Akcija

FOTO Riječki prosvjed protiv femicida i nasilja nad ženama: Bilo je to 15 potresnih i teških minuta

Katarina Bošnjak

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

I u Rijeci je održana akcija "Sigurnost žena je odgovornost države", kojom su žene ispratile brutalno ubijenu Nizamu Hećimović



U organizaciji tridesetak udruga i inicijativa danas se u 14 gradova održala javna akcija pod nazivom “Sigurnost žena je odgovornost države”.


Ovom akcijom žene su ispratile brutalno ubijenu Nizamu Hećimović čije je ubojstvo još jednom pokazalo nefunkcioniranje sustava zaštite žena od nasilja.


Foto galerija: Sigurnost žene je odgovornost države Foto: Ana Križanec


Ovom se akcijom izrazila solidarnost sa ženama u Bosni i Hercegovini koje istovremeno kada i žene u Hrvatskoj traže veću djelotvornost u zaštiti od nasilja.


Nitko da stane i priključi se




U Rijeci se akcija održala na Korzu, ispred Gradske ure, gdje se okupio nažalost poprilično mali broj ljudi. Tijekom 15 minuta stajanja u tišini, na akciju su se osvrtali brojni prolaznici, no gotovo nitko nije zapravo stao i priključio se, a bilo je i podsmijeha koji su dovoljno rekli o neosviještenosti društva.



Kako je objasnila Iva Davorija, u zaštiti žena prvenstveno su podbacile javne institucije koje ovo ne prepoznaju kao ozbiljan društveni problem te ne rade na preventivnim programima.


“Onda dolazimo i do neadekvatnih mjera i postupanja jednom kada se nasilje procesuira gdje institucije ne odrađuju adekvatan posao, ne štite žrtve, zapravo se više čini kao da štite prava samih nasilnika, a tu je i stalni mit koji se stavlja pred žene – “zašto nije otišla kada je pao prvi šamar, zašto nije odmah prepoznala”, zapravo su to užasno suptilni obrasci.



Ne trebamo osuđivati žene, razlozi su individualni i milijun ih je, ali mislim da društvo najviše podbacuje u tome što ne pruža podršku, što se stvara određeno nepovjerenje ženama žrtvama nasilja što im otežava i sam izlazak iz nasilja, da potraže pomoć i prijave”. objasnila je Iva Davorija.


Što traže ovom akcijom?


Simboličkim javnim akcijama žene traže od Hrvatske države da preuzme odgovornost i poduzme konkretne korake za zaštitu žena od nasilja jer postoje uspješni modeli suzbijanja femicida.



Akcijom se traži:


  • da Vlada hitno osnuje radnu skupinu koja će raditi na donošenju zakonskih rješenja za reguliranje femicida;
  • definiranje femicida kao zasebnog kaznenog djela u Kaznenom zakonu;
  • donošenje zakona koji će regulirati sve oblike nasilja nad ženama i staviti sankcioniranje nasilja nad ženama isključivo u kaznenu sferu;
  • donošenje Nacionalne strategije koja uključuje sve oblike nasilja nad ženama, u skladu s Istambulskom Konvencijom i s predviđenim sredstvima za provedbu u državnom proračunu.


Akciji se priključila i zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke Sandra Krpan koja je izjavila kako je došla jer smatra da je potrebno dati podršku ovoj građanskoj inicijativi, da je dosta ubijanja i zlostavljanja žena.


“Ovih 15 minuta kojih sam stajala na Korzu zajedno sa ženama i jednim muškim kolegom je za mene bilo izuzetno potresno i teško.


15 minuta užasa


To je 15 minuta užasa u kojem sam pokušavala razmišljati kako se osjećaju žene koje su zlostavljane u Hrvatskoj, a samo njihove obitelji znaju koliko je teško izgubiti člana obitelji zbog nasilja u obitelji.



Svi u Hrvatskoj moramo biti senzibilni, ne smijemo kao društvo odustati, a političari koji su poznati zlostavljači u svojim obiteljima ne smiju se baviti politikom


Iskreno, ovi protesti malo mogu promijeniti, ali ne smijemo odustati. Mi moramo biti glas koji će reći da se s time ne slažemo i moramo svaki dan glasno govoriti i svojim primjerom pokazivati kada vidimo nasilje ne smijemo okrenuti leđa, nego ga moramo prijaviti.



Mislim da mi kao društvo još nismo dovoljno educirani da na takve slučajeve reagiramo, ali moramo jer je to naša stvarnost. Zato je ključan građanski odgoj i obrazovanje, zato se naši mladi moraju educirati da se ovakve stvari ne bi događale”, kazala je Sandra Krpan.



Kako je stajalo u najavi akcije, 1. listopada ove godine će biti peta godina od stupanja na snagu Istambulske konvencije, a država nije ništa poduzela kako bi se osigurala njena dosljedna primjena.


Zakon o zaštiti od obiteljskog nasilja osim što ne obuhvaća sve oblike rodno uvjetovanog nasilja, nanio je ženama strašnu štetu tretirajući nasilje nad ženama kao prekršaj, izjednačavajući ga s vožnjom bez karte u tramvaju.