Upozorili

Akcija mladih i Orah: Za zagađenu obalu od Kostrene do Liburnije i Istre netko treba odgovarati

Bruna Matičić

Bojan Kurelić i Ivan Iskra

Bojan Kurelić i Ivan Iskra

Radi se o vrlo sličnoj tvari i ono što pretpostavljamo, a što će se istragom utvrditi, jest da je zagađivač isti, rekao je Bojan Kurelić



Za počinjenu štetu obalnom pojasu od Kostrene do Liburnije i Istre, netko treba prekršajno i kazneno odgovarati – glavna je to misao koju su Bojan Kurelić, glavni tajnik Akcije mladih Primorsko-goranske županije i Ivan Iskra, županijski vijećnik Zelene alternative – Orah iz Istarske županije prenijeli na konferenciji za medije održanoj u Rijeci.


– Osim u Kostreni, gdje je do onečišćenja došlo izljevanjem lož ulja iz Termoelektrane Rijeka tvrtke HEP proizvodnja, krajem tjedna prijavljena su onečišćenja obalnog pojasa Opatije, Lovrana, Medveje, Mošćeničke Drage, Rabca, pa sve do najjužnije točke Istre, odnosno Ližnjana pored Pule.


Iako u Termoelektrani Rijeka do sada nije službeno povezan incident sa zagađenjem obalnog pojasa od Opatije do Ližnjana, te se sastav materijala se još utvrđuje, radi se o vrlo sličnoj tvari i ono što pretpostavljamo, a što će se istragom utvrditi, jest da je zagađivač isti, rekao je Bojan Kurelić.




Dodao je da zakon jasno propisuje da HEP proizvodnja, kao potvrđeni zagađivač, mora platiti kompletnu sanaciju obalnog pojasa i plaža koju je svojim nemarom i neradom prouzrokovao, ali isto tako, smatra da za počinjenu štetu obalnom pojasu od Kostrene do Pule netko treba prekršajno i kazneno odgovarati.


Uz navedeno, Kurelić je istaknuo da kazneni zakon jasno propisuje kaznena djela protiv okoliša, a tko protivno propisima otpusti, unese ili ispusti količinu tvari ili ionizirajućeg zračenja u zrak, tlo, podzemlje, vodu ili more, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.


Isto tako, propisane su i prekršajne odredbe te novčane kazne u iznosu od 300 do 900 tisuća kuna za pravnu osobu i 10 tisuća kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi.


– Ako nadležna tijela ne podnesu odgovarajuće prekršajne i kaznene prijave prema odgovornim i pravnim osobama u tim tvrtkama, podnijet ćemo ih mi, poručio je Kurelić te pozvao nadležne službe da čim prije utvrde uzročnika zagađenja obalnog pojasa na području Liburnije, Rabca i Ližnjana te utvrde prave činjenice o količinama i uzrocima ispuštenog lož ulja u more.


– Želimo pozvati i potaknuti sve načelnike i gradonačelnike jedinica lokalne samouprave na čijim područjima je zabilježeno onečišćenje obale da se međusobno povežu i udruže potrebne resurse kako bi pokrenuli sudske postupne protiv zagađivača i traže od istog povrat sredstava uloženih za saniranje mora i obale.


Isto tako, da traže odštetu za pretrpljenu štetu i buduće posljedice koje će zagađenje ostaviti, kazao je Ivan Iskra. Kako je objasnio Iskra, sličan incident na području Istarske županije u Raškom zaljevu dogodio se prije četiri godine, a posljedice se dan danas otklanjaju.


– Šteta koja je nastala otklanjat će se dugi niz godina i nažalost ostavit će posljedice za kraj koji u najvećem dijelu ovisi o turizmu.


U slučaju da se utvrdi da je uzročnik onečišćenja HEP, na njemu je da nadoknadi svu moguću štetu to će ujedno biti i poruka svih odgovornim osobama da brinu i paze na protokole sigurnosti svojih postrojenja, a čije zanemarivanje može uzrokovati ovakvu jednu ekološku katastrofu, poručio je Iskra koji je zajedno s Bojanom Kurelićem Politiku sprječavanja velikih nesreća koju je tvrtka HEP proizvodnja d.o.o. donijela u rujnu 2020. godine, nazvao mrtvim slovom na papiru.