Gradsko vijeće Rijeke u Zajcu

Filipović na svečanoj sjednici: Središnja vlast olako preko leđa gradova prelama poreznu reformu

Damir Cupać

Snimio Mateo LEVAK

Snimio Mateo LEVAK

To je novac Riječanki i Riječana kojima zajednički razvijamo naš grad i pomažemo onima koji trebaju pomoć drugih, poručio je



RIJEKA – Ovo je godina u kojoj obilježavamo 30 godina od kada je Rijeka, novim teritorijalnim ustrojem, postala samostalna jedinica lokalne samouprave – Grad Rijeka. Mnogo se toga u Rijeci u ovih 30 godina promijenilo i sigurno je nemoguće istaknuti sve, ali, ipak, podsjetit ću na one najvažnije promjene.


Omogućili smo da se na Trsatu izgradi Sveučilišni kampus, a uskoro i nova Bolnica za ženu i dijete. Na Kantridi, tu su novi gradski bazeni i Atletska dvorana. Centar Zamet s novom dvoranom postao je novo središte zapadnog dijela grada. Riječka luka dobila je dva nova kontejnerska terminala – na Brajdici i Zagrebačkoj obali, a do kraja godine trebala bi krenuti i gradnja nove ACI marine u Porto Barošu koja će, sasvim sigurno, uz domaća i strana ulaganja promijeniti Rijeku i učiniti je vrhunskom nautičkom destinacijom, poručio je riječki gradonačelnik Marko Filipović na svečanoj sjednici Gradskog vijeća, održanoj sinoć u povodu skorašnjeg Dana grada i blagdana sv. Vida, u HNK-u Ivana pl. Zajca, na kojoj su dodijeljene nagrade gradskim laureatima.


Važnost željeznice


On se osvrnuo na riječko gospodarstvo naglasivši da se ono razvija na novim temeljima od suvremenih proizvodnih objekata JGL-a u Svilnom do Hiltona na Costabelli i najave velikih ulaganja u Jadran hotele, ali i uz očuvanje tradicije brodogradnje u »3. maju« i mnogo malih i srednjih tvrtki koje, na inovativnosti i novim tehnologijama, grabe pozicije na globalnom tržištu.




– Posebno želim istaknuti turizam koji je prije trideset godina u Rijeci bio gotovo nezamisliv, a danas svaki mjesec obaramo rekorde. Naši turistički aduti prepuni su turista što vjerujem svi vidite, ako ovih dana samo kratko prošećete Korzom. Konačno, završena je u ovih trideset godina i riječka zaobilaznica s cestom D 404. Uskoro će biti otvorena i toliko potrebna, ali vrlo zahtjevna cesta D 403, a u planu je i spojna cesta kroz lučko područje do Žabice. Nadamo se da će ova godina, u kojoj obilježavamo 150 godina otvaranja pruga Pivka – Rijeka i Karlovac – Rijeka, biti zaista poticaj odgovornima da shvate da riječka luka može još puno, puno više uz kvalitetnu željeznicu – koju ćemo onda zaista moći koristiti i kao javni gradski prijevoz, kazao je Filipović.


Podsjetio je da je u Art kvartu obnovljena Šećerana u kojoj djeluje novi Muzej grada, otvoreni su Muzej moderne i suvremene umjetnosti i Dječja kuća, a uskoro će vrata otvoriti i nova Gradska knjižnica.


Snimio Mateo LEVAK


– Zatim će i Art kino dobiti svoj prostor u Teatrinu, a Muzej grada otvoriti novi postav na obnovljenom Galebu, čime će riječka kultura zaista dobiti sve uvjete da na tragu Europske prijestolnice kulture i dalje bude progresivna i provokativna, naveo je Filipović.


Riječki gradonačelnik podsjetio je da je u 30-ak godina izgrađeno gotovo 700 novih POS-ovih stanova, a velika ulaganja napravljena su u komunalnoj infrastrukturi – vodovodu, plinovodu, kanalizaciji.


– Naravno, u ova tri desetljeća prošli smo i kroz Domovinski rat u kojem su poginuli ili stradali mnogi naši sugrađani – hrvatski branitelji, a skrbili smo i za velik broj prognanika. Ponosno smo sačuvali tekovine antifašizma, jak socijalni program, gradili i obnavljali vrtiće i škole. Pokrenuli smo i Hrvatskom proširili Građanski odgoj. Bili smo europska prijestolnica kulture i Europski grad sporta, najbolji grad u povlačenju europskih novaca, više puta i najtransparentniji hrvatski grad, dobili mnoge nagrade za smart city uspjehe… Sve je to naša Rijeka, nabrojao je riječki gradonačelnik.


Uzinić: Sustav koji ne mrzi, nego ljubi može i mora funkcionirati

 


Riječki nadbiskup Mate Uzinić čestitao je svim građanima Rijeke blagdan nebeskog zaštitinika grada, Svetog Vida.
– Sjetio sam se jednog grafita koji sam vidio na Molo longu. Zbunio me i još me zbinjuje. Glasi ovako: Svaka razumna osoba uvidjela bi poražavajući učinak tog kršćanskog sustava koji poučava ljude da mrze jedni druge. Bio sam zbunjen, nisam poznavao kršćanstvo koje propovijeda mržnju. Onda sam, gledajući fotografiju jer sam fotografirao taj grafit, primijetio da je jedna riječ izbačena – Svaka razumna osoba uvidjela bi poražavajuću učinak tog kršćanskog sustava koji poučava ljude da ne mrze jedni druge. Ni tada mi ova rečenica nije baš sjela. Dvije godine boravim ovdje s vama i razumio sam zašto je netko imao potrebu izbaciti ono NE. Ali ne mogu prihvatiti tezu da kršćanski sustav koji poučava ljude da ne mrze jedni druge ne može funkcionirati. To bi bio poraz ne samo za kršćanstvo, to bi bio poraz za čovječanstvo općenito. Nažalost, čovječanstvo često pokazuje jednu drugačiju logiku, ponovno smo u jednom ratu za koji ne znamo kako će završiti i tko će u njega sve biti uključen. Nismo naučili da mržnja i rat nisu rješenje, poručio je Uzinić.


Riječki je nadbiskup zahvalio Gradu Rijeci zbog toga što je pomogao zajednički projekt u koji su se uključili brojni volonteri.
– Pokazali smo da je moguće drugačije. Umjesto da se pridružimo mržnji koja je jedno vrijeme zahvaćala mnoge, a mnogi se još uvijek nisu uspjeli oduprijeti tom izazovu, smatrajući da su nam drugi i drugačiji neprijatelji. Mi smo se zajednički pobrinuli oko onih koji su prolazili kroz naš grad, pobrinuli smo se za migrante i pokazali da je moguće drugačije, kazao je Uzinić, zaključivši da sustav koji kaže da se ne mrzi nego ljubi može i treba funkcionirati.

Marina Porto Baroš


On se posebno osvrnuo na zadnje dvije godine od kada je preuzeo vlast.


– Dok smo se još navikavali na život bez epidemijskih mjera, doslovno nas je pokosila inflacija i energetska kriza uzrokovana agresijom i ratom u Ukrajini. Naš prvi zadatak bio je svakako pomoć građanima. Zato smo bitno podignuli cenzuse našeg socijalnoga programa kako bismo osigurali da, uz Vladine mjere, zaštitimo najugroženije građane. Međutim, uz socijalnu osjetljivost, nastavili smo realizaciju važnih projekata u gospodarstvu i infrastrukturi Rijeke. Rijeka je danas, bez dvojbe, najveće hrvatsko gradilište. Drugu godinu mandata započeli smo pokretanjem projekta Autobusnog kolodvora na Žabici, uz austrijske partnere. Vjerujem da ćemo, unatoč sumnjičavosti i oprezu, na koncu svi biti zadovoljni suvremenim terminalom i novim, toliko nedostajućim parking mjestima u središtu grada. Prije samo nekoliko dana, dodjelom koncesije, započela je realizacija projekta ACI marine Rijeka koja će, uz domaći kapital i ulaganje ugledne Lürssen grupacije, sasvim sigurno dati dodatni veliki zamah gospodarskom razvoju Rijeke, ali i promijeniti izgled središta grada, kazao je Filipović.


Snimio Mateo LEVAK


On je izrazio zadovoljstvo ulaganjem u prometnu infrastrukturu, ali je naglasio da javni gradski prijevoz ne smije biti zaboravljen koji je, zbog niza okolnosti, opterećen mnogim problemima.


– U ovom trenutku, naša najveća ulaganja i napori usmjereni su na vrtiće i škole. Samo u protekle dvije godine otvoreno je 12 novih vrtićkih skupina, a posebnu pozornost posvećujemo jasličkim kapacitetima, svjesni da je to trenutačno najveći problem. I zato posebno želim naglasiti da se zaista traži svaki raspoloživi prostor kako bismo osigurali potrebne kapacitete za najmlađe Riječane, naglasio je riječki gradonačelnik.


Ono čime riječki gradonačelnik nije zadovoljan, to je porezna reforma.


– Pred samo koji tjedan, zatekla nas je najava porezne reforme. Pa kad već središnja vlast tako jednostavno reformu prelama preko leđa gradova, onda možda na umu treba imati sve ove projekte koji se realiziraju proračunskim novcem naših građana. To je, naglasit ću još jednom, novac Riječanki i Riječana kojima zajednički razvijamo naš grad i pomažemo onima koji trebaju pomoć drugih, zaključio je gradonačelnik Filipović.


Snimio Mateo Levak


Zahvale prethodnicima


Predsjednica Gradskog vijeća Ana Trošelj poručila je da ono kakva je Rijeka danas možemo zahvaliti prije svega našim sugrađanima, ali svakako i svim bivšim gradonačelnicima, članicama i članovima Gradskog vijeća u svim sazivima, i naravno bivšim predsjednicima Gradskog vijeća.


– Moram pohvaliti aktivnost članica i članova Gradskoga vijeća koji su se zalagali, tražili pojašnjenja i odgovore, ali i predlagali rješenja, od problema u dvorištima građana pa sve do najvećih infrastrukturnih projekata u našem gradu. Ipak, kad sam se zapitala što je najviše obilježilo proteklu godinu mandata u Gradskom vijeću, odgovor je za mene osobno bio samo jedan. Riječ je o odlasku dugogodišnje tajnice Gradskog vijeća, Mirne Pavlović-Vodinelić, koja je prošle jeseni odlučila svoju profesionalnu sreću potražiti u Opatiji na jednoj novoj odgovornoj funkciji. Imam potrebu još jednom joj se u ime svih vijećnika i svoje osobno ime zahvaliti na podršci i stručnoj pomoći koju nam je svima pružala u pripremi sjednica, ali i na samim sjednicama. Hvala, Mirna, i sretno, izjavila je Trošelj.


Snimio Mateo LEVAK


Ona je izdvojila neke od odluka gradskog parlamenta kao što su dokapitalizacija Energa, Kanal Ri, prihvaćena je odluka o dugo očekivanom početku projekta izgradnje autobusnog kolodvora.


– Zbog povećanja svih troškova života, izglasali smo novu, tome prilagođenu odluku o socijalnoj skrbi, kako bismo našim najranjivijim sugrađanima pružili dostojne uvjete života. Moram spomenuti i odluku o pravu na novčanu pomoć samozaposlenim roditeljima koji obavljaju gospodarsku djelatnost obrta, kao i Program za mlade Grada Rijeke za razdoblje 2023. – 2030. godine. Zalagali smo se za povećanje materijalnih prava vatrogasaca i zaposlenika dječjih vrtića, s ciljem stvaranja kvalitetnijih uvjeta za sve one, koji su našem društvu iznimno potrebni. Možemo biti zadovoljni postignutim, iako je pred nama još jako puno posla, dogovaranja i usuglašavanja. Na istom smo zadatku – stvaranja bolje i razvijenije Rijeke, za sve naše sugrađane, zaključila je Trošelj.


Snimio Mateo LEVAK