Poslovanje

COVID-19 smanjio vlastite prihode županijskih zdravstvenih ustanova za 20%

Barbara Čalušić

Najveći dio manjka zdravstvenih ustanova odnosi se na Dom zdravlja i Zavod za hitnu medicinu / Foto S. DRECHSLER

Najveći dio manjka zdravstvenih ustanova odnosi se na Dom zdravlja i Zavod za hitnu medicinu / Foto S. DRECHSLER

Ukupni prihodi i primici zdravstvenih ustanova iznosili su lani 601 milijun kuna, a od toga vlastiti prihodi samo 74 milijuna, što je posljedica smanjenja pruženih usluga zbog epidemije korone



 


RIJEKA – Ukupni prihodi i primici zdravstvenih ustanova čiji je osnivač Primorsko-goranska županija u 2022. godini iznose gotovo 601 milijun kuna, ili 40 posto konsolidiranog proračuna.


– Od tog iznosa, vlastiti prihodi ostvareni su u iznosu od skoro 74 milijuna kuna. Radi se o uslugama koje ustanove pružaju na slobodnom tržištu, a to je manje za 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, radi smanjenog broja pruženih usluga mikrobiološke dijagnostike vezane uz epidemiju COVID-19. Iz proračuna Primorsko-goranske županije ustanovama je usmjereno 60 milijuna kuna, od čega 19 milijuna kuna za pokriće manjka, i to Domu zdravlja PGŽ-a 7 milijuna kuna, Zavodu za hitnu medicinu PGŽ-a 10 milijuna kuna i Lječilištu Veli Lošinj iznos od 1,8 milijuna kuna, rekao je na redovnom susretu s novinarima zamjenik župana Vojko Braut.


Više zaposlenih




Komentirao je kako se najveći dio manjka Doma zdravlja PGŽ-a odnosi na financiranje dostupnosti primarne zdravstvene zaštite, ali i nadstandarda, održavanjem rada ordinacija preuzetih od privatnih koncesionara te onih s manjkom broja osiguranika. Preostali iznos proračunskih sredstava od 16 milijuna kuna raspoređen je zdravstvenim ustanovama za provedbu prioritetnih zdravstvenih programa od društvenog značaja, usluge tekućeg i investicijskog održavanja te nabavku medicinske opreme i ostale opreme.


Prihodi od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na temelju ugovornih obveza ostvareni su u iznosu nešto manjem od 400 milijuna kuna, dok ostale prihode čine pomoći temeljem prijenosa sredstava za provođenje EU projekata, sufinanciranje pripravništva u javnim službama i slično u iznosu od 28 milijuna kuna. Značajan izvor prihoda zdravstvenim ustanovama čine i decentralizirana sredstva, ostvarena u iznosu od 24 milijuna kuna.


Za turističku infrastrukturu Gorskog kotara 160.900 eura

 


Turistička infrastruktura Gorskog kotara financirat će se sa 160.900 eura raspodijeljenih između šest jedinica lokalne samouprave. Općini Mrkopalj sufinancirat će se nastavak gradnje Goranske kuće, Općini Brod Moravice uređenje kupališta, a Gradu Vrbovskom obnova turističke infrastrukture uz rijeku Kupu, Općini Skrad uređenje prostora uz planinarski dom Zeleni vir, Općini Fužine uređenje Parka Gorica te Općini Lokve uređenje šetnice oko Lokvarskog jezera.


– Projekt razvoja javne turističke infrastrukture na tragu je novog strateškog plana razvoja turizma u Primorsko-goranskoj županiji koji će se uskoro naći i pred Županijskom skupštinom, a u kojem se definira potreba za ulaganjem u razvoj novih sadržaja, posebice na turistički nerazvijenim područjima, kazao je Mladen Brajan, pročelnik Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj.

– Što se tiče broja zaposlenih, on je rastao za 43 zaposlena, na kraju izvještajnog razdoblja 2022. godine u zdravstvenim ustanovama je bilo ukupno 2.206 zaposlenih djelatnika, dok je u 2021. godini njihov broj iznosio 2.163. Najveće apsolutno povećanje broja zaposlenih bilježi Dom zdravlja PGŽ-a, ukupno 17 djelatnika radi preuzimanja ordinacija koncesionara. U strukturi zaposlenih, u odnosu na vrstu kadra, 73 posto čini zdravstveni kadar i 27 posto nezdravstveni kadar, istaknuo je Braut.


Lučke uprave


Pročelnik Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Zlatan Marunić podsjetio je na javni poziv za prijavu projekata za raspodjelu sredstava poticanja rada županijskih lučkih uprava. Radi se o sredstvima koje je PGŽ uprihodio od pomorskog dobra, a na raspolaganju u ovoj prvoj raspodjeli je 1,2 milijuna eura.


– Sredstva su u većem dijelu od županijskih koncesija, državna sredstva, kao i ono što svi mi koji imamo barke uplaćujemo za korištenje pomorskog dobra. Ovo je prva raspodjela županijskim lučkim upravama i očekujemo njihove prijave. No, svakog dana se vidi da naše lučke uprave rade odličan posao, naglasio je Marunić.


PGŽ trenutno ima prijavljeno pet prekograničnih projekata vrijednih 1,5 milijuna eura, a u fazi priprema projekt energetske obnove Guvernerove palače, kao i pet objekata Doma zdravlja u Crikvenici, Delnicama, Ravnoj Gori, Krku i Loparu u vrijednosti od oko pet milijuna eura. U tijeku je i dopuna županijskog plana razvoja koju će obaviti radna skupina Otočno partnerstvo te koordiniranje kriterija kojim se otvara mogućnost sufinanciranja otočnih projekata iz fonda vrijednog 150 milijuna eura. Otočno partnerstvo na sljedećoj će sjednici definirati lista županijskih projekata s kojima će se ići prema resornom ministarstvu.