knjižnica Rijeka detektirala je pitanja ekologije i održivog razvoja kao ključna pitanja o kojima želi osvješćivati i senzibilizirati svoje djelatnike i javnost, ponuditi izvore i edukaciju te pozvati na promjenu.


Naime, stvaranje uvjeta i pružanje podrške kulturnom, društvenom, gospodarskom i ekološki održivom razvoju zajednice cilj je koji se želi ostvariti poticanjem i njegovanjem demokratičnosti, multikulturalnosti i aktivnog građanstva, jačanjem suradnje s ustanovama, organizacijama civilnog društva i lokalnim zajednicama pomoću osmišljavanja, planiranja i realizacije zajedničkih projekata, kontinuiranog razvoja kreativnosti i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena.


Sve to bit će popraćeno promocijom lokalne zavičajne, hrvatske i europske baštine, kao i suvremene hrvatske i europske književne i znanstveno-popularne literature uz razvoj svijesti o osiguravanju održivog razvoja društva pa tako i Knjižnice. Ključne aktivnosti u sklopu projekta ZELDA jesu praćenja knjižnica domaćina i njihovih dobrih praksi u Sloveniji i Litvi.