"EkonInfoChecker"

Ekonomski fakultet u Rijeci se uključio u fact checking, projekt vodi Vesna Buterin

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Vesna Buterin poručuje da je cilj projekta podizanje svijesti o opasnostima dezinformacija u gospodarskom okruženju



“EkonlnfoChecker – Uspostava novog, neovisnog provjeravatelja informacija na Ekonomskom fakultetu u Rijeci” novi je europski projekt koji je započeo na riječkom Ekonomskom fakultetu, za koji su dobivena bespovratna sredstva u iznosu od 194.601 eura.


Projekt će se, pod voditeljstvom prodekanice za suradnju s gospodarstvom i poslovanje, izv. prof. dr. Vesne Buterin, provodit u trajanju od 23 mjeseca, a voditeljica projekta ističe da je cilj podizanje svijesti o opasnostima dezinformacija u gospodarskom okruženju kroz poticanje suradnje između medija, akademske zajednice i dionika iz gospodarskog sektora u svrhu kreiranja okruženja u kojem se istinitost informacija cijeni i promiče.


– Ovim projektom želimo skrenuti pažnju na izazov s kojim se suočava sektor gospodarstva, a to je sveprisutnost dezinformacija.




Dezinformacije u gospodarstvu nisu samo pitanje lažnih informacija već predstavljaju ozbiljnu prijetnju donošenju poslovnih odluka i percepciji javnosti o ekonomskim kretanjima.


Obziorm da živimo i obavljamo naše poslovne djelatnosti u doba kada se informacije brzo šire putem različitih medija postajemo ranjivi na manipulacije koje mogu imati ozbiljne posljedice.


Krivo interpretirane ili namjerno plasirane dezinformacije vrlo lako mogu narušiti povjerenje u gospodarski sustav te negativno utjecati na transparentnost poslovanja, objašnjava izv. prof. dr. Buterin.


Provedbom projekta planirana je uspostava novog, neovisnog provjeravatelja informacija (fact checkera) na Ekonomskom fakultetu koji će doprinijeti jačanju otpornosti društva na dezinformacije smanjenjem količine dezinformacija, misinformacija i lažnih vijesti u javnom prostoru, jačanjem informacijske pouzdanosti i sigurnosti kod konzumiranja medijskih sadržaja i korištenja društvenih mreža i jačanjem medijske pismenosti za tematsku/sektorsku provjeru informacija – vijesti iz gospodarstva.


Dodajući da smanjenje dezinformacija u gospodarstvu zahtijeva multidisciplinarni pristup, jačanje medijske pismenosti, poticanje transparentnosti u poslovanju i poticanje kritičkog razmišljanja izvi. prof. dr. Buterin kaže da je relevantnost projekta EkonInfoChecker time veća jer je provjeravanje informacija iz sektora gospodarstva izuzetno važno za široku ciljanu skupinu, koju u užem smislu čine zaposlenici i studenti fakulteta, a u širem smislu je čine gospodarski subjekti, investitori, regulatorna tijela, zaposlenici, mediji, potrošači i društvo u cjelini.


– Provedbom projekta povećat će se vidljivost naše institucije kao predvodnika suradnje s gospodarskim sektorom te će se otvoriti prilike i za realizacije nekih novih suradnji u cilju sinergijskih učinaka na gospodarski i društveni razvoj, najavljuje voditeljica.


Do kraja 2025. godine provest će se brojne projektne aktivnosti, poput uspostave novog neovisnog provjeravatelja točnosti informacija na Ekonomskom fakultetu u Rijeci, edukacijskih i istraživačkih aktivnosti te stvaranja medijskih sadržaja koji doprinose borbi protiv dezinformacija i osvještavanju javnosti o problemu dezinformacija, a u okviru projekta studenti će kroz stručnu praksu stjecati znanja iz područja gospodarstva i provjere informacija, što će im pružiti praktična iskustva i korisne reference za buduća zaposlenja.