Više nisu riječka firma

Autotrans zbog manjih troškova preselio u Cres

Alenka Juričić Bukarica

Promjenom sjedišta firma će postići znatne uštede i to zbog daljnjeg jačanja svoje pozicije na otocima, kao i kroz ostvarivanje prava povlaštenog trajektnog prijevoza koji imaju isključivo vozila firmi koje imaju sjedište na nekom od otoka, ističu u Upravi kompanije 



RIJEKA  Riječki autoprijevoznik Autotrans, osnovan 1947. godine, odnedavno ima sjedište na novoj adresi. Naime, tvrtka je ovog mjeseca preselila sjedište u Cres, tako da umjesto legendarne Žabice 1, sada formalno sjedište ima na creskoj adresi Šetalište 20. travnja 18.


Promjenu je evidentirao i Trgovački sud, kao i proširenje djelatnosti prema kojoj će se firma moći baviti i uslugama projektiranja informatičkih sustava, obradom podataka, savjetovanjem u svezi računala i slično. 


   Govoreći o razlozima preseljenja sjedišta, Zvonko Krmpotić, predsjednik Uprave Autotransa, kazao je kako će promjenom sjedišta firma postići znatne uštede, i to zbog daljnjeg jačanja svoje pozicije na otocima, kao i kroz ostvarivanje prava povlaštenog trajektnog prijevoza. Jeftiniji trajektni prijevoz, naime, na linijama u javnom pomorskom prijevozu imaju isključivo vozila firmi koje imaju sjedište na nekom od otoka. 


  Novi servisni centar


– Mi već dugi niz godina značajan dio poslovanja baziramo na otočnom putničkom prijevozu, kao i servisnim i turističkim djelatnostima. Tako na Krku, Cresu, Lošinju, Pagu, Rabu, Korčuli i poluotoku Pelješcu, koji ima zakonski status otoka, imamo šest poslovnih jedinica i tri turističke agencije, zapošljavamo 140 djelatnika koji rade upravo na otocima kako bismo našim korisnicima pružili što kvalitetniju uslugu. S tim radnicima i s na otocima stalno stacioniranih 75 vozila, ostvarujemo prosječni godišnji prihod od 72 milijuna kuna, rekao je Krmpotić ukazavši i na ulaganja koja se planiraju na otocima.   

Naime, nakon što su prijašnjih godina izgradili novi servisni centar na Korčuli, kolodovor u Novalji i renovirali onaj u Rabu, sada planiraju graditi servisni centar u Poslovnoj zoni Volnik na Cresu, kao i poslovno-stambeni objekt na lokaciji postojećih garaža. U planu je i kupnja zemljišta na Braču na kojem će se graditi servis, kao i obnova kolodvora u Supetru i Korčuli na čemu u Autotransu rade s lokalnim samoupravama. U Krku bi se u perspektivi također selilo servis, na čijem bi se mjestu trebalo igraditi stambeno-turističku zgradu. Procjenjuje se da će se u narednih pet godina na otoke tako uložiti oko 5 milijuna eura. 


   Kao jedan od najvažnijih razloga promjena, predsjednik Uprave Autotransa, istaknuo je i suočavanje sa sve većom konkurencijom na domaćem tržištu. 



Autotransovu grupaciju čine još i Autoprometno poduzeće (APP) iz Požege, potom Velebit turist iz Gospića te Autoprijevoz Otočac. Autotrans grupa prisutna je i na inozemnom tržištu preko tvrtke Pan Alpen Adria Mannheim, koja je osnovana u Njemačkoj s ciljem pozicioniranja na tržištu EU.



  Međunarodne linije


– Autoprijevozničko tržište u Hrvatskoj je potpuno liberalizirano tako da strane kompanije imaju iste mogućnosti rada kao i mi. Tako je na naše tržište ušao i veliki Deutsche Bahn i u godinu dana srušio cijene do 50 posto. U takvoj situaciji moramo naći načina kako opstati. Tvrtka ima oko 1.000 zaposlenih, od Slavonije do Dubrovnika. I njima se s promjenom sjedišta tvrtke apsolutno ništa ne mijenja. Mi podmirujemo na vrijeme naše troškove, isplaćujemo plaće i plaćamo poreze. Kod nas je prosječna plaća oko 5.000 kuna i cilj nam je zadržati takav nivo plaća, dakle, ne ih smanjivati, već raditi na tome da smanjimo troškove jer se bez toga nećemo moći nositi s konkurencijom, ukazao je Krmpotić, navevši nekoliko primjera većih hrvatskih autoprijevoznika koji su trenutno u stečaju ili iz njega izlaze.  

  Inače, Autotrans ukupno ima oko 450 autobusa i jedina je hrvatska članica međunarodne asocijacije autobusnih prijevoznika Eurolines sa sjedištem u Bruxellesu. S otvaranjem granica i njima se pružila mogućnost da rade na europskim tržištima tako da su uveli linije za Milano, Zagreb-Rijeka-Trst te onu za München. 


   – Nama kao prijevozniku je također otvoreno europsko tržište, međutim, s liberalizacijom se jednostavno moramo prilagoditi novim uvjetima na tržištu ako ćemo opstati i razvijati se, zaključio je Krmpotić dodajući i kako će se poslovanje unaprijediti i daljnjom informatizacijom.