TRADICIONALNA SORTA

Projekt “Žlahtina – kraljica Kvarnera”: Vino pred kojim je blistava budućnost

Edi Prodan

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Vinogradi su u PGŽ skromnih dimenzija, ima ih u službenom smislu 190 hektara, od čega je više od 150 hektara pod nasadima žlahtine. naglasio je enolog Pavlešić



Silno opsežan posao u kojem smo kušali 34 uzorka žlahtine te sudjelovali u više od 850 njezinih opisa pokazali su nam kako je riječ o vinu koje je nekad nezasluženo bilo gurnuto na kvalitativnu marginu hrvatske vinske scene. Suprotno, uvjerili smo se kako je žlahtina sjajni potencijal za macerirana vina, za vina koja podnose starenje te tako dobivaju sasvim novu kvalitetu, kao što je žlahtina odlična i za proizvodnju pjenušaca. Ukratko rečeno jako sam zadovoljan s velikim brojem uspješnih varijacija koje nam žlahtina omogućuje. Istaknuo je to u opsežnoj elaboraciji žlahtine, najpoznatije i najraširenije vinske sorte, te dakako vina, Kvarnera u sustavu projekta “Žlahtina – kraljica Kvarnera”, Klaudio Jurčić, jedan od najznačajnijih sommeliera Hrvatske. Prezentacija projekta održana je u organizaciji Turističke zajednice Kvarnera u prostoru vinoteke Wine&Co na riječkoj Delti. Inače, projekt je to što se razvija već dulje vrijeme, a o čemu su osim sommeliera Klaudija Jurčića, ujedno i autora projekta, govorili i dr. sc. Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ Kvarnera kao i Tomislav Pavlešić, enolog koji je iznimno mnogo truda i znanja uložio u znanstvenu valorizaciju i promociju vina s Kvarnera.



– Vinogradi su u PGŽ skromnih dimenzija, ima ih u službenom smislu 190 hektara, od čega je više od 150 hektara pod nasadima žlahtine. Najbolji je to pokazatelj povjerenja u kvalitetu žlahtine koja će kroz daljnju znanstvenu valorizaciju pokazati i svoje dodatne sposobnosti, pa tako i u tržišnom smislu, naglasio je enolog Pavlešić.




Razvojem projekta “Žlahtina – kraljica Kvarnera” jako je zadovoljna i direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić Živadinov, tim više jer je upravo na inicijativu institucije koju ona vodi krenula moderna, međunarodna sistematizacija i valorizacija kao i promocija najpoznatije kvarnerske vinske sorte.



Na kraju, kako bi rekli autori i promotori projekta – Vrijeme je za žlahtinu! Događaju su prisustvovali i skoro svi ključni ljudi koji oblikuju turizam ovog dijela Primorsko-goranske županije predvođeni direktorom TZG Rijeka Petrom Škarpom. Bile su tu i ključne osobe turističkih zajednica iz “riječkog prostena” – Belma Džomba, Saša Brusić, Marina Jurić, Sonja Jelušić Marić, Rea Čargonja, kao i najvažniji vinari Kvarnera – Marinko Vladić, Miroslav Palinkaš, Ivica Dobričić, Toni Katunar, Franko Ružić, potom vinska promotorica Egle Katunar – prva dobitnica nagrade “Eduard Kušen” što se dodjeljuje za promociju ruralnig turizma u sklopu projekta “Ruralni suncokret Hrvatske”. Dakako bili su nazočni i chefovski par Tea i Stiven Vunić, kao i Krunoslav Kapetanović, član Turističkog vijeća HTZ-a tako da se o ovom skupu može govoriti čak i u kondicijama koje ga definiraju kao – povijesni događaj.


Za gastonomski dio susreta bila je zadužena Stancija Kovačići koja se itekako potrudila istaknuti posebitosti moderne reinterpretacije gastronomske tradicije Kvarnera.