"Jezera na cesti"

Asfalt se još nije ni “ohladio”, a obnovljena Krešimirova za jakih kiša opet poplavljuje. Evo što kažu odgovorni

Ljiljana Hlača

Rekonstrukcija je napravljena prema projektnoj dokumentaciji, te je sve u skladu s važećom građevinskom regulativom i tehničkim propisima, odnosno programom kontrole i osiguranja kvalitete, odgovorili su iz Grada Rijeke gradskom vijećniku



RIJEKA – Iako nova Krešimirova ulica uslijed jakih kiša poplavljuje – ona je napravljena po pravilma struke, stoji u odgovoru Grada Rijeke gradskom vijećniku Josipu Kukuljanu koji je pitao investitore, Grad Rijeku odnosno KD Vodovod i kanalizaciju, kako je moguće da ova lokacija s padalinama već ima problema, a asfalt se još nije praktički ni ohladio kako treba.


Interesiralo ga je hoće li se ispravljati krivi nagibi asfalta, tko će sve to na kraju platiti te imaju li »jezera na cesti« možda veze s načinom postavljanja instalacija preko kanala, to jest Škurinjskog potoka, gdje je možda smanjen njegov otvor pa tako i protočnost.


U Gradu Rijeci navode da je prometnica pod garancijom. Ako dođe do eventulalnih neplaniranih i naknadnih popravaka, sve bi to trebao financirati izvođač. No, do toga neće doći, barem za sada, jer ovdje propusta nije bilo. Ova ulica je napravljena prema projektnoj dokumentaciji (koja se očito ne dovodi u pitanje, op.a.), te je sve u skladu s važećom građevinskom regulativom i tehničkim propisima, odnosno programom kontrole i osiguranja kvalitete. Uza sve to, s ovom investicijom Potok je dobio novi sustav odvodnje.




– Što se tiče navodno krivog nagiba asfalta i zadržavanja vode na nekim mjestima, u očitovanju Hrvatskih cesta navodi se kako je geodetskom snimkom izvedenog stanja nakon rekonstrukcije Krešimirove ulice utvrđeno da su visine i projektirani nagibi u skladu s projektnom dokumentacijom, navodi se dalje. Dodajući da uzrok poplava ne treba tražiti ni u podzemnim vodama, prije svega Škurinjskom potoku, jer je njegovo korito kroz radove poršireno i produbljeno.


U Gradu navode da do polava dolazi zapravo kada u kratkom vremenu padnu vrlo velike količine kiše. Slivnici i rešetke u takvim se uvjetima začepe nanesenom zemljom, šljunkom i raznim vrstama smeća, a u ovo jesensko vrijeme i lišćem.


– Kod ekstremnih oborina djelatnici nadležne gradske službe umanjuju posljedice interventnim izlaskom na teren te se radi na uklanjanju lišća i smeća sa slivnika kako bi se umanjile poplave na prometnicama. Na mjestima velikih poplava na prometnici otvaraju se slivnici kako bi se voda s ceste ubrzano povukla. Nakon njezina povlačenja slivnici se odmah zatvaraju, stoji u odgovoru.