SVJETSKI DAN SIROMAHA

Riječki nadbiskup služio misu u katedrali sv. Vida: Od gomilanja materijalnoga »za stare dane« nema koristi

Jakov Kršovnik

Snimila: Ana Krizanec

Snimila: Ana Krizanec

Koristi ima samo od onog što darujemo i uložimo, bile to naše sposobnosti, materijalna sredstva ili što drugo, rekao je msgr. Mate Uzinić koji je nakon mise i ručao s potrebitima u jednom restoranu



RIJEKA – Riječki nadbiskup Mate Uzinić služio je misu u katedrali sv. Vida u povodu 7. Svjetskog dana siromaha, čije je obilježavanje krajem 2016. godine ustanovio papa Franjo. Na misu su došli i potrebiti, koji su kasnije u jednom od riječkih restorana ručali s nadbiskupom te organizatorima obilježavanja Svjetskog dana siromaha u Rijeci, kao i učenicima Katoličke osnovne škole koji su pripremili prigodne darove za siromašne. Tumačeći evanđeoski ulomak u kojemu Krist prispodobu o talentima zaključuje riječima »Doista, onomu koji ima još će se dati, neka ima u izobilju, a od onoga koji nema oduzet će se i ono što ima«, riječki nadbiskup rekao je da se ne radi o materijalnom izobilju, nego o duhovnom.


Pšenično zrno


– Onome tko ima ljubavi i djelatno je živi, ona se uvijek nadodaje. Postaje sve veća, jača, snažnija. A onaj koji je nema, polako gubi sve što ima, pa i poštovanje drugih oko sebe. Ne bojimo se ulagati u dobro, stavljati svoje sposobnosti u službu Bogu i bližnjima, kaže Uzinić.


Dodaje kako od gomilanja materijalnoga »za stare dane«, nema koristi.
– Koristi ima samo od onog što darujemo i uložimo, bile to naše sposobnosti, materijalna sredstva ili što drugo. Mi smo stvoreni da bismo bili poput našega Gospodina, koji nam je u Isusu Kristu pokazao kako pšenično zrno koje umire daje plod. Želimo li biti plodonosni, oploditi talente koje imamo, nemojmo se bojati umirati, rekao je riječki nadbiskup te se osvrnuo na poruku pape Franje u povodu ovogodišnjeg Svjetskog dana siromaha »Ne okreći lica od siromaha«, prema knjizi o Tobiji.





– Papa Franjo smatra da je ta poruka vrijedna i važna i danas. I ja znam sebe prepoznati u onome koji okreće glavu, koji traži ulicu kako bi zaobišao siromaha. U onome koji daje zato što mu se čini da treba dati i ne ulazi u situaciju čovjeka u potrebi. Nije lako ne okrenuti glavu. Nije lako ne okrenuti glavu ni od onog što se događa u Gazi i Svetoj Zemlji ili od onoga što se događa u Ukrajini, ili na drugim mjestima ratovanja, gdje djeca, civili, starci, nevini stradaju. Nije lako ne okretati glavu od onih koji su kao radnici izrabljivani, rekao je riječki nadbiskup.


Ultimativni uspjeh


Nastavio je kako u riječku katedralu iz nedjelje u nedjelju dolaze radnici »koji su došli u Hrvatsku iz inozemstva« te da se od njih također često okreće glava.
– Okrećemo glavu od migranata na našem kolodvoru i naših beskućnika, od drugih koji su u potrebi. Od mladih koji nam se polako gube, jer ih se, kako kaže papa Franjo, tjera da moraju uspjeti pod svaku cijenu, govori Uzinić.


Crkva poput žene vrsne


Prvo liturgijsko čitanje bio je ulomak iz Staroga zavjeta, pjesma o ženi vrsnoj, a riječki nadbiskup kazao je da je Crkva imenica ženskoga roda, kao i biskupija te da bi želio da se Crkvu, a posebno Riječku nadbiskupiju za koju je odgovoran, može prepoznati kao ženu vrsnu.
– Da Crkva bude poput žene koja se brine za svoje, da ima široko srce i za druge, da joj dlanovi budu otvoreni za siromahe i potrebite. Hvala svima koji pomažete da Riječka nadbiskupija doista bude takva, kazao je Mate Uzinić.