Gradsko vijeće

Usred Malog Lošinja se tuku i potežu noževe. Šef policije: “Ništa što bi trebalo zabrinuti javnost”

Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Sjednica Gradskog vijeća Malog Lošinja zazvana je na temu sigurnosti u gradu, oporbeni vijećnici su uvjereni: "Situacija je izmaknula kontroli".



“Na Lošinju se ne dešava ništa što bi trebalo zabrinuti javnost”, izjavio je Josip Gazilj, načelnik lošinjsko-creske policijske postaje na sjednici Gradskog vijeća Malog Lošinja sazvanoj isključivo na temu sigurnosti u gradu, s nedavnim fizičkim obračunom u kojem je bilo i ranjavanja noževima kao povodom.


Otvarajući sjednicu, predsjednik Vijeća Dubravko Devčić (nestranačka lista) rekao je da je “situacija izmaknula kontroli” te je sjednica sazvana kako bi se i vijećnici i ostali građani mogli informirati o sigurnosnom stanju te o onome što se može poboljšati.


Počinitelji uhićeni, detalji nisu za javnost


Načelnik Gazilj je o navedenom incidentu rekao da su počinitelji vrlo brzo uhićeni i predani nadležnom odvjetništvu, a da o nekim detaljima ne može govoriti zbog toga što je policija “strogo zapovjedna struktura, bez samovolje i ishitrenih koraka”.




Poručio je da će stanje sigurnosti biti povoljno i da će se još popravljati, a da je statistika kaznenih djela, prometnih nesreća i remećenja javnog reda i mira u redovnim okvirima.



Zapovjednik lošinjskih vatrogasaca Mirko Kajkara rekao je da su u posljednjih dvanaest dana bile čak 22 intervencije.


“Površina Grada je velika, reljef i obala razvedeni i rizik od požara je velik, pa time i gašenje komplicirano”, naveo je Kajkara.


Opisao je način rada pri različitim vrstama intervencija, uključujući i one zahtjevne, kada treba u pomoć pozvati i kolege “s kopna”.


To povlači i troškove iz gradskog proračuna (osim ako je riječ je o požaru koji ima status katastrofe, kada troškove pokriva državni proračun), dok između lošinjske i creske postrojbe postoji dogovor o uzajamnoj suradnji.


Kajkara je zahvalio drugim službama, udrugama i tvrtkama koje pomažu u radu vatrogasaca, svaka na svoj način i prema mogućnostima, a i sugrađanima koji su se za nedavnih većih požara sami javljali nudeći pomoć u gašenju.


“Dobili smo Zapad u najgorem obliku”


Za govornicom Gradskog vijeća gostovala je i voditeljica lošinjske ispostave Doma zdravlja PGŽ, Tanja Mikuličić, kazavši da je najveći problem u zdravstvenoj zaštiti na Lošinju u ljudstvu, kazavši da nije stigla ispomoć hitnoj pomoći na otoku.


Stanje s opremom ocjenjuje zadovoljavajućim, iako nije dobavljena nova oprema.


Foto Bojan Purić


Od vijećnika, u raspravi je Željko Jović (SDP) rekao da nije bilo potrebe za izvanrednom sjednicom, kada je već u srijedu redovna, da je od gostiju očekivao konkretnije podatke s brojčanim pokazateljima, a predložio je više kažnjavanja izgrednika, prokomentiravši da “smo dobili Zapad u najgorem obliku” i da su uzroci problema puno dublji.


Predložio je da se razvojem sportske infrastrukture pokuša suzbiti neprimjereno ponašanje mladih, kao i reguliranje noćnog života, navodeći da je glazba “natrpana u centar grada, gdje spava najmanje turista”.


Mario Franković (nestranački kandidat sa zajedničke liste s SDP-om) dio problema vidi u spuštanju kategorije lošinjske policijske postaje, nekad u drugoj, a sada u trećoj kategoriji, pa je predložio da Grad reagira kako bi se to promijenilo.


Što se tiče zdravstva, predložio je da se od Doma zdravlja PGŽ zatraži da jedna od dvije specijalizacije na natječaju bude fiksna za Lošinj, navodeći da je uslijed prerane smrti dr. Sanje Bujas-Latin zatvorena jedna od ordinacija opće prakse.


O djeci, ugostiteljima i neispavanim građanima


Rudolf Ivković (HSLS) naveo je da je na dijelovima otoka, potez Kurila-Studenčić, postavljen velik broj kamp-kućica, a da nema dovoljno protupožarnih puteva.


Pohvalio je to što je posljednjih dana povećana prisutnost zaštitara i policajaca u gradskom središtu, a da policajcima treba povećati plaće.


Što se tiče zdravstvenog kadra, rješenje vidi jedino u osiguravanju kadrovskih stanova. Ivan Fabijanić (HDZ) rekao je da bi veća prisutnost osoba u uniformama djelovala preventivno, kao i policijskih plovila na moru, gdje je mnogo glisiranje preblizu obali.


Dubravko Devčić podsjetio je da djeca do 16 godina nemaju što tražiti vani nakon 23 sata, osim uz roditeljsku pratnju, predloživši da ih policija češće legitimira, pa i privodi u postaju i zove roditelje.


Gradonačelnica Ana Kučić (HDZ) rekla je da se radi na tome da se ponovo aktivira još jedna ordinacija opće prakse, iako ni veći gradovi na kopnu nemaju toliko timova.


Kazala je i da su počete predradnje s obzirom na skori dolazak nekoliko medicinskih sestara u mirovinu.


Elvis Živković (HNS) je stava da je problem s drogom i alkoholom među mladima proizašao iz loših stanja obitelji, kao najodgovornije za noćne izlaske djece.


Predložio je veću prisutnost patrola u manjim otočnim mjestima.


Anto Nedić (HDZ) rekao je da Grad nema alate za pojačanje mjera, rekavši da postoje dvije zainteresirane strane – ugostitelji kojima je sezona prekratka i sugrađani koji rade i moraju biti naspavani.