Ivana Šarić Žic

“Boćanje i boćarsko prigovaranje”: U perivoju PPMHP-a otvorena sjajna izložba o kulturi boćanja

Marko Dobrecović

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Srž i fokus izložbe je podsjetiti na boćanje kao tradicionalnu igru, važan element, ali i mediteranski fenomen druženja



U perivoju Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka otvorena je izložba “Boćanje i boćarsko prigovaranje” autorice Ivane Šarić Žic.


Foto galerija: Izložba "Boćanje i boćarsko prigovaranje" Ivane Šarić Žic Foto: Ana Križanec


Srž i fokus izložbe je podsjetiti na boćanje kao tradicionalnu igru, važan element, ali i mediteranski fenomen druženja i tjelesne aktivnosti te njegovo mijenjanje kroz vrijeme.





Izložba je sufinancirana sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Primorsko-goranske županije i PPHMP.



Osoban i emotivan razlog


Važnost ove izložbe podcrtala je autorica Ivana Šarić Žic.



– Dva su razloga radi kojih sam krenula u realizaciju ove izložbe. Prvi razlog je vrlo osoban, emotivan i intiman za mene. Kao djevojčica sam sa svojim ocem odlazila na naše lokalno boćalište u Zagrebu gdje sam odrasla.



Ta emocija je trajno ostala pohranjena meni, a ona je postala izraženija kada sam ovih dana našla fotografiju svoga tate kako boća.



Drugi razlog je profesionalni, jer se svi mi etnolozi, kulturni antropolozi i muzealci ovom temom apsolutno trebamo baviti.



To je važna tema za našu lokalnu tradiciju, a boćanje je zasigurno jedan oblik nematerijalne kulturne baštine kojoj svi svjedočimo i koju moramo sačuvati u tom svom svakidašnjem obliku, navodi autorica izložbe Ivana Šarić Žic.



San o izložbi po jogovima


Izložba pokazuje i promjenu boćanja kroz vrijeme. Od vremena kada su naši stari vrlo formalno odjeveni nedjeljom nakon crkve uobičavali družiti se uz boće, do vremena nešto neformalnijih boćara.



Kako je ta društvena igra evoluirala mijenjali su se i materijali od kojih je balota sastavljena te jogovi, duša svake boćarske partije.



– Nama je, iz našeg profesionalnog aspekta, bilo izuzetno važno da izložbu postavimo vani, na otvorenom prostoru. Iako je to bilo teže nego kada imate konkretne zidove, boćanje je tema koja se veže uz vanjski prostor te su ju tako htjeli i prikazati.



Moj san bi bio da izložba bude postavljena po lokalnim jogovima. U našem područnom muzeju u Lipi imamo jog, stoga i tamo planiramo postaviti ovu izložbu, a već sada imamo dogovorena neka gostovanja.



Niz aktivnosti i društvenih igara


Tema je opća i svima srcu draga, stoga se nadam da će postojati interes za daljnja gostovanja. Hvala svim pojedincima i organizacijama koji su pripomogli pri organizaciji i realizaciji izložbe, dodaje Šarić Žic.



Ulaz na izložbu je besplatan, a ona u perivoju PPMHP-a ostaje otvorena do kraja listopada.



Važno je naglasiti da su za vrijeme njezina održavanja djelatnici i suradnici muzeja pripremili niz popratnih aktivnosti i društvenih igara prilagođenih starijoj i mlađoj populaciji.