Prvi put na brodu

Capak predvodio riječke epidemiologe: Cijepljeno 120 članova posade “Scenic Eclipsea”

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Pred nama je turistička sezona i imat ćemo pojačan turistički i pomorski promet te će vjerojatno biti potrebe za cijepljenjem na većim plovilima i brodovima, pa i kruzerima, kazao je Vladimir Mićović



Riječki i zagrebački epidemiolozi, predvođeni ravnateljem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Krunoslavom Capakom i ravnateljem Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije dr. Vladimirom Mićovićem, u Rijeci su cijepili pomorce i ostalu posadu polarnog kruzera Scenic Eclipse.


Cijepljeno je 120 članova posade, zajedno sa zapovjednikom broda Jaanusom Hannesom, koji je ujedno prvi primio cjepivo. Uz Capaka i Mićovića, cjepljenje su obavljali i epidemiolozi dr. Andrea Šuran i dr. Marija Bubaš.


– Ovo je prvi put da cijepimo pomorce na samom brodu i zbog toga su s nama i kolege iz Zagreba.





Naime, pred nama je turistička sezona i imat ćemo pojačan turistički i pomorski promet te će vjerojatno biti potrebe za cijepljenjem na većim plovilima i brodovima, pa i kruzerima, zbog čega smo dogovorili ispomoć kolega epidemiologa s kontinentalnog dijela Hrvatske.


Posadu smo cijepili cjepivom Johnson&Johnson, jer je to jednodozno cjepivo. Naime, pomorcima se uglavnom takva cjepiva i daju s obzirom da ne mogu utjecati na termine odlaska i povratka s broda.


Ovaj brod iz Rijeke odlazi 7. srpnja, kada kreće za Saudijsku Arabiju, a do tada ćemo ga još jednom posjetiti i cijepiti manji dio posade koja bude došla na smjenu.


Jako smo zadovoljni kako funkcionira ovakvo cijepljenje, jer su nam uz ugostiteljske djelatnike, hotelijere, iznajmljivače apartmana i druge zaposlene u turizmu prioritetna skupina upravo pomorci, kazao je dr. Mićović.



Manje oboljelih


Naglasio je kako je i inače odaziv pomoraca za cijepljenje dobar, Zavod je u kontaktu s njihovim agencijama i sve teče prema planu.


U Rijeci je održana i konferencija za novinare Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije, na kojoj je načelnik Stožera Mladen Šćulac kazao kako Stožer pozdravlja odluku o popuštanju mjera te vjeruje da će sve bolja epidemiološka situacija dovesti i do njihovog daljnjeg ukidanja.


To je nama u Primorsko-goranskoj županiji zbog nadolazeće turističke sezone izuzetno važno. Broj novozaraženih osoba od koronavirusa i u našoj županiji pada, pa su očito ključne bile strože epidemiološke mjere koje su bile na snazi u proteklim danima, pa i tjednima, rekao je Šćulac.



Da imamo razloga za optimizam potvrdio je i ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Vladimir Mićović, koji je naglasio da su trendovi umirujući, sve je manje novozaraženih, a sve više cijepljenih.


– Sredinom sljedećeg tjedna prijeći ćemo brojku od sto tisuća cijepljenih građana naše županije prvom dozom, odnosno 37 tisuća građana drugom dozom, i do kraja lipnja vjerujem dosegnuti cilj od preko 60 posto cijepljene populacije.


Brojke su danas opet dobre i nadam se da će tako i ostati. Imamo 21 novooboljelu osobu od testiranih 502, što je udio od 4,2 posto. Ozdravilo je 46 osoba pa je broj aktivnih slučajeva pao ispod 500 i iznosi 496, istaknuo je Mićović, te dodao kako ovi podaci govore o niskoj transmisiji virusa među stanovnicima naše županije.


Što se tiče turističkih djelatnika, do sada je procijepljeno njih oko 30 posto, a do kraja lipnja očekuje se znatno viši prosjek procijepljenih, zaključio je Mićović. Inače, u KBC-u Rijeka 36 je pacijenata koji se liječe od bolesti COVID-19, od kojih je pet na respiratoru. Tijekom jučerašnjeg dana jedan je pacijent, nažalost, preminuo.



Podsjetimo, od petka su, odlukom Nacionalnog stožera civilne zaštite na snazi znatno blaže mjere koje vrijede do 15. lipnja. Tako na okupljanjima može biti do 100 osoba, a na svadbi do 120, uz obavezu organizatora da svi uzvanici budu ili cijepljeni, ili imaju negativan test ili dokaz da su preboljeli COVID-19.


Na pogrebima nema ograničenja broja osoba, ali sućut se ne smije izražavati bliskim kontaktom.


Uz stroge epidemiološke mjere, posluživanje gostiju u zatvorenim prostorima, a ne samo na terasama, dozvoljeno je u svim restoranima, kao i slastičarnicama koje imaju minimalne tehničke uvjete za posluživanje hrane ili slastica.


Ukida se ograničenje maksimalno 40 posto popunjenosti u javnom prijevozu, a ostaje obveza korištenja zaštitnih maski. Radno vrijeme casina, automat-klubova i mjesta za klađenje može biti do 23 sata.


Upute liječnicima


Nacionalni stožer civilne zaštite izvijestio je da se nastavlja trend smanjenja broja novozaraženih osoba od koronavirusa.


U posljednja 24 sata zabilježen je 321 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj ukupno 2.726. Među njima su 904 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 95 pacijenata, a preminulo je jedanaest osoba.


Govoreći o epidemiološkoj situaciji, ministar zdravstva Vili Beroš rekao je kako ovaj tjedan imamo 42 posto manje novih slučajeva nego tjedan ranije.


– Epidemiološka situacija je bolja iz tjedna u tjedan i to nije slučajno. Cijepljenje se odvija prema planu, a sa sve većim brojem cijepljenih epidemiološka slika sve je povoljnija. S obzirom na smanjenje broja pacijenata u KB-u Dubrava, dio zdravstvenog osoblja privremeno raspoređenog na rad tamo vraća se u matične ustanove.


Uzimajući u obzir kretanje epidemije, u idućim tjednima očekuje se daljnje smanjivanje kapaciteta za COVID-19 pacijente u KB-u Dubrava, rekao je Beroš.


Što se tiče cijepljenja, ministar je istaknuo kako se ono provodi povećanim intenzitetom na svim cijepnim mjestima. Dosad je utrošeno 1.686.585 doza, a cijepljeno 1.240.309 osoba, odnosno 36,9 posto odraslog stanovništva.


To su ohrabrujući podaci koji nam daju razloga za optimizam u ispunjavanju cilja, a to je cijepiti više od polovine punoljetnih građana do kraja lipnja, istaknuo je Beroš.


S obzirom na nadolazeće godišnje odmore, dodao je, svim liječnicima obiteljske medicine dostavljena je uputa u vezi s organizacijom cijepljenja s ciljem održavanja kontinuiteta procesa neovisno o terminu docjepljivanja.