Gorile naslage otpada

Požar na Pehlinu bio je noćna mora za vatrogasce: ‘Tamo nema hidrantske mreže, sva voda stigla je cisternama’

Marko Dobrecović

Snimila Angela MAKSIMOVIĆ

Snimila Angela MAKSIMOVIĆ

Gradska hidrantska mreža ne doseže do pehlinskog deponija, stoga su vodu za gašenje požara vatrogasci morali cisternama dovoziti na požarište



RIJEKA – Iako je požar koji je u petak zahvatio Reciklažno dvorište Čistoće na Pehlinu stavljen pod kontrolu, jučer se tim dijelom grada još uvijek širio gusti dim. Mnogi stanovnici Pehlina stoga su spavali sa zatvorenim prozorima s obzirom na to da se u zraku osjećao smrad zapaljene plastike i drugog smeća.


Iako pod kontrolom, požar se gasio i tijekom cijelog jučerašnjeg dana. Vatrogasne snage od jutra su bile prisutne na požarištu s više vatrogasnih vozila te dva građevinska stroja, a gašenje je otežavala ograničena dostupnost vode. Naime, gradska hidrantska mreža ne doseže do pehlinskog deponija, stoga su vodu za gašenje požara vatrogasci morali cisternama dovoziti na požarište. Tako je bilo sve dok se nisu spojili na hidrant gradske mreže, no voda koja je iz njega dopirala bila je slabog pritiska.


Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


Nije strašno


Te je pojedinosti s intervencije kazao zapovjednik smjene JVP Rijeka Igor Hrelja.




– Riječ je o velikim naslagama smeća i dubinskom požaru koji još uvijek gori ispod tih naslaga. Bez bagera, kopanja i aktivnog gašenja, to se ne bi samo od sebe ugasilo. Uzrok požara se u ovim trenucima ne zna, niti smo mi ti koji ga istražuju. Radi se o požaru deponija na kojemu je velika količina raznog otpada. Od petka aktivno radimo na gašenju požara. Od jutra na požarištu djeluje pet vatrogasnih vozila, petnaest vatrogasaca te dva građevinska stroja koja prenose otpad. Situacija nije strašna, no imamo veliku količinu naslaga otpada te veliko zadimljavanje koje smo rješavali mlazovima raspršene vode kako bismo dim zadržali pri tlu te kako građanstvo ne bi bilo uzbuđeno. Opasnost od prenošenja i širenja požara ne prijeti.


Tijekom gašenja požara na požarištu je djelovalo otprilike 70 vatrogasaca, a povrh onih iz javne vatrogasne postrojbe Rijeka, požar su gasili članovi DVD-a Drenova, Sušak, Halubjan, Kraljevica, Čavle i drugi, kazao je Hrelja.


Igor Hrelja / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


Požarom je po prvoj procjeni zahvaćena površina oko 70 metara puta 40 metara, visine četiri metra što je oko 112.000 četvornih metara naslaga raznog otpada, što je otežalo gašenje.


– Problem je što na prostoru reciklažnog dvorišta ne postoji hidrantska mreža, ona je dosta udaljena od samog zgarišta pa se čitavo vrijeme moralo voziti s cisternama do hidranata, naglasio je Hrelja.


Gradska hidrantska mreža ne doseže do pehlinskog deponija / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


U skladu s propisima


Požarište je jučer prijepodne posjetio i gradonačelnik Marko Filipović. Gradonačelnik je tijekom posjeta utvrdio da nemaju sumnje u uzrok nastanka požara te dodao da Komunalno društvo Čistoća djeluje u skladu s propisima.


– U petak oko 17 sati buknuo je požar na reciklažnom dvorištu, zapalila se veća količina glomaznog otpada. Policija će morati utvrditi uzrok požara. Kako su me obavijestili djelatnici JVP-a Rijeka i direktor Čistoće, gašenju se pristupilo odmah nakon dojave o požaru. Vatrogasci su praktično cijelu noć bili na terenu i gasili požar. Kao što vidite, ovdje radi se o tome da se trenutno razgrće i gasi glomazni otpad pomoću cisterni. Vatrogasci se pokušavaju spojiti i na glavni hidrant na cesti. Procjena je da će gašenje potrajati cijeli dan. Zahvala naravno ide svim vatrogascima koji su ovdje probdjeli noć. Dvorište je i sada u funkciji, barem ovaj dio južno od ceste. Čim se obavi sanacija i policija utvrdi uzroke požara, reciklažno dvorište ponovo će biti u funkciji. Čistoća poštuje sve propise o odlaganju glomaznog otpada. Ovdje se nalazi i jedan dio otpada koji je nastao nakon oluje koju smo prošlog mjeseca imali u Rijeci. Sve ono što ovdje dovozi, Čistoća nastoji zbrinuti na adekvatan način, zaključio je Filipović.


Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


Sumnje i zabrinutost


Svoju sumnju u propisno rukovanje otpada na pehlinskom deponiju iznio je istaknuti član romske zajednice u Rijeci i stanovnik Pehlina Surija Mehmeti. Mehmetija smo jučer prije podne sreli nadomak požarišta, a u razgovoru je istaknuo da stanje na pehlinskom deponiju već godinama nije uredno te da je požar produkt nebrige mjerodavnih.


Surija Mehmeti / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


– Stanujem sto metara od ovog odlagališta otpada. U posljednjih pet godina na ovom se lokalitetu prikuplja razni otpad štetan po zdravlje. Gradska Čistoća i ostali mjerodavni godinama nisu taj otpad pravilno zbrinjavali. Tu se nalazi od azbesta i plastike do raznih drugih materijala, a lokalitet je posljednjih godina postao leglo glodavaca, lisica, štakora i da ne nabrajam dalje. Tako nešto aljkavo u životu nisam vidio. Budi mi se sumnja da je ovaj požar namjerno potpaljen jer ovdje više nije mogla stati niti igla. Mještani su uzrujani, a krivnju snosi i Mjesni odbor Pehlin koji je dozvolio da se ovdje smjesti reciklažno dvorište na kojemu se, na kraju, nikakva briga ne vodi, kazao je Mehmeti.


Snimila Angela MAKSIMOVIĆ