Skoro financiranje

Europskih 1,05 milijuna kuna Centru za istraživanje lijekova

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Projekt »Centar za predklinički razvoj i istraživanje lijekova« obuhvaća izradu projektno-tehničke dokumentacije i studije izvedivosti nužne za opremanje i prilagodbu prostora u kojem će Centar djelovati



Sveučilište u Rijeci nalazi se pred dobivanjem više od milijun kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj za projekt »Centar za predklinički razvoj i istraživanje lijekova« (CEPRIL) Odjela za biotehnologiju.


Projekt u vrijednosti 1.052.941 kune prošao je gotovo sve razine vrednovanja te se čeka donošenje odluke o financiranju, a riječ je o projektu koji obuhvaća izradu projektno-tehničke dokumentacije i studije izvedivosti, nužne za opremanje i prilagodbu prostora u kojem će Centar djelovati u budućnosti.


Izrada dokumentacije


Izrada ove dokumentacije preduvjet je za buduće aktivnosti opremanja laboratorija CEPRIL-a, uređenja prostora za BSL 2 vivarij, opremanja multifunkcionalne učionice te prilagodbe prostora za prihvat opreme.




Po realizaciji svih ovih aktivnosti CEPRIL će povećati znanstveno-istraživačke kapacitete Sveučilišta u Rijeci, omogućiti izvrsnost u istraživačkom radu, ojačati međunarodnu konkurentnost Sveučilišta te suradnju s akademskim i industrijskim partnerima.


S dobivenih milijun kuna izradit će se dokumentacija za buduće opremanje i prilagodbu prostora koji će se financirati iz nekog od sljedećih poziva na dostavu projektnih prijedloga.


Nakon uspostavljanja infrastrukture predviđene u okviru CEPRIL-a, odnosno uređenja eksperimentalnog vivarija i adekvatnog opremanja laboratorijskih prostora, planira se širenje i podizanje na vrhunsku razinu započetih znanstvenih istraživanja, kao što je sinteza medicinski iskoristivih fotosenzibilnih i drugih spojeva, istraživanje molekularnih osnova neuroregeneracije, neurodegenerativnih, virusnih, hematoloških i imunoloških bolesti te tumora, kao i inicijacija novih pravaca istraživanja poput molekularne osnove mentalnih bolesti, uporaba nanomaterijala u neuroregeneraciji, stanična terapija te istraživanje mikroorganizama rezistentnih na antibiotike, a sve kako bi se kompletiralo interdisciplinarno istraživanje usmjereno na dizajn, probir i razvoj inovativnih terapijskih pristupa.


Uspješnost probira terapijskih meta, dizajna, sinteze i validacije novih lijekova osigurat će se jasno definiranim tijekom istraživačko-inovacijskog procesa, koji će se provoditi na tri osnovne razine i to molekularni mehanizmi bolesti i terapijske mete, dizajn i sinteza novih lijekova te validacija učinkovitosti novodizajniranih terapijskih pristupa.


STEM bajka


Istovremeno, Sveučilište u Rijeci je partner na projektu »STEM bajka«, koji će se financirati kroz Europski socijalni fond s gotovo 2,5 milijuna kuna. Prijavitelj projekta je Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin, dok je riječko Sveučilište projektni partner, a operativno će se aktivnosti na projektu na Sveučilištu provoditi putem Centra za mikro i nanoznanosti i tehnologije – NANORI.


Ostali partneri na projektu su Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zajednica tehničke kulture Grada Gospića, Gačanka Otočac, Udruga za razvoj zajednice, kreativno i umjetničko izražavanje i ekologiju »Sunce«, Grad Ogulin, Pučko otvoreno učilište Ogulin te Zavičajni muzej Ogulin.


Cilj projekta je prezentirati krajnjim korisnicima područje STEM-a te potaknuti njihov interes za daljnje obrazovanje u području STEM-a kao i odabir životnog poziva vezanog za to područje.


Provedbom radionica i organizacijom različitih događaja povećat će se broj aktivnosti popularizacije STEM-a u općoj populaciji, s naglaskom na djecu, te će se tako unaprijediti suradnja organizacija civilnog društva, sveučilišta, ustanova i jedinica lokalne samouprave.


Djelatnici angažirani u radu Centra za mikro i nanoznanosti i tehnologije Sveučilišta u Rijeci bit će mentori članovima partnerskih organizacija civilnoga društva s ciljem boljeg upravljanja i prezentiranja sadržaja djeci i mladima te općoj populaciji.


Osim toga, Centar za mikro i nanoznanosti i tehnologije bit će i domaćin studijskih posjeta partnera na projektu te drugih članova organizacija civilnoga društva, a projekt će se provoditi do kolovoza iduće godine.


Interpretacija brenda »Grad Ogulin zavičaj bajke«


Budući da na području Ogulina, Gospića i Otočca u osnovnim školama ne postoji izvannastavna aktivnost iz područja STEM-a, najaktivnija STEM udruga iz Ogulina je, u suradnji s partnerima, osmislila i pripremila projekt »STEM bajka«, koji, interpretacijom brenda »Grad Ogulin zavičaj bajke«, razvija inovativne i interaktivne aktivnosti na polju popularizacije STEM-a. Projekt »STEM bajka« prvenstveno je namijenjen jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva za popularizaciju STEM-a.