Maritimna baština

Bili smo na konferenciji “Zaplovite s nama Kvarnerom” u Pomorskom i povijesnom muzeju

Bruna Matičić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Stoljetnoj tradiciji gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera ove je godine Ministarstvo kulture dodijelilo status nematerijalnog kulturnog dobra



Bogata maritimna baština, kultura i umijeće brodogradnje i plovidbe tradicijskim barkama vrijednosti su koje obilježavaju povijest našega kraja te su ujedno bila i tema današnje konferencije “Zaplovite s nama Kvarnerom” koja se održala u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.


Naime, stoljetnu tradiciju gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera prepoznalo je i Ministarstvo kulture i medija koje joj je, 20. srpnja ove godine, dodijelilo status nematerijalnog kulturnog dobra.





Upisivanje “Umijeća gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera” u Registar zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske, rezultat je projekata i zajedničke suradnje Primorsko-goranske županije i njezinih partnera koji su na današnjoj konferenciji predstavili naše nematerijalno kulturno dobro, kao i niz djelatnosti koje su obavljene s ciljem zaštite, promocije i turističke valorizacije pomorske, ribarske i brodograditeljske baštine sjevernog Jadrana.


Mladen Brajan, pročelnik Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralnih razvoj osvrnuo se na ciljeve i rezultate dosadašnjih uspješno provedenih projekata Mala barka, Mala barka 2 i Arca Adriatica koji su prethodili prijavi ministarstvu te doveli do proglašena umijeća gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera nematerijalnom kulturnom baštinom.



– U cilju povezivanja naše pomorske baštine i njezine valorizacije i dodatnog razvoja naše turističke ponude prije desetak godina pokrenuli smo projekt Mala barka u okviru kojeg smo pokrenuli obnove tradicijskih barki i stvaranje interpretacijskih centara te očuvanje tradicije.


Nakon njega uslijedili su projekti Mala barka 2 i Arca Adriatica, a aktivnosti koje smo radili dovele su do niza rezultata. Kroz navedene projekte uspjeli smo obnoviti više od 30 tradicijskih barki koje danas sudjeluju u raznim regatama i manifestacijama te napraviti četiri interpretacijska centra, i to u Mošćeničkoj Dragi, Malom Lošinju, Krku, Malinskoj i Malom Lošinju – istaknuo je Brajan.


Kako dodaje, uz partnere u Italiji i Sloveniji, na projektima je sudjelovao niz stručnjaka Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju promorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre, stručnjaka Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Pomorskog fakulteta i Turističke zajednice Kvarnera, ali i brojni vlasnici barki koji su danas, svatko iz svoje perspektive, predstavili naše nematerijalno kulturno dobro u okviru panel rasprave.



Valorizacija pomorske baštine i njezino stavljanje u funkciju turizma bit će u fokusu i u nadolazećem razdoblju, rekao je Brajan naglasivši kako sa županijskim Odjelom za kulturu pripremaju novi projekt za iduće programsko razdoblje.


– Mi smo pomorska županija čije stanovništvo oduvijek živi za more, s morem i od mora. Upravo nam ovo rješenje ministarstva daje vjetar u leđa i obavezu da zajedno sa svim dionicima štitimo i promoviramo našu kulturnu baštinu te znanja i vještine gradnje i umijeća plovidbe širimo i prenosimo na mlađe naraštaje kako bi barke i plovidba i dalje bila dio našega života, ali da navedeno sa zadovoljstvom uvrstimo u našu kulturno-turističku ponudu – istaknula je danas pročelnica županijskog Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić.


Kako je objasnila, rješenje će omogućiti da se vrše razne edukacije i seminari, ali i provode daljnje mjere zaštite naše pomorske baštine.



– Direktorica Turističke zajednice Kvarnera Irena Peršić Živadinov na konferenciji je govorila o turističkoj valorizaciji i promociji naše bogate maritimne baštine.


– Valorizacija naše kulturne tradicijske baštine nešto je na čemu radimo godinama te veseli da je rad i trud na promociji našeg kulturnog dobra prepoznalo i ministarstvo.


Dobiveno obilježje nematerijalne kulturne baštine nama u promociji predstavlja veliki vjetar u leđa, a ujedno kroz projekte je napravljen niz muzeja te imamo turistički proizvod koji možemo pokazivati našim gostima – kazala je Peršić Živadinov dodajući da je našu maritimnu baštinu prepoznala i Europska komisija kulturne mreže koja je projekt “Kvarner Maritime Heritage” proglasila najboljim europskim projektom kulturno-održivog turizma.


– Navedena priznanja motiviraju da nastavimo s radom jer još puno toga iz naše pomorske i brodograđevne baštine možemo obnoviti i staviti u funkciju turizma – zaključila je Irena Peršić Živadinov.