Forum u Rijeci

“Demografija i odljev mozgova postaju strukturna slabost cijele regije”: Rektori upozoravaju na ogroman problem

Ingrid Šestan Kučić

Foto: Angela Maksimović

Foto: Angela Maksimović

Sveučilište u Rijeci domaćin Rektorskog foruma JI Europe i zapadnog Balkana



RIJEKA – Sveučilište u Rijeci domaćin je dvodnevnog 7. Rektorskog foruma jugoistočne Europe i zapadnog Balkana, na kojem sudjeluje 73 predstavnika 29 sveučilišta, među kojima je i 18 rektora iz regije.


Inovacijski jaz


U okviru Foruma je potpisana i deklaracija u kojoj sudionici Foruma upozoravaju da je inovacijski jaz između zemalja EU13 i EU14 ponovo vidljiv u najnovijoj Europskoj ljestvici uspjeha u inoviranju iz 2023. godine, a znatno je širi u odnosu na zemlje zapadnog Balkana.


Ističu da regija ima slabije rezultate u većini pokazatelja, kao što su ljudski resursi, digitalizacija, intelektualna imovina, ulaganje i veze, utjecaj na zapošljavanje, a takve okolnosti značajno utječu na globalnu konkurentnost Europe.


Foto galerija: Rektorski forum u Rijeci Foto: Angela Maksimović




– Financiranje visokog obrazovanja i istraživanja, posebno na zapadnom Balkanu, i dalje je daleko od potrebnog unatoč iskazanoj predanosti u postizanju europske razine financiranja. Suradnja među sveučilištima u regiji manje je razvijena nego s drugim europskim partnerima.


Slijedom toga, sveučilišta u regiji ne mogu postići potrebnu kapacitiranost za kreiranje, prijavu i vođenje složenih i zahtjevnih projekata, a što posljedično slabi njihov doprinos razvoju društava kojima pripadaju.


Najtalentiraniji mladi stručnjaci imaju ograničen potencijal za razvoj karijere unutar sustava visokog obrazovanja i znanosti, stoga prilike traže izvan granica regije.


Regija bilježi demografske izazove i odljev mozgova, koji prerastaju u strukturnu slabost zemalja u regiji, stoji u deklaraciji.


Berlinski proces


Ta će deklaracija, najavila je rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježana Prijić-Samaržija biti predstavljena sjednici Berlinskog procesa u Tirani, koja će biti posvećena upravo području visokog obrazovanja.


– Deklaracija je prirodan kraj naših diskusija, a cilj je artikulirati stavove sveučilišta Jugoistočne Europe i zapadnog Balkana prema Europskoj komisiji i Europi.


Snježana Prijić Samaržija / Foto: A. MAKSIMOVIĆ


Rektorski forum se želi promovirati kao glas sveučilišta regije i profilirati se kao partner u razgovorima s Europom, jer činjenica je da postoji inflacijski jaz između sjeverne i zapadne Europe s jedne strane, a s druge strane jugoistočne Europe.


Treba se ekipirati suradnjom ljudskih potencijala i probati nadoknaditi postojeći jaz te bolje integrirati sveučilišta na ovom području, kazala je rektorica.


Rektorski forum posvećen je unapređenju suradnje među sveučilištima i jačanju glasa akademskih institucija u ovom dijelu Europe, a riječ je o jednoj od inicijativa proizašlih iz Berlinskog procesa, ideje za bolju integraciju jugoistočne Europe.


Forum je usmjeren na promicanje europskih politika u znanosti i visokom obrazovanju, razmjenu dobrih praksi i jačanje suradnje na zajedničkim projektima, a zagovara ciljanu potporu centrima izvrsnosti za razvoj tehnologije, istraživanje i inovacije u regiji, izgradnju kapaciteta osoblja za upravljanje znanošću, uvođenje europske studentske kartice i mobilnost studenata, istraživača i osoblja unutar naše mreže i između različitih gospodarskih sektora svih zemalja članica.


Zaostali problemi


Koordinator Berlinskog procesa za visoko obrazovanje, znanost, istraživanje i tehnološki razvoj, Lucian Brujan iz njemačke Nacionalne akademije znanosti Leopoldine, istaknuo je da je da Berlinski proces od početka 2014. godine politički proces, ali unutar njega postoji podsektor kojemu je namjera ostvariti jaču suradnju sveučilišta, nacionalnih akademija i istraživačkih institucija u regiji.


Lucian Brujan / Foto: A. MAKSIMOVIĆ


– Nastoji se doseći europske standarde kroz integracije u program Horizon Europe. Vidljiv je napredak i proces ide u dobrom smjeru, a konačne ocjene moći ćemo dati za dvije, tri ili deset godina. Treba puno strpljenja.


Još uvijek imamo puno problema na zapadnom Balkanu. To su problemi koji su ostali iz prošlih godina, kao što su financiranje i mobilnost.


Sva sveučilišta s ovog prostora mogu sudjelovati na Forumu, ali neka to ne žele, zbog političkih ili povijesnih razloga.


Onima koji žele surađivati, a nisu u državama EU, želimo omogućiti da se osjećaju i djeluju kao da su već sad u EU. Konačni politički cilj je da države zapadnog Balkana uđu u EU, istaknuo je.


Gregor Majdič / Foto: A. MAKSIMOVIĆ


Dodajući da je Forum izuzetno važan za povezivanje sveučilišta, za razvoj regije i međusobnu pomoć rektor Sveučilišta u Ljubljani Gregor Majdič napomenuo je da se želi ostvariti konkretna suradnja u vidu razmjene studenata, stručnjaka i zajedničkog korištenja opreme u europskim projektima, a rektor crnogorskog sveučilišta Vladimir Božović istaknuo je važnost članstva u Forumu.


Vladimir Božović / Foto: A. MAKSIMOVIĆ


– Članstvo u Forumu nam je važno kako bismo mogli surađivati sa sveučilištima u regiji, posebno onima koji imaju višegodišnje iskustvo u prijavama na značajne europske fondove.


Nadamo se da ćemo u sljedećem razdoblju institucionalizirati suradnju, kako bi se pomoglo sveučilištima izvan EU, zaključio je Božović.