Čuvari baštine

FOTO Oni su KUD Zvir i punih pola stoljeća čuvaju običaje, pjesme i plesove svoje Grobnišćine

Marin Bolić

Osnovano je 1973. godine i do danas neprekidno djeluje kroz različite sastavnice. Ono je sljednik KUD-ova »Branimir« i »Obruč«, što su djelovali na području Grobnika između dva svjetska rata



Kao što na Zviru izranja Rječina, koja je tečući preko Črnega kamika, kroz Grobnišćinu, pa sve do Rijeke postala simbolom života ovoga kraja, istoimeno jelenjsko kulturno-umjetničko društvo svojim istraživanjima, prezentacijom te prenošenjem običaja i tradicije pokušava oživiti velik dio grobničke baštine. Nomen est omen, ilitiga ime je znamen, pa KUD »Zvir« Jelenje već 50 godina to uspješno čini, postavši tako najstarije i najznačajnije društvo te vrste, ne samo na području općine Jelenje, već na cijelom Grobniku, ali prepoznatljivo i u čitavoj regiji.


Jelenjsko društvo je osnovano 1973. godine te do danas neprekidno djeluje kroz različite sastavnice. Valja spomenuti kako je ono, međutim, sljednik kulturno-umjetničkih društava »Branimir« i »Obruč«, što su djelovala na području Grobnika između dva svjetska rata, a njegovali su pjevanje i sviranje. No, kako društva nisu preživjela vihor Drugog svjetskog rata, ne postoji kontinuitet rada. Međutim, KUD »Zvir« Jelenje, godinu za godinom, i tako njih već 50, uspješno pleše sa svim problemima, kao Aska s vukom. Prva skupina, s kojom je započelo djelovanje KUD-a »Zvir« Jelenje 1973. godine, bila je Muški pjevački zbor, koji je 1982. prerastao u Mješoviti pjevački zbor. Kroz tridesetak godina uspješnog rada zbor su vodili: Ivo Srdoč, Vinko Bađuk, Zoran Bađuk, Draško Baumgarten, Aleksandra Matić i Ljubo Mulac.





Godine 1977. KUD »Zvir« Jelenje je postao bogatiji za Folklornu skupinu, koju je dugo godina vodila Alenka Juretić. Ova skupina do današnjih dana njeguje izvorni, autohtoni folklor i grobničke običaje, ali i sadržaje iz cijele Hrvatske i regije. Prema svjedočenjima mještana, a zahvaljujući Alenki Juretić, oživljeni su stari grobnički tanci, autohtono dječje stvaralaštvo Grobničana te starinski napjevi i netemperirano pjevanje koje je notno zabilježila dugogodišnja profesorica glazbene kulture Dorotea Štifanić Mislej. Važno je spomenuti da je na temelju istraživanja, što su provodili Alenka Juretić i prof. dr. sc. Irvin Lukežić, ostvarena idejna rekonstrukcija grobničkih nošnji, tzv. »grobničkoga oblačila« koje je danas prepoznatljiv vizualni identitet KUD-a »Zvir«.


Godine 1981. osnovana je pak sekcija Limena glazba, koja je uključivala mahom učenike osnovne škole na čelu s voditeljem Nikolom Žuvelom, a iduće godine počela je s radom i Tamburaška sekcija čiji su članovi, uz stručne voditelje Radojku Ćućić, Ivicu Kalimana i Emila Mancea, postigli zavidne rezultate u regiji.



Dječji zbor »Grobnički tići« počeo je s djelovanjem 1994. godine te su u njegov rad bila uključena djeca predškolske i školske dobi. U sklopu literarnih i glazbenih radionica poticalo se zborsko i solo pjevanje, a najmanji članovi su pisali pjesme i stvarali glazbu, za koje su se osmišljavale koreografije. Pjesme za »tiće« pisali su i mnogi grobnički pjesnici i glazbenici. Svakog se proljeća održavala manifestacija dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu Grobnički tići kantaju kao rezultat jednogodišnjeg rada navedenih radionica. Istaknimo da je kroz 20 godina djelovanja zbora napisano 150 dječjih pjesama, objavljenih u knjizi »Grobnički tići«. Dorotea Štifanić Mislej, Radojka Ćućić, Heidi Rački, Barbara Ćućić, Lili Koludrović, Alenka Juretić, Vlasta Juretić, Olesija Malvić, Martina Mičetić Davidić i Davor Juretić su mentori koje valja istaknuti i jer su kroz godine rada bili zaslužni za razvoj vokalnih sposobnosti »Grobničkih tićih«. Vokalna skupina KUD-a »Zvir« nastala je pak 2003. godine, pa je i njima ova godina slavljenička.



Ova sekcija nastavlja pjevačku tradiciju »Grobničkih tićih«, ali i onu koja je utemeljena prilikom samog osnutka društva. Pjevački opus sadrži skladbe hrvatskih i stranih autora, međutim najveći naglasak je stavljen na one izvorne, s ovog podneblja, koje karakterizira pjevanje tzv. istarske ljestvice.


Svi ih znaju


Istaknimo još da je 1994. godine osnovan i Glazbeni tečaj, gdje je djeci i mladima omogućeno da nauče svirati razna glazbala poput harmonike, klavira, električnih klavijatura, gitare, tambure, sopila itd., a u tome su ih podučavali Dorotea Štifanić Mislej, Radojka Ćućić, Ivan Mladenić, Raoul Devjak, Ljubo Mulac, Heidi Rački, Lili Koludrović, Monika Marušić, Luiza Gašparović, Barbara Ćućić, Emil Mance, Radmila Dašić i Pavao Kombol.


S vremenom su Zvirovci postali sve prepoznatljiviji, predstavljajući jelenjsku općinu, ali i cijeli grobnički kraj na brojnim manifestacijama u Hrvatskoj i inozemstvu, od Slovenije, Italije, Austrije, Njemačke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Nizozemske, Francuske, Grčke, Makedonije, pa sve do dalekog Meksika. Tijekom pola stoljeća stvaralaštva pojedine skupine KUD-a organizirale su i nekoliko manifestacija koje imaju dugogodišnju tradiciju. Zlatnu, slavljeničku godinu Zvirovci su započeli tradicionalnim koledvanjem po Jelenju. Riječ je o običaju zapisanom u dokumentima vezanima uz ovaj kraj koji se tradicionalno odvija na blagdan Sveta tri kralja. Tada pripadnici KUD-a »Zvir«, odjeveni u odore tri kralja – Melkiora, Baltazara i Gašpara, obilaze jelenjski kraj te pritom pjevaju prigodne pjesme, a domaćini koji ih dočekuju, časte ih delicijama i prigodnim darovima.



Obilježavanje postojanja Društva nastavilo se 21. travnja 2023. Svečanom skupštinom u povodu 50. obljetnice osnutka KUD-a »Zvir«. Tom se prigodom prisjetilo svih članova što su dali obol radu KUD-a te su im uručene zahvalnice.


U svibnju je održan svečani koncert u povodu Majčina dana na kojem su, uz Vokalnu skupinu KUD-a »Zvir«, svoja glazbena umijeća predstavili gosti, Ženski zbor Sklad Bakar i Splitski ženski zbor. Kao dio revije tradicijskog oblačila »Z nonine škrinje« održale su se i radionice oblačila i grobničkih frizura, ali i radionice o tradicionalnoj grobničkoj hrani. Tom su prigodom svi zainteresirani mogli učiti i sudjelovati u njihovim izradama i degustirati neke od pripremljenih starih delicija. U suradnji KUD-a »Zvir« te Ade Maršanić izdana je i »Mića grobnička kuharica za 21. st. – Starinsko po modernu«, nastala na temeljima knjige »Bogatstvo siromaštva« Ade Maršanić. Tamo se može naći desetak recepata, a kreće se s onima za palentu, jer kako kažu stihovi Ivana Brdara Grobničkog: »Palenta konpirica, grobnički sir pa zelji, to ti j’ pravo grobničko veselji!«. No, da razbijemo mit kako se na Grobnišćini jede samo palenta, ima tu savjeta i kako pripremiti zobicu, ripicu, gulaše, šnicele, svinjska jetra te svakako i deserte poput njoka sa šljivama i pekmezom te jabuka z šimunelun, tj. sa pšeničnom krupicom i na mlijeku ukuhanim jelom od nje.


Retrospektiva


Nakon ljetne stanke, Zvirovci su postavili prvu retrospektivnu izložbu pod nazivom »KUD ‘Zvir’ 1973.-2023. – RETROSPEKTIVA«, koju se moglo pogledati tijekom rujna u Domu kulture u Dražicama. Posjetitelji su mogli vidjeti doprinos društva od njegova osnutka do danas, a bila je predstavljena i selekcija umjetničkih, ali i amaterskih te starih fotografija članova KUD-a, nošnje iz različitih dijelova Hrvatske, kao i mnogi drugi eksponati iz fundusa KUD-a »Zvir« te privatnih zbirki njegovih članova. Krajem rujna je pak održana tradicionalna folklorna manifestacija pod nazivom »Zatancajmo po domaći«, koja je godinama okupljala goste iz cijele Hrvatske i regije, no s obzirom na jubilej, ovog puta je održan koncert folklora u koreografiji voditeljice Martine Mičetić Davidić koji su uveličali bivši članovi koji su dugi niz godina bili aktivni u folklornoj skupini, između ostalih i Robert Marčelja, trenutni načelnik Općine Jelenje.



U nastavku proslave ove svečane obljetnice, do kraja godine se planiraju još neka događanja. Kako i Vokalna skupina ove godine obilježava 20 godina uspješnog djelovanja, oni će svoju obljetnicu obilježiti koncertom 11. studenoga, na Martinju, u povijesnoj dvorani Sokolana frankopanskog kaštela Grada Grobnika. Na koncertu će biti prezentirane skladbe različitih stilova i karaktera koje vokalna skupina njeguje u svom bogatom repertoaru, a pod dirigentskom palicom umjetničkog voditelja Davora Juretića. Gošća večeri bit će Tea Ban, nekadašnja članica Vokalne skupine, koja se trenutno školuje za opernu pjevačicu na Norveškoj muzičkoj akademiji u Oslu.


Zlatni pir


Kao završna svečanost obilježavanja 50 godina postojanja KUD-a »Zvir«, 9. prosinca bit će održana priredba »Zlatni pir« u Domu kulture u Dražicama. Grobnički pir je predstava koja osuvremenjeno prikazuje svatovske običaje u grobničkom kraju s početka 20. stoljeća. U njoj će publika moći osjetiti atmosferu vjenčanja kroz prikaz događanja donošenja takozvane »dote«, vjenčanja, slavlja, plesa i pjesme te jela koja su tradicionalno bila sastavni dio svadbe. Spomenimo da su svi navedeni ovogodišnji događaji realizirani, ili će tek biti, uz pomoć donacija Primorsko-goranske županije, Općine Jelenje, tvrtke Thermotechnik, Turističke zajednice Općine Jelenje i Župe sv. Mihovila Arkanđela u Jelenju.



Istaknimo još kako je pandemija koronavirusa dosta otežala rad KUD-a »Zvir« Jelenje, napose kada je riječ o radu s mladima, pa je društvo moralo čak i ugasiti te sekcije. Međutim, ove je godine ponovno pokrenuta Dječja folklorna skupina koja broji desetak članova, a vodi ih Jelena Juretić, uz mentorstvo Martine Mičetić Davidić. U planu je ponovo oživiti i sekciju »Grobnički tići«, ali i napisati monografiju o minulom radu društva te utemeljiti plesnu radionicu za mlade, na amaterskoj razini, koji bi bili zainteresirani za učenje osnova tradicionalnih tanci. Naravno, ostvarenje ovih dugoročnijih planova ovisit će o mogućnostima kadra jelenjskog društva te financijskim konstrukcijama.


Nama pak preostaje ovim putem poželjeti KUD-u »Zvir« sretnu 50. obljetnicu, sa željom da ostvare sve zacrtane planove i prebrode sve izazove u budućnosti te nastave uspješno promovirati grobnički kraj. S nadom da se vidimo na dijamantnom piru, stoljeću postojanja i više…


Neumorna Alenka Juretić


Rad KUD-a »Zvir« Jelenje teško je zamisliti bez obola koji je dala Alenka Juretić, dugogodišnja voditeljica folklorne skupine društva, koja je danas u zasluženoj mirovini. Čini se da je već od najranijih dana bilo predodređeno da razvije ljubav prema očuvanju tradicije jer joj je još od djetinjstva, koje je provodila na Ratuljama, ostalo u sjećanju kako je slavni skladatelj i melograf Ivan Matetić Ronjgov dolazio u njezinu rodnu kuću i slušao njezinog oca kako pjeva pjesme ovoga kraja, koje je zatim bilježio u okviru svojih istraživanja narodne glazbe. Paralelno sa zaposlenjem u OŠ Jelenje-Dražice, gdje je dugo godina bila učiteljica, Alenka Juretić se strastveno bavila terenskim istraživanjem folklorne baštine grobničkoga kraja, a na koje ju je potaknuo dr. sc. Ivan Ivančan, etnokoreolog i koreograf. Stečena je znanja potom prenosila i na školsku djecu, osmišljavajući kvalitetne programe.



Zalaganjem Alenke Juretić, 1977. godine osnovana je folklorna skupina, koja i danas uspješno ostvaruje misiju očuvanja, njegovanja, unapređena i promidžbe folklorne baštine Općine Jelenje i cijelog grobničkog kraja, a zaslužna je i za osnivanje Dječje folklorne skupine 1982. godine. Dala je krucijalan doprinos prilikom izrade narodnih nošnji, bilježenja narodnih napjeva, plesnih koreografija, pjevanju i sviranju te čuvanju narodnog instrumentarija i raznolikih folklornih običaja. Njezinim su zalaganjem oživljeni stari grobnički tanci, napravljena je idejna rekonstrukcija grobničkih nošnji, revitalizirane su folklorno-društvene zabave Grobničana na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće te običaji vezani uz grobnički pir. Sva saznanja do kojih je došla svojim istraživanjima Alenka Juretić je objavila u knjizi »Grobnički luštrini«.


Osim osnivanja nekoliko sekcija KUD-a »Zvir« Jelenje te istraživačkog rada koji je Alenka Juretić poduzimala da otrgne od zaborava grobničku baštinu, zaslužna je i za pokretanje brojnih manifestacija. Prije svega valja spomenuti međunarodni susret folklornih skupina »Zatancajmo po domaći«, što se sad već tradicionalno održava gotovo 30 godina, a cilj kojega je očuvanje, prezentacija i promocija tradicije ovoga kraja. Također, velik je obol dala manifestacijama »Z noninega škabelina«, gdje su pod njenim vodstvom, organizirane modne revije tradicijskog oblačila, te »Grobnički tići kantaju«, posvećene dječjem stvaralaštvu te stvaralaštvu za djecu.


Rad Alenke Juretić i njezino djelovanje u KUD-u »Zvir« Jelenje, uvelike su pridonijeli tome da Općina Jelenje postane prepoznatljiva kulturna i turistička destinacija Primorsko-goranske županije, a njezin strastveni rad su prepoznali i općinski vijećnici pa je Alenki Juretić 2017. godine uručena nagrada Općine Jelenje za životno djelo. Također, priznanje njezinom djelovanju iskazali su i vijećnici Primorsko-goranske županije, dodijelivši joj 2019. godine nagradu za životno djelo.


Ambasadori Grobnišćine


U povodu jubilarne pedesete godišnjice, pitali smo načelnika Općine Jelenje Roberta Marčelju za izjavu o značenju KUD-a »Zvir« Jelenje za promoviranje tradicija i običaja ovog kraja.


Robert Marčelja / Snimila Ana Križanec


– Izuzetno cijenim i poštujem tradiciju našeg zavičaja. Bio sam aktivan član »Zvira«, što mi je izuzetno drago i to razdoblje spada u moje draže godine života krajem 80-tih i početkom 90-tih godina prošlog stoljeća. Iz tog perioda nosim samo lijepe uspomene, a siguran sam da period proveden u KUD-u »Zvir« ostaje u lijepom sjećanju svim članovima koji su kroz godine prošli ovom renomiranom udrugom. Neovisno o životnom periodu, uvijek se ugodno osjećam prisustvujući njihovim manifestacijama koje su postale neizostavan dio kulturnog programa na našem području kroz godine.


Uz čakavski govor, folklor i običaje, KUD »Zvir« Jelenje potiče i dječje stvaralaštvo, čime se postiže očuvanje grobničkog identiteta u cjelini. Osim toga, Zvirovci čuvaju hrvatsku baštinu te izvode folklorne običaje iz drugih krajeva Lijepe Naše. Upravo je ta privrženost tradiciji i kulturnom nasljeđu jedna od glavnih vrijednosti koje su nas ujedinile u ovoj svečanoj prigodi i okrugloj obljetnici – obilježavanja 50 godina djelovanja.


Smatram da je ova obljetnica prilika da se prisjetimo vrijednosti koje je KUD »Zvir« promicao kroz proteklih pola stoljeća. Kroz svoje nastupe, ova udruga je promovirala grobnički identitet na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Uz druženje, razmjenu iskustva i putovanja, KUD »Zvir« je svojim djelovanjem obogatio kulturnu baštinu našega kraja, sačuvao tradicionalne nošnje, napjeve i pjesme jelenjskog kraja.


Osim toga, želim istaknuti i važnost ostavštine. Naime, knjiga »Grobnički luštrini« autorice Alenke Juretić, kao i audiokasete i CD-i »Grobničkih tića« te ostali audio-vizualni zapisi svjedoče o bogatoj kulturnoj baštini našeg kraja koju je ova udruga uspješno očuvala i prezentirala. Sve su to trajni materijali koji će ostati u nasljeđe generacijama koje dolaze i služe za proučavanje i podučavanje.
Kao što izvor Rječine opskrbljuje Rijeku i širi prsten pitkom vodom, tako i folklorno društvo »Zvir« opskrbljuje naš zavičaj umjetničkim blagom. Poput tekuće vode koja nikada ne presušuje, glas »Zvira« se čuje čitavom Hrvatskom i šire, pružajući nam trajnu baštinu tradicije grobničkog kraja.


Veselim se svakom uspjehu koji pridonosi kulturnoj raznolikosti našeg zavičaja, rekao je Robert Marčelja, načelnik Općine Jelenje.